Rozwój sztucznej inteligencji a etyka. Ministerstwo Cyfryzacji wzywa do konsultacji

zdjęcie ilustracyjne / geralt; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Prace w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji (AI) w Unii Europejskiej nabierają tempa. Grupa Ekspertów ds. Sztucznej Inteligencji działająca przy Komisji Europejskiej opracowała pierwszy szkic wytycznych dotyczących etycznego rozwoju AI. Polska ma swojego przedstawiciela w tej Grupie i brała aktywny udział w pracach.

Niezależna Grupa 52 europejskich ekspertów reprezentujących środowisko akademickie, sektor prywatny, publiczny i stronę społeczną określiła ramy rozwoju sztucznej inteligencji w zgodzie z etyką oraz poszanowaniem praw podstawowych i obowiązujących przepisów. To ważny krok w kierunku odpowiedzialnego rozwoju AI oraz uregulowania zagadnień etycznych w tym zakresie, które mogą budzić wątpliwości.

Sztuczna Inteligencja coraz bardziej wkracza do naszego codziennego życia. Także w Ministerstwie Cyfryzacji niedługo uruchomimy system bazujący na tym rozwiązaniu. Będzie wspierał obsługę kancelaryjną. Nie ulega jednak wątpliwości, że kluczowe jest, aby użytkownicy AI czuli się bezpiecznie. Aby tak było muszą wiedzieć, że systemy bazujące na sztucznej inteligencji są tworzone w poszanowaniu ich praw, w zgodzie z etyką. Dlatego ten dokument ma dużą wartość, zwłaszcza w kontekście dalszych kroków w rozwijaniu AI, także w Polsce.
- mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Szkic wytycznych został właśnie udostępniony do szerokich konsultacji, które potrwają do 18 stycznia 2019 r. Dokument został już przedstawiony na forum Grupy Roboczej ds. Sztucznej Inteligencji, która działa w Ministerstwie Cyfryzacji. Wypracowana wspólnie opinia zostanie przesłana Komisji Europejskiej.

Z opracowanymi wytycznymi oraz do przesyłania swoich uwag bezpośrednio do Komisji Europejskiej można zapoznać się TUTAJ.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dyskusja o zmianie konstytucji jest zasadna

/ Telewizja Republika

  

- Dyskusja na temat zmian w konstytucji na pewno jest zasadna, ale do takich zmian potrzeba większości konstytucyjnej, której w obecnym parlamencie nie ma, dlatego na tym etapie o tym nie mówimy - stwierdził rzecznik prasowy rządu Piotr Mueller.

Rzecznik rządu pytany w radiu TOK FM, czy potrzebne są zmiany w konstytucji odpowiedział, że dyskusja na ten temat "na pewno jest zasadna".

Czy to musi być nowa konstytucja napisana całkowicie od nowa? Niekoniecznie. To mogą być korekty w obecnej konstytucji, w związku z tym należy rozpocząć debatę, która jest debatą akurat najtrudniejszą, bo dotyczy najważniejszego aktu prawnego w Polsce

- powiedział.

Podkreślił, że aby debatować o realnych zmianach w tym zakresie należy mieć większość konstytucyjną.

Ciężko na tym etapie mówić o konkretnych zmianach w konstytucji, mamy przed sobą wybory. Walczymy o to, aby zdobyć większość w Sejmie i Senacie. Większość konstytucyjna to jednak mimo wszystko odległa perspektywa

 - mówił.

Zaznaczył też, że napisanie nowej konstytucji to "nie jest sprawa na 2-3 miesiące".

To jest akt prawny najwyższej rangi, w związku z tym trzeba go pisać w sposób dłuższy, przemyślany legislacyjne. Nasza konstytucja też powstawała latami. (...) Na tym etapie o zmianie konstytucji my nie mówimy, bo w tym parlamencie takiej większości nie ma. A w przyszłym parlamencie będziemy o tym myśleć, jeżeli wygramy wybory i taką większość zdobędziemy

 - dodał rzecznik rządu

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl