Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Prezydent dociął "bezkarnej elicie sędziowskiej". W Sądzie Najwyższym aż się zagotowało!

Prezydent Andrzej Duda podpisał wczoraj nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która umożliwia sędziom SN i NSA, którzy przeszli w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia, powrót do pełnienia urzędu. Dziś prezydent w wystąpieniu tłumaczył podjętą decyzję, zaznaczając, że działania części sędziów Sądu Najwyższego "stanowią złamanie konstytucji". W SN nastąpiło poruszenie po słowach prezydenta Dudy. Wystosowano już w odpowiedzi specjalne oświadczenie.

Sąd Najwyższy
fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Wczoraj ogłoszono, że prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym, która umożliwia powrót do pełnienia urzędu sędziom Sądu Najwyższego i Najwyższego Sądu Administracyjnego, którzy przeszli w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia.

Przyjęcie nowelizacji uznawane jest powszechnie za reakcję władz Polski na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 19 października, o zastosowaniu środków tymczasowych - w tym: zawieszenia stosowania przepisów ustawy o SN dotyczących przechodzenia w stan spoczynku sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia; przywrócenia do orzekania sędziów, którzy w świetle nowych przepisów już zostali przeniesieni w stan spoczynku; powstrzymania się od wszelkich działań zmierzających do powołania sędziów SN na stanowiska, których dotyczą kwestionowane przepisy, i wyznaczenia nowego I prezesa SN.

Dziś, uzasadniając decyzję o podpisaniu nowelizacji ustawy o SN, Andrzej Duda, przyznał, że "kierował się zasadami konstytucji".

Chwilę później wskazał też, że część sędziów SN "złamała konstytucję". Chodzi konkretnie o tych sędziów, którzy po przedstawieniu przez Trybunału Sprawiedliwości UE orzeczenia o środkach tymczasowych 19 października, powrócili do Sądu Najwyższego, uznając się na powrót za sędziów czynnych

- Chyba nikt, kto zna polski system prawny, w szczególności system konstytucyjny i zna obowiązujące zasady, nie ma wątpliwości, że takie działanie sędziego, po pierwsze, stanowi absolutne i jednoznaczne złamanie art. 178 ust. 1 i 3 konstytucji, po drugie, narusza uprawnienia sędziego, który został odsunięty od orzekania, wynikające z art. 178 ust. 2 konstytucji, jak również (...), jeżeli spojrzymy na to szerzej, z całą pewnością drastycznie złamany jest tutaj art. 7 konstytucji, mówiący o tym, że wszystkie władze państwowe w Rzeczypospolitej Polskiej, w tym sądy i trybunały, działają na podstawie i w granicach prawa

- podkreślił Andrzej Duda.

Art. 178. Konstytucji RP - Niezawisłość sędziowska
1. Sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji oraz ustawom.
2. Sędziom zapewnia się warunki pracy i wynagrodzenie odpowiadające godności urzędu oraz zakresowi ich obowiązków.
3. Sędzia nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej nie dającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

Jak ocenił prezydent, jeżeli mamy do czynienia z sytuacją, w której "znaczące postacie polskiego wymiaru sprawiedliwości (...) w sposób otwarty naruszają obowiązujące przepisy prawne, naruszają przepisy konstytucyjne, lekceważą przepisy ustawowo obowiązujące, to mamy do czynienia z anarchią wywoływaną przez przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości".

- Mamy sytuację, w której pewna grupa elity sędziowskiej uważa się za bezkarną i za taką, której polskie prawo nie obowiązuje, tylko dlatego, że im się nie podoba

- stwierdził prezydent.

Na dzisiejsze wystąpienie prezydenta Dudy zareagowali sędziowie Sądu Najwyższego. Wystosowali specjalne oświadczenie, pod którym podpisał się Michał Laskowski, rzecznik SN.

"W związku z przemówieniem Prezydenta RP Andrzeja Dudy wygłoszonym w Trybunale Konstytucyjnym w dniu 18 grudnia 2018 r., w którym Prezydent zarzucił Pierwszemu Prezesowi SN Małgorzacie Gersdorf i Prezesom SN łamanie prawa i podejmowanie działań prowadzących do anarchii przez umożliwienie podjęcia czynności przez sędziów SN, którzy ukończyli 65 lat, należy stanowczo stwierdzić, że działania te podjęte zostały na podstawie postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 19 października 2018 r. i są w pełni zgodne z prawem, co potwierdziło postanowienie TSUE z 17 grudnia 2018 r., a także treść uchwalonej przez Sejm i Senat i podpisanej przez Prezydenta nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, w której wprost w art. 2 ust. 1 i 4 stwierdzono, że kadencje Pierwszego Prezesa SN i Prezesa SN oraz służbę wskazanych sędziów SN uważa się za nieprzerwane"

- napisali sędziowie.

 



Źródło: sn.pl, PAP, niezalezna.pl

 

#Sąd Najwyższy #Andrzej Duda #Nowelizacja ustawy o sądzie najwyższym

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo