"Z przyjemnością informuję, że bardzo utalentowany wiceminister obrony Patrick Shanahan obejmie stanowisko pełniącego obowiązki ministra obrony od 1 stycznia 2019 roku"

- głosi zamieszczony przez Trumpa wpis.

Prezydent podkreślił sługą listę zasług Shanahana jako wiceszefa resortu obrony oraz wcześniej w koncernie Boeing i ocenił, że świetnie sobie poradzi.

Agencje zauważają, że wymiana na stanowisku szefa Pentagonu odbędzie się o wiele wcześniej, niż można się było spodziewać.

Mattis, który swoją dymisję zapowiedział w czwartek w opublikowanym liście do Trumpa, opóźnił ostateczne przejście na emeryturę do 28 lutego, aby dać Trumpowi czas na znalezienie i nominowanie jego następcy, a Senatowi na zatwierdzenie tej nominacji.

Tymczasem Reuters podaje, że Trumpa rozzłościła uwaga, jaką poświęcono listowi Mattisa; minister obrony pośrednio krytykuje w nim politykę zagraniczną prowadzoną przez prezydenta oraz sposób, w jaki ten traktuje sojuszników USA.

Jak pisze dpa, do decyzji Mattisa walnie przyczyniła się ogłoszona w środę decyzja Trumpa o natychmiastowym wycofaniu z Syrii sił amerykańskich, które uczestniczyły tam w walce z dżihadystyczną organizacją Państwo Islamskie (IS). Prezydent podjął ją bez konsultowania się z doradcami, Kongresem USA czy krajami sojuszniczymi.