Minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska wystosowała list otwarty, w którym apeluje by szczególnie w okresie świątecznym pamiętać o innych - "w towarzyszącej nam przedświątecznej gorączce przygotowań, zakupów, sprzątania, a później ferworze świętowania, nie pamiętamy czasem o tych, którzy potrzebują pomocy, mimo, że przy wigilijnym stole zostawiamy puste nakrycie."

Elżbieta Rafalska szczególnie zwraca uwagę na sytuację osób bezdomnych, którzy próbują przetrwać zimę "temperatura spada, szczególnie w nocy, a to realne zagrożenie dla ich zdrowia i życia (...) a nie mieliśmy jeszcze w tym sezonie do czynienia z prawdziwym atakiem zimy."

Minister zawraca się z apelem, byśmy nie przechodzili obojętnie obok ludzi śpiących na przystankach i ławkach - nasza reakcja może uratować komuś życie "dzwońmy na numery alarmowe Staż Miejską, Policję czy Pogotowie.

Przypominam o numerze alarmowym 112. Bądźmy wrażliwi na drugiego człowieka, to nic nie kosztuje

 - czytamy w apelu.

Przypominamy, że w tym roku według policyjnych statystyk śmierć w wyniku wychłodzenia od listopada poniosło 26 osób.

Policjanci ze szczególną uwagą patrolują wszystkie miejsca, gdzie często przebywają bezdomni, m.in. kanały ciepłownicze, ogródki działkowe czy pustostany. Funkcjonariusze oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje. Osobom bezdomnym zawsze proponują przewiezienie do ośrodka, w którym można zjeść ciepły posiłek i spędzić noc w bezpiecznych warunkach.