Premier Morawiecki na Downing Street

Mateusz Morawiecki, Theresa May / twitter.com/PremierRP

  

Premier Mateusz Morawiecki przybył dziś na Downing Street, gdzie bierze udział w spotkaniu z szefową brytyjskiego rządu Theresą May. Następnie oboje wezmą udział w trzecich konsultacjach międzyrządowych z udziałem czołowych ministrów obu rządów.

Podczas powitania z May, Morawiecki powiedział, że w toku dyskusji nad Brexitem często zapomina się o wielu innych obszarach współpracy dwustronnej, m.in. w obszarze polityki bezpieczeństwa i obronnej, a także nauki i innowacji.

Jak podkreślił, liczy na to, że relacje polsko-brytyjskie pozostaną bliskie nawet po Brexicie, w szczególności w kontekście współpracy transatlantyckiej ze Stanami Zjednoczonymi.

Polski premier podkreślił także znaczenie zagwarantowania praw obywatelskich Polaków w Wielkiej Brytanii i Brytyjczyków w Polsce "na zasadzie wzajemności".

Z kolei May podkreśliła, że formuła konsultacji międzyrządowych sprawdziła się jako skuteczna platforma wzmacniania relacji między krajami, m.in. dzięki podpisanemu w ubiegłym roku traktatowi o współpracy w zakresie polityki bezpieczeństwa i obronności.

Jednocześnie powtórzyła swoje zapewnienia, że blisko milionowa społeczność Polaków w Wielkiej Brytanii jest i pozostanie mile widziana, nawet po wyjściu kraju z Unii Europejskiej. Jak zaznaczyła, brytyjski rząd bardzo docenia jej wkład w brytyjską kulturę i gospodarkę.

Podczas czwartkowej wizyty w Wielkiej Brytanii szefowi polskiego rządu towarzyszyć mają m.in. szef MSZ Jacek Czaputowicz, a także przedstawiciele resortów: obrony, spraw wewnętrznych i administracji, finansów oraz przedsiębiorczości i technologii.

Wśród głównych tematów rozmów mają być planowane wyjście Wielkiej Brytanii z UE i prawa milionowej mniejszości Polaków oraz przyszła współpraca w zakresie polityki obronnej i bezpieczeństwa, w szczególności w ramach struktur NATO.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wypadek w powietrzu. Są ofiary śmiertelne

/ wikipedia.org/domena publiczna

  

Władze hiszpańskiej Majorki poinformowały, że co najmniej 5 osób zginęło w wyniku zderzenia śmigłowca z małym samolotem. Jedna z ofiar to osoba małoletnia.

Na miejscu wypadku są służby ratownicze.

Prywatna hiszpańska agencja prasowa Europa Press poinformowała, powołując się na anonimowego przedstawiciela lokalnych władz, że samolot spadł na pole uprawne.

Nie ma na razie bliższych szczegółów.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl