Pożegnano wieloletniego działacza Solidarności

W Katowicach pożegnano Jerzego Wartaka – jednego z liderów strajku w kopalni Wujek w grudniu 1981 roku, wieloletniego działacza Solidarności. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli jego bliscy, przyjaciele i znajomi.

ipn.gov.pl

Mszę w intencji zmarłego odprawiono kościele pw. św. Józefa, po czym jego ciało złożono do grobu na pobliskim cmentarzu. Uczestnicy uroczystości podkreślali, że zmarły w wieku 71 lat Jerzy Wartak był człowiekiem odważnym, a jednocześnie niezwykle przyjaznym; godnym naśladowania.

To człowiek, który przez całe życie był w coś zaangażowany, zaangażowany także społecznie. Przez cały czas starał się swoją aktywnością być czasem nawet wyprzedzać niektóre myśli, pomysły. Człowiek, który dawał z siebie bardzo dużo ciepła, czego byliśmy często świadkami

- powiedział dyrektor działającego przy kopalni Wujek Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, Robert Ciupa.

Jerzy Wartak urodził się 16 czerwca 1947 r. w Dąbrowie Górniczej. W 1974 r. zaczął pracę jako górnik w kopalni Wujek, od września 1980 r. należał do Solidarności. Uczestniczył w ogłoszonym po wprowadzeniu stanu wojennego strajku, krwawo stłumionego przez milicję – do górników strzelali funkcjonariusze plutonu specjalnego ZOMO, którzy zabili dziewięciu protestujących, a ponad 20 innych ranili. Była to największa tragedia stanu wojennego.

20 grudnia 1981 r. Wartak został zatrzymany, był przetrzymywany w Komendzie Miejskiej Milicji Obywatelskiej i Komendzie Wojewódzkiej w Katowicach, następnie w Ośrodku Odosobnienia w Zabrzu-Zaborzu. 9 lutego 1982 r. skazany na 3,5 roku więzienia, osadzony w Areszcie Śledczym w Katowicach, w zakładach karnych w Raciborzu, Strzelcach Opolskich i Kłodzku, zwolniony 17 maja 1983 r.

Po wyjściu na wolność nie pozwolono mu na powrót do kopalni Wujek, przeniósł się więc do kopalni Makoszowy, dopiero w 1987 r. wrócił do Wujka. W latach 1989-95 był wiceprzewodniczącym tamtejszej komisji zakładowej „S”. Od 2000 r. był na emeryturze. W 2006 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W kwietniu 2005 r., po śmierci papieża Jana Pawła II wraz z niektórymi członkami rodzin zastrzelonych górników z Wujka Wartak wystąpił z apelem o pojednanie narodowe.

Jerzy Wartak zmarł w nocy z 10 na 11 grudnia w katowickim szpitalu.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Jerzy Wartak #Kopalnia Wujek #strajk #Solidarność #pożegnanie

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo