Podczas powitania z May, Morawiecki powiedział, że w toku dyskusji nad Brexitem często zapomina się o wielu innych obszarach współpracy dwustronnej, m.in. w obszarze polityki bezpieczeństwa i obronnej, a także nauki i innowacji.

Jak podkreślił, liczy na to, że relacje polsko-brytyjskie pozostaną bliskie nawet po Brexicie, w szczególności w kontekście współpracy transatlantyckiej ze Stanami Zjednoczonymi.

Polski premier podkreślił także znaczenie zagwarantowania praw obywatelskich Polaków w Wielkiej Brytanii i Brytyjczyków w Polsce "na zasadzie wzajemności".

Z kolei May podkreśliła, że formuła konsultacji międzyrządowych sprawdziła się jako skuteczna platforma wzmacniania relacji między krajami, m.in. dzięki podpisanemu w ubiegłym roku traktatowi o współpracy w zakresie polityki bezpieczeństwa i obronności.

Jednocześnie powtórzyła swoje zapewnienia, że blisko milionowa społeczność Polaków w Wielkiej Brytanii jest i pozostanie mile widziana, nawet po wyjściu kraju z Unii Europejskiej. Jak zaznaczyła, brytyjski rząd bardzo docenia jej wkład w brytyjską kulturę i gospodarkę.

Podczas czwartkowej wizyty w Wielkiej Brytanii szefowi polskiego rządu towarzyszyć mają m.in. szef MSZ Jacek Czaputowicz, a także przedstawiciele resortów: obrony, spraw wewnętrznych i administracji, finansów oraz przedsiębiorczości i technologii.

Wśród głównych tematów rozmów mają być planowane wyjście Wielkiej Brytanii z UE i prawa milionowej mniejszości Polaków oraz przyszła współpraca w zakresie polityki obronnej i bezpieczeństwa, w szczególności w ramach struktur NATO.