Jaruzelski upokorzony jak nigdy, a świta profesorska przerażona! Zobacz nieznany FILM

kadr z odnalezionego w archiwum filmu TVP / arch. TVP

  

O tym zdarzeniu krążyły przez lata legendy. Oto 25-letni student podczas rozpoczęcia roku akademickiego na Uniwersytecie Poznańskim w 1988 r. wszedł na mównicę i zażądał od siedzącego w auli Jaruzelskiego legalizacji NZS i Solidarności. Po latach w archiwach poznańskiej TVP odnalazł się film dokumentujący legendarne zdarzenie. Poniżej obejrzyjcie sceny, które oklaskujących Jaruzelskiego profesorów mało nie przyprawiły o zawał oraz rozmowę ze sprawcą ówczesnego skandalu, socjologiem Andrzejem Radke.

Odnaleziony film pokazany został na samym początku programu „Wywiad z chuliganem”, w którym Andrzej Radke był gościem Piotra Lisiewicza.

Wiedziałem, że to jest moje pięć minut. To było jedno z ważniejszych wydarzeń w moim życiu. A potem dużo się działo.
- opowiada.

Później widzimy też inne sceny odnalezione w przepastnych archiwach TVP – znanych dziś profesorów, którzy płaszczą się przed się przed przywódcą junty stanu wojennego.

Towarzysz Antoni Szczuciński - ówczesny I sekretarz PZPR na Uniwersytecie Poznańskim nadal wychowuje młodzież. Jest dziś profesorem nadzwyczajnym, kierownikiem Zakładu Filozofii Nauki w Instytucie Filozofii UAM i radnym SLD. Ówczesny autor publikacji „Idea i doświadczenie: czytając Lenina” zajmuje się teraz „filozoficznymi dylematami humanistów i przyrodoznawców” oraz „Filozofią kosmologii”.

Często naukowcy awansowali dzięki temu, że byli członkami PZPR i wygłaszali wiernopoddańcze wypowiedzi. Właśnie taka kadra weszła w 1989 rok, w nową Polskę. I nic się nie zmieniło.  Dziś rządzą tam ich synowie, córki, krewni, znajomi tam pchnięci.
- mówił bohater wydarzenia sprzed 30 lat w „Wywiadzie z chuliganem” w Radiu Poznań i Telewizji Republika.

Obejrzyj odnaleziony film i mocną rozmowę poniżej:
 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Radio Poznań, Telewizja Republika

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ukraina świętuje "Dzień Jedności". Utworzono "żywy łańcuch" poprzez Dniepr

/ http://histoirespolonaises.blogspot.com

  

Kilkaset osób połączyło żywym łańcuchem dwa brzegi Dniepru w Kijowie w Dniu Jedności Ukrainy, obchodzonym w środę w 101. rocznicę podpisania aktu zjednoczenia Ukraińskiej Republiki Ludowej z Zachodnioukraińską Republiką Ludową.

Tradycja ta narodziła się w czasie, gdy Ukraina znajdowała się jeszcze w składzie ZSRR. 21 stycznia 1990 roku taki łańcuch rozciągnął się na ponad 500 kilometrów - od Lwowa do Kijowa. W akcji wzięło wówczas udział ok. 3 mln osób.

Tylko razem jesteśmy silni

 - oświadczył w orędziu z okazji Dnia Jedności prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Szef państwa powiedział, że mieszkańcy Ukrainy przyjęli podpisanie aktu zjednoczenia z radością, gdyż była to szansa na utworzenie niepodległego państwa.

Niestety, została ona utracona. Ambicje ówczesnych polityków przeszkodziły w uzyskaniu prawdziwiej jedności państwowej. (…) Niebawem Ukraińska Republika Ludowa opuściła Kijów pod naciskiem bolszewików, większość terytorium Galicji zajęły polskie wojska, północną Bukowinę - Rumuni, a Zakarpacie przeszło do Czechosłowacji. Minęło ponad 100 lat. Czy wyciągnęliśmy z tej historii wnioski?

 - zapytał prezydent.

Historia ta - kontynuował - „uczy nas prostej, ale ważnej dla Ukrainy zasady: tylko razem jesteśmy silni” - powtórzył Zełenski.

Dzień Jedności Ukrainy, ustanowiony w 1999 roku, jest świętem państwowym upamiętniającym rocznicę podpisania aktu zjednoczenia Ukraińskiej Republiki Ludowej z Zachodnioukraińską Republiką Ludową 22 stycznia 1919 roku. W 2012 roku po raz pierwszy święto zostało połączone z Dniem Wolności, obchodzonym wcześniej 22 listopada w dniu wybuchu pomarańczowej rewolucji w 2004 roku.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts