Szukając porozumienia

  

Polsko-Ukraińskie Forum Partnerstwa, które 1 grudnia odbyło się w Kijowie, jest znakiem, że po okresie ochłodzenia możliwy jest przełom w relacjach pomiędzy Warszawą i Kijowem. „Polska i Ukraina zgadzają się co do negatywnej oceny projektu Nord Stream 2. Agresja w cieśninie Kerczeńskiej powinna przypomnieć tym, którzy są zaangażowani w ten projekt, do czego Rosja jest zdolna” – mówił w Kijowie szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz.

Forum, które odbyło się pierwszy raz od półtora roku, miało miejsce w szczególnym dniu – w 27. rocznicę historycznego referendum, które dało Ukrainie niepodległość, oraz w przeddzień 27. rocznicy uznania wolnej Ukrainy przez Polskę. Polska uczyniła to wówczas jako pierwszy kraj na świecie. Wizyta Czaputowicza i wspomniane forum przypadło w momencie eskalacji rosyjskiej agresji na Morzu Azowskim, kiedy to rosyjskie jednostki staranowały ukraińskie statki, a marynarze zostali zatrzymani przez FSB. – Polska uznaje za niezbędną zdecydowaną reakcję społeczności międzynarodowej na wydarzenia na Morzu Azowskim poprzez wzmocnienie sankcji wobec Rosji – podkreślił szef polskiego MSZ. – Rosja musi zrozumieć, że agresywna polityka przyniesie konsekwencje i spotka się ze zdecydowaną odpowiedzią społeczności międzynarodowej – powiedział na wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Pawłem Klimkinem. Z kolei Klimkin zauważył, że „Nord Stream 2 to pętla gazowa dla Europy”. Gaz rosyjski dla Europy porównał z bronią chemiczną. – Ma charakter gazu paraliżującego, podobnie jak Nowiczok – dodał szef ukraińskiej dyplomacji.

Polsko-Ukraińskie Forum Partnerstwa zostało poproszone przez szefów MSZ o „przedstawienie rekomendacji dotyczących właściwej drogi do jak najlepszego rozwoju obopólnych stosunków. Chodzi m.in. o rozstrzygnięcie sporu wokół historii. Między Warszawą i Kijowem w dalszym ciągu trwa bowiem spór wokół zakazu poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy. Zakaz wydał ukraiński IPN po tym, jak w kwietniu ub. roku, po serii aktów wandalizmu na ukraińskich cmentarzach, w Polsce zburzono pomnik UPA w Hruszowicach. Jak podaje MSZ, minister przypomniał także, że nie brakuje w naszym dialogu dwustronnym tematów trudnych. – Społeczeństwo polskie chce poznać prawdę o naszej wspólnej historii i domaga się godnego upamiętnienia zmarłych – podkreślił. – Niezbędne jest dogłębne zbadanie przeszłości i przekazanie wiedzy o niej młodym pokoleniom. W szczególności dotyczy to II wojny światowej i tragedii Polaków na Wołyniu – mówił szef MSZ.

Członkowie Forum Partnerstwa zgodnie przyznają, że klimat spotkania był zdecydowanie inny od atmosfery chłodu, która przez jakiś czas panowała w relacjach pomiędzy Polską i Ukrainą. Świadczy o tym wspólne oświadczenie, w którym czytamy m.in.:

„Podkreślamy, że podobnie jak sto lat temu, również i dziś Ukraina i Polska znalazły się w obliczu wspólnego niebezpieczeństwa zewnętrznego. Tradycja solidarności i wzajemnego poparcia każde nam zdecydowanie potępić agresję Rosi wobec Ukrainy (...). Pragniemy wyrazić solidarność z Ukrainą, przeciwstawiającą się obcej agresji, która stanowi zagrożenie zarówno dla Ukrainy jak i dla Polski oraz całej Europy. Apelujemy do wszystkich europejskich i euro-atlantyckich partnerów o jedność i wsparcie dla Ukrainy (...). Pragniemy uczynić wszystko co możliwe, by nie utracić daru jedności naszych narodów i nie dopuścić do sporów i prowokacji, w tym także inspirowanych przez wrogie nam siły. (...) Historia nie raz już dowiodła, że niepodległość Polski i niepodległość Ukrainy są wzajemnie uwarunkowane, natomiast rozbiory czy podległość jednego z krajów grozi zniewoleniem drugiego”.

Warto dodać, że podczas swojej kilkudniowej wizyty szef polskiego MSZ odznaczył więzionego w Rosji ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa tegoroczną nagrodą polskiego MSZ Pro Dignitate Humana. – Po raz kolejny wzywamy władze Rosji do uwolnienia jego i kilkudziesięciu innych ukraińskich więźniów politycznych – zaapelował Czaputowicz.

Strona ukraińska poinformowała z kolei, że kijowska Rada Miejska przemianowała ulicę Twerską na ulicę Jerzego Giedroycia. Uczestnicy Forum zgodnie przyznali, że ta decyzja jest dobrym sygnałem na przyszłość.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts