Tureckie naloty w Iraku. „Zakopiemy ich w dołach, które wykopali”

Zdjęcie ilustracyjne / flickr.com/jan Sefti/CC BY-SA 2.0

  

Tureckie lotnictwo atakowało wczoraj i dziś cele Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) w Iraku, ignorując protesty Bagdadu, który zarzuca Ankarze naruszanie irackiej suwerenności i stwarzanie zagrożenia dla ludności cywilnej.

O nalotach przeprowadzonych 14 i 15 grudnia, w których zginęło siedmiu bojowników PKK, tureckie siły zbrojne poinformowały na Twitterze, zapowiadając kontynuację takich ataków, dopóki PKK będzie szukała schronienia w Iraku.

W piątek Ankara informowała, że w atakach tureckiego lotnictwa zginęło ośmiu bojowników PKK. Bagdad zareagował wezwaniem tureckiego ambasadora, by przekazać mu protest przeciwko takim atakom.

Siły tureckie regularnie atakują bazy PKK w górzystym terenie na północy Iraku. Ankara twierdzi, że kurdyjscy bojownicy przygotowują tam zamachy na terytorium Turcji.

Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan oświadczył dzisiaj, że naloty na cele PKK w rejonie Sindżaru w Iraku "zmieniły tamte miejsca w cmentarzyska". "Zakopiemy ich w dołach, które wykopali" - zapowiedział.

Reuters przypomina, że Erdogan groził w tym roku ofensywą lądową w północnym Iraku, a w tym tygodniu zapowiedział rychłe rozpoczęcie operacji przeciwko kurdyjskiej milicji w sąsiedniej Syrii.

Wspierana przez Stany Zjednoczone kurdyjska milicja YPG (Ludowe Jednostki Samoobrony), która walczy z Państwem Islamskim (IS) w Syrii, kontroluje północno-wschodni odcinek granicy syryjsko-tureckiej. Ankara twierdzi, że YPG jest "przedłużeniem" PKK i stanowi bezpośrednie zagrożenie dla Turcji.

Rzecznik tureckiego MSZ Hami Aksoy oświadczył, że "działania terrorystycznej organizacji PKK na terytorium Iraku i Syrii stały się dla Turcji kwestią bezpieczeństwa narodowego".

PKK, uważana przez władze w Ankarze, Unię Europejską i USA za organizację terrorystyczną, od lat 80. prowadzi zbrojną walkę o kurdyjską autonomię w Turcji, głównie na południowym wschodzie kraju. W konflikcie kurdyjsko-tureckim zginęło już ponad 40 tys. osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zmarł Franciszek Bachleda–Księdzularz, były senator

/ Image by 5598375 from

  

W wieku 72 lat zmarł Franciszek Bachleda–Księdzularz - senator III, IV i V kadencji, samorządowiec i społecznik.

Franciszek Bachleda–Księdzularz był senatorem III, IV i V kadencji i przewodniczącym Komisji Ochrony Środowiska, burmistrzem Zakopanego i gminy tatrzańskiej w latach 1994–1995, prezesem Zarządu Głównego Związku Podhalan w latach 1987–1993, redaktorem naczelnym pisma "Hale i Dziedziny". Bachleda–Księdzularz kierował także Centralnym Ośrodkiem Sportu w Zakopanem oraz pełnił mandat radnego sejmiku województwa małopolskiego z ramienia Platformy Obywatelskiej w latach 2010–2014. Współorganizował i kierował przedsiębiorstwem Geotermia Podhalańska.

Był współtwórcą i kierownikiem kilku góralskich zespołów folklorystycznych m.in. Studenckiego Zespołu Góralskiego "Skalni" w Krakowie. Jest także autorem przekładu fragmentów Pisma Świętego na gwarę góralską. Był absolwentem filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. W czasie stanu wojennego był kilkanaście dni internowany.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl