PO ucieka z podkulonym ogonem. Ekspresowe obrady i knebel na PiS. O podwyżkach nie chcieli gadać

Rada Warszawy przyjęła uchwałę o 98 proc. bonifikacie przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego we własność. Koalicja Obywatelska zablokowała możliwość dyskusji. m.in. o podwyżkach opłat za użytkowanie wieczyste. Tak według Trzaskowskiego wygląda wsłuchiwanie się w głos mieszkańców?

Rada Warszawy
TVP Info/print screen

Na wstępie obrad rady głos zabrał prezydent Warszawy. Mówił, że kwestia bonifikat nie była częścią programu Koalicji Obywatelskiej, ale „tak została zinterpretowana przez warszawiaków”.

My jak prowadziliśmy kampanię wyborczą, wszyscy członkowie KO i ja osobiście mówiliśmy zawsze, przez cały czas, że najważniejsze jest to, żeby wsłuchiwać się w głos wyborców, słuchać warszawiaków i dlatego dzisiaj mój wniosek o to, żeby przegłosować kwestię bonifikat

– stwierdził dziś Rafał Trzaskowski.

Jak wyglądało słuchanie mieszkańców, poprzez ich reprezentantów w radzie miasta, widzieliśmy po godzinie 10, gdy opozycji w radzie miasta zakneblowano usta.

Radni KO zablokowali możliwość debaty. Warto przypomnieć, że jeszcze w październiku na jednym z ostatnich posiedzeń przed wyborami Rada Warszawy zdominowana przez polityków Platformy Obywatelskiej zdecydowała o ustanowieniu 98-proc. bonifikaty przy przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Optyka zmieniła się po wyborach. W miniony czwartek Rada Warszawy zdecydowała, że upust będzie jednak wynosił 60 proc., co oznaczało, że za przekształcenie warszawiacy będą musieli słono zapłacić. Politycy PO przekonywali jednak, że to konieczność. Według Pawła Rabieja, wiceprezydenta Warszawy, październikowa decyzja wydawała się słuszna, ale nie była wówczas dobrze policzona.

Dziś Koalicja Obywatelska przyznała się do błędu, o czym świadczy wynik głosowania. Jednomyślnie zadecydowano o powrocie do poprzednich stawek bonifikat. Jednak zablokowano możliwość dyskusji na ten temat. Radni PiS chcieli podjąć również temat podwyżek opłat za użytkowanie wieczyste.

Po głosowaniu zakończono sesję rady.

Państwo dziś widzieliście tę sesję, widzieliście ten moment zamknięcia dyskusji, niemożliwość autentycznej pracy w Radzie Warszawy. To jest odbieranie głosu radnym, my reprezentujemy głos mieszkańców, nie jesteśmy tu we własnym interesie

– powiedział po głosowaniu Cezary Jurkiewicz, przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta.

Głos zabrał również radny Sebastian Kaleta.

Platforma pokazała, że jest partią, która nie reprezentuje sobą jakiejkolwiek wiarygodności, ponieważ wszystko to, co obiecają bądź podarują w jakikolwiek sposób wyborcom, może zostać każdego dnia odebrane bez słowa uzasadnienia. To zamknięcie dyskusji, której de facto nie było, jest kolejnym dowodem na to, że Platforma jest w stanie przeprowadzić wszystko bez liczenia się z głosem warszawiaków, opozycji

– stwierdził na briefingu po posiedzeniu Rady Warszawy.

Wiemy dzisiaj, że bonifikata zostaje, wiemy że Platforma Obywatelska nie jest wiarygodna. Wiemy, że Rafał Trzaskowski tchórzy po prostu, ponieważ boi się dyskutować z radnymi, boi się stawić czoła stanowisku, które nie jest zgodne z jego stanowiskiem, boi się spojrzeć w oczy warszawiakom i ich reprezentantom, przyjąć odpowiedzialności za trudne decyzje, boi się trudnych pytań – dodał.

 

Źródło: niezalezna.pl, 300polityka.pl, twitter.com, pap

#kneblowanie ust #użytkowanie wieczyste #podwyżki #rada miasta #Warszawa

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo