Świąteczna Wyspa

flaga Wyspy Bożego Narodzenia / OpenClipart-Vectors

  

Są miejsca, z którymi kojarzą się Święta Bożego Narodzenia, na pewno należy do nich Betlejem - miejsce narodzenia Jezusa. Istnieją też inne miejsca, których choćby nazwa wskazuje na nadchodzące święta, do nich należy Wyspa Bożego Narodzenia.

Wyspa  jest położona na Oceanie Indyjskim, 380 km na południe od indonezyjskiej wyspy Jawa oraz  1565 km od Australii.

Pierwszego odkrycia wyspy dokonał w 1615 r. brytyjski kapitan John Milward z Kompanii Wschodnioindyjskiej, odkrycie to pozostało zapomniane. Ponownie wyspę odkrył inny kapitan tej Kompanii – William Mynos, który dopłynął do wyspy 25 grudnia 1643 i nadał jej obecną nazwę.

Wyspa jest wierzchołkiem podmorskiej góry, wysokiej na ok. 5000 m. Najwyższym wzniesieniem jest Murray Hill mające 361 m n.p.m. Wyspa zajmuje 135 km², a jej linia brzegowa urozmaicona jest trzema dużymi  półwyspami. 80 km wybrzeża stanowią klify, osiągające 20 m wysokości, na wyspie jest również 13 plaż. Wyspę otacza wąski pas rafy koralowej. 63% wyspy pokrywa wilgotny las równikowy, a jego obszar został objęty ochroną jako Christmas Island National Park.

Klimat wyspy jest tropikalny z temperaturami od +21 do +32 °C. Wilgotność powietrza wynosi od 80 do 90%, mimo to południowo-wschodnie wiatry wiejące przez cały rok powodują, że klimat jest łagodny. Od listopada do kwietnia zdarzają się tu sztormy. Roczna suma opadów wynosi 2000 mm.

Wyspa została zaludniona dopiero w drugiej połowie XIX w. i z tego względu posiada bogatą florę i faunę. Występuje tu ok. 200 gatunków roślin kwitnących, w tym 25 gatunków drzew. Najbardziej znanym przedstawicielem lokalnej fauny jest czerwony krab. Co roku w listopadzie odbywa się migracja krabów czerwonych, w której uczestniczy ok. 100 mln osobników. Wyspa jest znana z potężnej migracji tych skorupiaków  - wtedy na jednego mieszkańca przypada 80 tys. krabów. Poza krabem czerwonym występuje tu jeszcze 19 innych gatunków krabów, w tym krab kokosowy. Wyspa jest również siedliskiem kilkudziesięciu gatunków ptaków, w tym kilku endemicznych oraz kilku gatunków gadów. Na wyspie brak jest dziko żyjących ssaków.

W wyniku odkrycia bogatych złóż fosforytów  Wielka Brytania anektowała wyspę w 1888 r.  W 1958 r. Wielka Brytania przekazała wyspę Australii i od tej pory stanowi ona terytorium zależne od tego kraju. W 1994 r. zostało przeprowadzone referendum niepodległościowe, w którym jednak większość głosujących opowiedziała się za pozostaniem pod władzą Australii.

W 2010 r. wyspę zamieszkiwało  1402 osób. Około 70% ludności stanowią Chińczycy, 20% Europejczycy, a 10% Malajowie. Językiem urzędowym jest angielski, lecz głównym językiem ludności pozostaje chiński i malajski.
Oprócz wydobycia złóż fosforytów ważnymi elementami budżetu wyspy jest transport, telekomunikacja i sektor rządowy (administracja, służba zdrowia, edukacja, policja i siły zbrojne – finansowane z budżetu Australii). Terytorium czerpie również dochód z emisji znaczków pocztowych. W ostatnich latach znaczenie zdobywa turystyka.

Film o migracji krabów.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Piotrowski, Piłka i Hambura startują do PE

  

Mirosław Piotrowski, Bogusław Rogalski, Marian Piłka i Stefan Hambura są wśród kandydatów KW Ruch Prawdziwa Europa - Europa Christi w wyborach do PE. Komitet stworzyły partie: Ruch Prawdziwa Europa, Prawica Rzeczypospolitej i Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin.

Komitet Wyborczy Ruch Prawdziwa Europa - Europa Christi został zrejestrowany w czwartek. O oficjalnym rozpoczęciu kampanii przedstawiciele komitetu poinformowali w poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie.

- Chcemy, żeby katolicy i chrześcijanie od tej pory nie byli traktowani w Unii Europejskiej jak obywatele drugiej, bądź trzeciej kategorii. Chcemy działać na rzecz społeczeństwa polskiego - wzmacniać nasz głos i nie pozwolić na to, aby Unia Europejska nas ogrywała, aby podnosiła nam ceny prądu, bądź wpływała na nasze życie w sposób niekorzystny - oświadczył lider Ruchu Prawdziwa Europa, europoseł Mirosław Piotrowski.

Z kolei prezes ZChR Bogusław Rogalski zwrócił uwagę, że „wartości chrześcijańskie są bardzo często ośmieszane, spychane na margines, ale też zwalczane”. Zapewnił, że sojusz trzech chrześcijańskich partii oprze swoje działania na czterech filarach: „bezkompromisowej obronie” życia od poczęcia do naturalnej śmierci, zdecydowanej obronie rodziny i małżeństwa „rozumianego jako związek kobiety i mężczyzny”, „bezkompromisowemu przeciwstawieniu się” ideologii gender oraz przeciwstawianiu się „nowej islamizacji Europy”.

Na listach wyborczych Komitetu będą m.in. Piotrowski na Lubelszczyźnie, Rogalski w Małopolsce i Świętokrzyskiem oraz wiceprezes Prawicy RP Marian Piłka na Mazowszu. Wystartują też poseł Jan Klawiter i wiceprezes Prawicy RP Bogusław Kiernicki. O głosy na Śląsku będzie zabiegał mec. Stefan Hambura.

Hambura zadeklarował, że jeżeli zostanie wybrany do PE, to nadal będzie zajmował się „sprawami polskich dzieci, które są odbierane polskim rodzicom” przez Jugendamty. Zaznaczył, że problem ten dotyczy nie tylko Niemiec, ale i innych państw, w tym Norwegii.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl