Skandal! Klub Vive Kielce ukarany za baner kibiców przeciwko Nord Stream2

Zdjęcie ilustracyjne / Arkadiusz Ławrywianiec/Gazeta Polska

  

Europejska Federacja Piłki Ręcznej (EHF) ukarała PGE VIVE Kielce i Vardar Skopje za mecz Ligi Mistrzów, który w październiku rozegrany został w stolicy regionu świętokrzyskiego. Mistrz Polski musi zapłacić 15 tys. euro, z czego połowa to kara za "bardzo agresywny i wybitnie ideologiczny baner na trybunach". Chodzi o transparent, w którym kieleccy fani wyrażali swoje niezadowolenie z faktu, że sponsorem Ligi Mistrzów została firma Nord Stream 2.

Mistrzowie Polski 14 października pokonali we własnej hali Vardar 31:27. Spotkaniu towarzyszyła bardzo gorąca atmosfera. Sędziowie ukarali czerwonymi kartkami Alexa Dujshebaeva z VIVE i zawodnika gości Vuko Borozana.

Schodzący po pojedynku do szatni Timur Dibirow wykonał wobec kieleckich kibiców prowokacyjny gest. Borozan został zawieszony na jeden mecz, a Dujshebaev i Dibirow otrzymali kary finansowe.

Po dwóch miesiącach od tamtego wydarzenia Europejska Federacja Piłki Ręcznej ukarała także kluby. VIVE będzie musiało zapłacić w sumie 15 tys. euro: 5 tys. za niesportowe zachowanie zawodników i osób towarzyszących, 2,5 tys. za brak należytego porządku podczas spotkania oraz 7,5 tys. za baner na trybunach, który według federacji był... bardzo agresywny i wybitnie ideologiczny. Kieleccy fani wyrażali w nim swoje niezadowolenie z faktu, że sponsorem Ligi Mistrzów została firma Nord Stream 2.

Klub z Macedonii będzie musiał zapłacić 6 tys. euro za niesportowe zachowanie swoich zawodników i osób towarzyszących oraz za wybryk Borozana, który mimo że został ukarany czerwoną kartką, próbował wtargnąć na boisko.

Dla kieleckiego klubu to niejedyna kara finansowa w tych rozgrywkach. Zawodnicy PGE VIVE Kielce i Orlen Wisły Płock, od początku rozgrywek LM występują w koszulkach z zakrytymi logotypami sponsora rozgrywek Nord Stream 2, ponieważ jest to marka konkurencyjna wobec ich sponsorów tytularnych (PGE SA i PKN Orlen).

Od drugiej kolejki szczypiorniści VIVE występowali w koszulkach, na których zamiast reklamy Nord Stream 2 znalazła się reklama fundacji PLAN International, a w miejsce logo PGE (sponsor klubu) pojawiła się jedna z jego marek Lumi. W przypadku Orlen Wisły pojawiła się reklama Vervy, jednego z produktów PKN Orlen. Drużyny z Kielc i Płocka zostały czterokrotnie ukarane przez EHF grzywną.

Polskie kluby odwołały się od tych kar. PGE VIVE złożyło odwołanie od jednej kary, którą obniżono z 12,5 tys. euro do 8 tys. Klub z Płocka odwołał się od trzech kar. Sąd apelacyjny uwzględnił częściowo jedno odwołanie, a dwa pozostałe oddalił. Pierwsza kara została więc obniżona do 8 tys. euro, a pozostałe utrzymane na dotychczasowym poziomie (12,5 tys. euro).

Obu polskim klubom przysługuje jeszcze odwołanie do sądu arbitrażowego ECA. Kilka tygodni temu Orlen Wisła Płock poinformowała, że EHF zgodziła się, żeby na koszulkach zawodników zamiast reklamy Nord Stream 2 pojawiło się logo fundacji Plan International. Kielecki klub nie komentuje całej sytuacji związanej ze sponsorem Ligi Mistrzów.

Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej przez Morze Bałtyckie z Ust-Ługi w Rosji do Greifswaldu w Niemczech z pominięciem Ukrainy i krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Gazociąg, który od samego początku wzbudzał wiele kontrowersji, ma być gotowy do końca 2019 r. Projektowi temu sprzeciwiają się Polska, kraje bałtyckie i Ukraina oraz Stany Zjednoczone.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rewitalizacja Starego Fordonu wchodzi w kolejną fazę

zdjęcie ilustracyjne / By Pit1233 - Own work, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29728534

  

Stary Fordon, jedna za najstarszych dzielnic Bydgoszczy, przechodzi rewitalizację. Obecnie kończy się przebudowa głównej w tej części miasta ulicy Bydgoskiej, a rozpoczęto przygotowania do prac związanych z zagospodarowaniem terenów nad Wisłą.

Jest to dzielnica, która do 1973 r, była odrębnym miasteczkiem Fordon. Nazwa głównej ulicy zachowała się z tamtych czasów i stąd ulica Bydgoska w Bydgoszczy. Podobnie utrzymane zostały nazwy części innych ulic, a te które pokrywały się z istniejącymi w Bydgoszczy, zostały wówczas zmienione.

Obecnie remontowana ul. Bydgoska zyskała nową nawierzchnię asfaltową, a na chodnikach oddzielonych od jezdni pasem zieleni z krzewami ułożono płyty betonowe. Przebudowano też skrzyżowanie z ulicami Mączną i Rakową. Przyległe do ul. Bydgoskiej parkingi wykonano z kostki granitowej.

Z terenów sąsiadujących z ulicą usunięto napowietrzne linie energetyczne i umieszczono je pod ziemią. Wzdłuż ulicy postawiono stylowe słupy oświetleniowe, na których zamontowane zostaną specjalne lampy.

Przebudowa kilkusetmetrowej ul. Bydgoskiej wraz towarzyszącą infrastrukturą kosztować będzie 6,1 mln zł. Projekt wszystkich prac wcześniej został skonsultowany ze Stowarzyszeniem Miłośników Starego Fordonu.

Równolegle z przebudową ul. Bydgoskiej remontowana jest część kamienic w Starym Fordonie.

Obecnie przygotowywane są również kolejne zadania związane z rewitalizacją Starego Fordonu. Kompletowane są m.in. dokumentacja i pozwolenia, które są niezbędna do ogłoszenia przetargu na rewitalizację ulic i terenów nad Wisłą, w tym samego nabrzeża.

Fordon był miasteczkiem z wielowiekową historią. W 1382 r. Władysław Opolczyk lokował na prawie chełmińskim miasto Wyszogród, które już przed 1409 r. określono jako Fordon. Nową nazwę utrwalił przywilej lokacyjny na prawie magdeburskim wydany w 1424 r. przez króla Władysława Jagiełłę. Sąsiednia Bydgoszcz otrzymała prawa miejskie w 1346 r.

Miasteczko przez lata było w cieniu znacznie większej Bydgoszczy. 1 stycznia 1973 r. Fordon został włączony do Bydgoszczy. W pobliżu wyrosła duża dzielnica nazwana Nowy Fordon, w której obecnie mieszka jedna piąta bydgoszczan.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl