Wigilia miejska bez księdza i dzielenia się opłatkiem. W sieci zawrzało!

Przemawia prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik / fot. eostroleka.pl

  

Tegoroczna wigilia miejska w Ostrołęce przebiegła zupełnie inaczej niż te w latach poprzednich. Były prezydent Janusz Kotowski z Prawa i Sprawiedliwości dbał o to, by nie zabrakło tradycyjnego dzielenia się opłatkiem, była też modlitwa sprawowana przez kapłana. W tym roku wybory wygrał liberalny Łukasz Kulik, księży na wigilii miejskiej nie było. Opłatek przygotowano, ale praktycznie nikt nim się nie dzielił. Było za to dużo jedzenia.

Tradycje wigilijne w naszym kraju znane są każdemu. Dzielimy się opłatkiem, składamy sobie życzenia, śpiewamy kolędy. Głównym punktem świąt, choć oczywiście wiele osób czeka na prezenty, jest tak naprawdę przyjście na świat Jezusa Chrystusa. Dla katolików to wyjątkowo szczęśliwy czas. Wielu lokalnych polityków wychodzi do mieszkańców, organizując miejskie spotkania wigilijne. Tak jest też w Ostrołęce na Mazowszu.

W tym roku wigilia miejska przypadła niedługo po zmianie prezydenta miasta. Konserwatywnego Janusza Kotowskiego z Prawa i Sprawiedliwości zastąpił młody liberał - Łukasz Kulik. I zmieniło się wszystko - także wigilijne zwyczaje. Tegoroczne spotkanie przedświąteczne z mieszkańcami Ostrołęki odbyło się bez udziału duchownych, bez modlitwy i bez dzielenia się opłatkiem, choć - jak pisze lokalny portal internetowy - ten podobno był przygotowany.

Przygotowani byli także lokalni politycy - oczywiście do przemów. Prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik i wiceprezydent Maciej Kleczkowski składali życzenia mieszkańcom, lecz... nie użyli słów "Boże Narodzenie". Wyłamał się przewodniczący rady miasta Wojciech Zarzycki, który przypomniał, co jest istotą tych świąt.

Bardzo się cieszę, że pomimo niesprzyjającej pogody tak licznie przybyliście tutaj. Chciałem państwu złożyć najserdeczniejsze życzenia zdrowych, wesołych, pogodnych świąt. Świąt najpiękniejszych w Polsce, bo związanych z narodzinami Jezusa Chrystusa. Życzę Wam, żebyście te święta spędzili z najbliższymi, w gronie rodzinnym, a w nowym roku obfitości i błogosławieństwa nowo narodzonego Jezusa Chrystusa.

- powiedział Zarzycki.

Taka formuła miejskiej wigilii wzbudziła dużo komentarzy. Jedni mówią, że to profanacja świąt Bożego Narodzenia, ukierunkowanych właśnie na przyjście na świat Jezusa. Inni twierdzą, iż nie można nikomu narzucać sposobu świętowania i dobrze się stało, że na spotkaniu nie było duchownych. Tradycją staje się też, że nie było większości radnych opozycji, w tym przypadku Prawa i Sprawiedliwości... Tylko czy naprawdę o to chodzi w dniach 24-26 grudnia? Być może ten magiczny czas będzie czasem refleksji, także dla lokalnych włodarzy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: eostroleka.pl, moja-ostroleka.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

13 osób zatrzymanych w ramach międzynarodowej operacji "Dynamo". Spory udział polskich służb

/ cbsp.policja.pl

  

13 osób zostało zatrzymanych w związku z likwidacją nielegalnej fabryki i magazynu papierosów w Portugalii. W międzynarodową operację "Dynamo" były zaangażowane Zarząd w Poznaniu CBŚP, portugalska Guarda Nacional Republicana, Nadodrzański Oddział Straży Granicznej i Europol.

Jak poinformowało dzisiaj CBŚP, "wczoraj na terenie Portugalii przeprowadzono zmasowane działania służb wymierzone w nielegalną produkcję papierosów".

W okolicach miejscowości Faro w południowej Portugalii wspólną akcję realizowało kilkudziesięciu funkcjonariuszy. W międzynarodową operację o kryptonimie "Dynamo" były zaangażowane Zarząd w Poznaniu Centralnego Biura Śledczego Policji, portugalska Guarda Nacional Republicana (GNR), Nadodrzański Odział Straży Granicznej, a także Europol.

"W wyniku przeprowadzonych działań zatrzymano 13 osób oraz przeszukano siedem nieruchomości, które były między innymi przez nie użytkowane, zabezpieczając materiał dowodowy. W ramach akcji funkcjonariusze odkryli także i zlikwidowali ogromną fabrykę i magazyn papierosów, likwidując przy tym kompletną linię produkcyjną oraz zabezpieczając profesjonalne maszyny służące do produkcji i dystrybucji"

– podało CBŚP.

Służby przejęły prawie 16 milionów gotowych papierosów, a także 30 ton liści i suszu tytoniowego, z których można by wyprodukować kolejne 30 milionów papierosów.

Funkcjonariusze zabezpieczyli również surowce wykorzystywane do nielegalnej produkcji wyrobów tytoniowych. Jak podało CBŚP, podczas akcji służby przejęły też mienie podejrzanych w postaci m.in. sześciu pojazdów, a w trakcie przeszukania jednej z nieruchomości znaleziono broń palną.

Z dotychczasowych ustaleń śledczych wynika, że produkowane nielegalnie papierosy były sprzedawane pod szyldem jednej ze znanych zagranicznych marek i najprawdopodobniej rozprowadzane w Hiszpanii i Portugalii.

Kolejne wspólne działania służb, w tym Centralnego Biura Śledczego Policji, było możliwe dzięki szeroko zakrojonej wymianie informacji i koordynacji działań oraz współpracy w ramach Europolu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl