Wczoraj prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym umożliwiającą sędziom Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy przeszli w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia, powrót do pełnienia urzędu.

Zgodnie z nowelą na stanowisko I prezes Sądu Najwyższego będzie mogła wrócić prof. Małgorzata Gersdorf. O współpracę z sędzią w TVN24 pytany był prezydencki minister Andrzej Dera.

Trudno współpracować z sędziami, którzy w sposób ostentacyjny łamią prawo, bo sędziowie mają jedną rzecz bardzo ważną - mają działać na podstawie prawa, a nie uważać, że mają rację. Będzie to bardzo trudna współpraca. Czas pokaże jak będzie wyglądać

– ocenił.

Prezydencki minister pytany o ustępstwa względem Komisji Europejskiej ws. reformy sądownictwa przyznał, że "naczelna zasada mówi: ustąp, żeby zwyciężyć".

Tak, to oczywiście ustępstwo. Proszę zwrócić uwagę, że nadzwyczajna kontrola jest, ławnicy w SN są, że nowe izby są, postępowanie dyscyplinarne jest innej jakości. Te zmiany zostały utrzymane

- dodał.