To wciąż poważne wyzwanie dla polskiej dyplomacji. "Musimy pamiętać o tym fakcie"

Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz spotkał się dziś z ministrem spraw zagranicznych Finlandii Timo Soinim. Rozmowę zdominował temat ostatnich działań Rosji. Obaj politycy przyznali, że polityka Kremla stanowi duże wyzwanie dla innych państw, a unijni przywódcy nie powinni zapominać o Ukrainie.

Jacek Czaputowicz
fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Na wspólnej konferencji prasowej Czaputowicz poinformował, że konflikt ukraińsko-rosyjski, w tym jego ostatnia odsłona w Cieśninie Kerczeńskiej, znalazł się wśród tematów poruszonych podczas spotkania w Warszawie. Ocenił też, że rewizjonistyczna polityka Rosji ciągle pozostaje pewnym wyzwaniem dla polskiej polityki zagranicznej, któremu należy sprostać.

"Rzeczywiście Rosja - i zwłaszcza ostatnie działania na Morzu Azowskim - świadczą o tym, że nie tylko dla Polski, ale także dla innych państw, czy organizacji międzynarodowych, takich jak Unia Europejska, Sojusz Północnoatlantycki, OBWE - stanowi poważne wyzwanie"

- podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Szef fińskiej dyplomacji przekonywał z kolei o konieczności zjednoczonego i stanowczego stanowiska Unii Europejskiejw sprawie polityki Kremla, w tym poprzez przedłużanie unijnych sankcji wobec Rosji.

"Musimy być zjednoczeni, stanowczy. Musimy dać sygnał, że te działania nie mogą być tolerowane i że porozumienia mińskie czy format normandzki powinny być kontynuowane. Unia powinna być zaangażowana, nie możemy zapomnieć o Ukrainie"

- oświadczył Soini.

Jak dodał, sytuacja na wschodzie Ukrainy oraz incydent na Morzu Azowskim pogorszyły sytuację bezpieczeństwa w Europie, w tym w basenie Morza Bałtyckiego.

"Nie ma bezpośredniego zagrożenia rosyjską inwazją np. na Finlandię, to nie jest to, czego się obawiamy, jednak mamy tutaj zagrożenia hybrydowe, cybernetyczne i niepewność sprawiła, że sytuacja jest trudna dla nas wszystkich w obszarze bezpieczeństwa"

- zaznaczył minister spraw zagranicznych Finlandii.

Akcentował też, że źródłem napięć pomiędzy Rosją a Ukrainą jest nielegalna aneksja Krymu i wszystko, co wydarzyło się od tamtego momentu, jest jasną konsekwencją tamtego bezprawnego czynu.

"Musimy o tym fakcie pamiętać"

- dodał Soini.

Wśród tematów rozmów ministrowie wymienili też m.in. rozwój dwustronnej współpracy w obszarach bezpieczeństwa, polityki wschodniej, polityki regionalnej w ramach Unii Europejskiej oraz przeciwdziałanie zagrożeniom hybrydowym dla bezpieczeństwa.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#jacek czaputowicz #Timo Soini

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo