Z OSTATNIEJ CHWILI

MSZ skierował do Niemiec notę dyplomatyczną ws. reparacji wojennych • • • Minister Rau: uregulowanie kwestii następstw agresji i okupacji niemieckiej powinno zawierać m.in. wypłacenie przez Niemcy odszkodowania za materialne i niematerialne szkody wyrządzone państwu polskiemu • • •

Jaruzelski upokorzony jak nigdy, a świta profesorska przerażona! Zobacz nieznany FILM

O tym zdarzeniu krążyły przez lata legendy. Oto 25-letni student podczas rozpoczęcia roku akademickiego na Uniwersytecie Poznańskim w 1988 r. wszedł na mównicę i zażądał od siedzącego w auli Jaruzelskiego legalizacji NZS i Solidarności. Po latach w archiwach poznańskiej TVP odnalazł się film dokumentujący legendarne zdarzenie. Poniżej obejrzyjcie sceny, które oklaskujących Jaruzelskiego profesorów mało nie przyprawiły o zawał oraz rozmowę ze sprawcą ówczesnego skandalu, socjologiem Andrzejem Radke.

kadr z odnalezionego w archiwum filmu TVP
arch. TVP

Odnaleziony film pokazany został na samym początku programu „Wywiad z chuliganem”, w którym Andrzej Radke był gościem Piotra Lisiewicza.

Wiedziałem, że to jest moje pięć minut. To było jedno z ważniejszych wydarzeń w moim życiu. A potem dużo się działo.
- opowiada.

Później widzimy też inne sceny odnalezione w przepastnych archiwach TVP – znanych dziś profesorów, którzy płaszczą się przed się przed przywódcą junty stanu wojennego.

Towarzysz Antoni Szczuciński - ówczesny I sekretarz PZPR na Uniwersytecie Poznańskim nadal wychowuje młodzież. Jest dziś profesorem nadzwyczajnym, kierownikiem Zakładu Filozofii Nauki w Instytucie Filozofii UAM i radnym SLD. Ówczesny autor publikacji „Idea i doświadczenie: czytając Lenina” zajmuje się teraz „filozoficznymi dylematami humanistów i przyrodoznawców” oraz „Filozofią kosmologii”.

Często naukowcy awansowali dzięki temu, że byli członkami PZPR i wygłaszali wiernopoddańcze wypowiedzi. Właśnie taka kadra weszła w 1989 rok, w nową Polskę. I nic się nie zmieniło.  Dziś rządzą tam ich synowie, córki, krewni, znajomi tam pchnięci.
- mówił bohater wydarzenia sprzed 30 lat w „Wywiadzie z chuliganem” w Radiu Poznań i Telewizji Republika.

Obejrzyj odnaleziony film i mocną rozmowę poniżej:
 

 

 

 Źródło: niezalezna.pl, Radio Poznań, Telewizja Republika

#Wywiad z chuliganem #Piotr Lisiewicz #Wojciech Jaruzelski #film #Andrzej Radke

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo