15 grudnia w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych (w Bemowie Piskim), gdzie na co dzień stacjonuje Batalionowa Grupa Bojowa NATO odbyła się wizyta Szefa Biura Gwardii Narodowej USA generała Josepha Lengyel’a oraz Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych generała broni Jarosława Miki — czytamy.

Wizyta miała charakter świąteczny i była doskonałą okazją do złożenia sobie życzeń z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, podzielenia się opłatkiem oraz wspólnego kolędowania przy  akompaniamencie zespołu kameralnego z Orkiestry Wojskowej z Giżycka. W spotkaniu wigilijnym udział wzięli żołnierze wchodzący w skład Batalionowej Grupy Bojowej NATO oraz na co dzień współdziałający z nimi żołnierze 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej — podaje Dowództwo Generalne RSZ.

W ramach wizyty generał Joseph Lengyel zapoznał się z sprzętem wojskowym będącym na wyposażeniu wojsk sojuszniczych i 15. GBZ oraz z infrastrukturą rejonu, w którym stacjonuje Batalionowa Grupa Bojowa NATO. 

Decyzja o ulokowaniu batalionowych grup bojowych NATO na wschodniej flance zapadła podczas szczytu NATO w Warszawie, który odbył się w lipcu 2016 roku. Na mocy decyzji członków Sojuszu w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności (eFP – enhanced Forward Presence) od kwietnia 2017 roku w Bemowie Piskim stacjonują żołnierze US Army, Wielkiej Brytanii, Chorwacji i Rumunii. Aktualnie pododdział amerykański wchodzący w skład Batalionowej Grupy tworzą żołnierze 278 Pułku Kawalerii Pancernej Gwardii Narodowej pod dowództwem ppłk. Donego Hebela.