Czesi organizują zbiórki dla rodzin ofiar wypadku w Karwinie

/ okd.cz

  

Ponad 140 tys. koron, czyli ok. 5,5 tys. euro zgromadzono do soboty na dwóch kontach, gdzie zbierane są pieniądze dla rodzin ofiar czwartkowej katastrofy w kopalni CSM. W styczniu zapadnie decyzja, jak długo konta będą otwarte i kiedy pieniądze trafią do poszkodowanych.

W czwartkowej katastrofie w kopalni CSM w Stonawie koło Karwiny zginęło 13 górników - wśród nich 12 Polaków. Dwaj ranni górnicy są w szpitalu w Ostrawie. Stan jednego z nich, który trafił do szpitala z ciężkimi poparzeniami, jest krytyczny.

Jeden z rachunków założył Związek św. Barbary, który od 2004 roku pomaga sierotom po górnikach. Przewodnicząca Związku Monika Nemcova powiedziała, że wpłaty napłynęły dotąd od 80 darczyńców.

Związek jest w trakcie ustalania precyzyjnych danych dotyczących członków rodzin ofiar katastrofy, do których mają trafić gromadzone na koncie środki. Już teraz wiadomo, że wśród bliskich ofiar jest co najmniej 10 dzieci.

Monika Nemcova oceniła, że zebrana od początku zbiórki kwota jest dobrym sygnałem, świadczącym o solidarności Czechów z osobami dotkniętymi tragedią.

Zaznaczyła, że z powodu weekendu i zbliżających się świąt, kiedy banki nie pracują, trudno obecnie podać precyzyjny stan konta pomocowego.

- Zaraz po świętach sprawdzę stan konta i podam, ile pieniędzy udało nam się zgromadzić

- zapowiedziała.

Na zamknięte w okresie świątecznym banki zwróciła uwagę także Karolina Preisingerova z Fundacji OKD, która również rozpoczęła zbiórkę środków dla rodzin ofiar.

- Fundacja, wspólnie z Ostrawsko-Karwińskimi Kopalniami (OKD), założyła rachunek bankowy, z którego środki trafią do rodzin wszystkich ofiar

- powiedziała Preisingerova. Jak podała, pomoc otrzymają wszystkie rodziny, nie tylko te, w których osierocone zostały dzieci.

Fundacja OKD poinformuje o wielkości zgromadzonych środków zaraz po świętach.

- Zbiórka nie jest ograniczona czasowo. W styczniu zdecydujemy, co będzie dalej. Wszystko zależy od współpracy z OKD

 - powiedziała przedstawicielka Fundacji.

Rodziny zmarłych górników mogą liczyć nie tylko na solidarność ze strony darczyńców, ale także na wypłaty wynikające z umowy zbiorowej obowiązującej w czeskim przemyśle wydobywczym. Przewiduje ona, że w przypadku śmierci górnika zatrudnionego w kopalni OKD, firma wypłaci wdowie i uczącym się dzieciom (do 26. roku życia) odszkodowanie. Mogą je dostać także rodzice zmarłego, pod warunkiem, że prowadzili wspólne gospodarstwo domowe. Odszkodowanie wynosi 240 tys. koron, czyli ok. 9,4 tys. euro.

Jeszcze przed wypłaceniem odszkodowań - zaraz po świętach - rodziny ofiar dostaną zapomogi w wysokości do 10 tys. koron, czyli poniżej 400 euro.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dobre wieści dla rodziców od ministra zdrowia. Już wkrótce bezpłatny pobyt przy dziecku w szpitalu

/ By Kancelaria Prezesa Rady Ministrów - https://www.flickr.com/photos/premierrp/40120701012/in/photolist-Ew2aoF-248k5vh-KedmX4-Ew2aFz-248k5Fh-KedmMz-248k5Cm-Ew2ast, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=71022673

  

- Chcemy, by przepisy gwarantujące, że szpitale nie będą mogły pobierać opłat od rodziców i opiekunów towarzyszącym dzieciom oraz osobom niepełnosprawnym zaczęły obowiązywać od lipca – poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski. Minister podkreślił, że "to inwestycja, nie koszt".

Zwolnienie z takich opłat to główny cel znowelizowanej przez Sejm w mijającym tygodniu ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Przyjęte rozwiązania przewidują, że pobyt dla rodziców i opiekunów przy chorych dzieciach i osobach niepełnosprawnych w stopniu znacznym w placówkach będzie bezpłatny. Narodowy Fundusz Zdrowia będzie to refinansował, oczywiście w pewnej stawce, którą teraz analizujemy. Chcielibyśmy, aby od pierwszego lipca weszło to jako produkt Narodowego Funduszu Zdrowia

 – przekazał minister zdrowia.

Minister podkreślił, że "korzyść z tego, iż mama jest z dzieckiem jest tak duża, i emocjonalna, i medyczna, i ludzka, że to jest inwestycja, a nie koszt".

W myśl obowiązujących teraz przepisów, jeśli przebywanie osób bliskich przy pacjencie powoduje dla szpitala dodatkowe koszty (związane z korzystaniem z łóżka, pościeli, odzieży ochronnej, mediów i wyżywienia), to ponosi je – jeśli chodzi o dziecko – przedstawiciel ustawowy (rodzic, opiekun). Szpital może, ale nie musi pobierać opłat.

Przepisy nie przewidują możliwości pobierania opłaty za samą obecność, ponieważ nie zawsze powoduje ona koszty dla podmiotu leczniczego. W praktyce rodzice muszą się dostosować do ustalanych przez dyrekcje zasad przebywania i nocowania w placówce. W mediach pojawiają się doniesienia o konieczności uiszczania opłat – często zryczałtowanych – m.in. za spanie na leżaku czy korzystanie z krzesła. Notowane są przypadki pobierania opłat za ładowanie telefonu komórkowego, używanie czajnika elektrycznego lub lodówki w pomieszczeniu socjalnym albo za korzystanie z ciepłej wody w łazience.

Zgodnie z nowymi przepisami, podmioty lecznicze nie będą miały prawa do pobierania opłat od rodziców lub opiekunów za pobyt z dzieckiem albo osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym w szpitalu lub innym zakładzie leczniczym.

Ministerstwo Zdrowia akcentuje, że wprowadzane zmiany to wyjście naprzeciw oczekiwaniom rodziców. Opłaty pobierane przez szpitale są bardzo zróżnicowane, i choć na ogół nie są wysokie, to przy dłuższym pobycie są obciążeniem dla rodzinnego budżetu. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl