Obamacare niezgodna z konstytucją. Precedensowy wyrok sądu w Teksasie

Zdjęcie ilustracyjne/Obamacare / flickr.com/LaDawna Howard/CC BY-SA 2.0

  

Konserwatywny sędzia w Teksasie uznał Obamacare za niezgodną z konstytucją. Zwolennicy tego systemu opieki medycznej natychmiast zapowiedzieli, że odwołają się od wyroku. Biały Dom przyznał, że póki sprawa jest w toku, ustawa o Obamacare pozostaje w mocy.

Sędzia Reed O'Connor w liczącym 55 stron uzasadnieniu wyroku napisał w piątek, że zeszłoroczna decyzja, że brak ubezpieczenia medycznego, które jest wymagane przez Obamacare, nie będzie karany, sprawiła, że cała ustawa wprowadzająca opiekę medyczną traci ważność.

Koalicja stanów broniących tego systemu zapowiedziała walkę w sądzie.

"Błędny wyrok nie zniechęci nas: nasza koalicja będzie kontynuować w sądach walkę o zdrowie i pomyślność wszystkich Amerykanów"

- głosi komunikat wydany przez prokuratora generalnego Kalifornii Xaviera Becerry, który przewodzi temu stowarzyszeniu stanów.

"Tak, jak przez cały czas przepowiadałem, Obamacare zostało obalone jako NIEKONSTYTUCYJNA katastrofa!"

- napisał na Twitterze prezydent Donald Trump.

Ale w styczniu, po wygranych wyborach środka kadencji, kontrolę nad Izby Reprezentantów przejmą Demokraci, co powinno rozwiać nadzieje Trumpa na spełnienie ulubionej obietnicy wyborczej, czyli demontaż Obamacare; ponadto, Kongres nie podejmie debaty na ten temat dopóki toczą się procedury sądowe.

Kongresmenka Nancy Pelosi, która prawdopodobnie zostanie przewodniczącą demokratycznej większości w Izbie Reprezentantów obiecała dzisiaj, że Demokraci podejmą walkę z "tym absurdalnym wyrokiem", a wręcz "formalnie zainterweniują w proces apelacji, aby zachować tę ratującą życie osłonę (społeczną) dla ludzi", którzy cierpią na dolegliwości, jakich nie obejmą ubezpieczeniem prywatne firmy.

Pelosi powiedziała po listopadowych wyborach do Kongresu, że było to "głosowanie w celu ocalenia opieki zdrowotnej Ameryki".

Rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders oznajmiła po wydaniu wyroku przez O'Connora: "Oczekujemy, że nastąpi odwołanie od tej decyzji do Sądu Najwyższego. W oczekiwaniu na apelację, ustawa (o Obamacare) obowiązuje".

AP zwraca jednak uwagę, że administracja Trumpa nie ma wielkich szans na obalenie Obamacare w Sądzie Najwyższym, jeśli bowiem trafi tam wyrok O'Connora, to będzie to trzecia sprawa dotycząca tego systemu opieki medycznej rozpatrywana przez tę instancję. Już dwukrotnie Sąd Najwyższy nie pozwolił na demontaż Obamacare, a sędziowie, którzy do tego nie dopuścili - czterech sędziów liberalnych i konserwatywny prezes SN John Roberts - nadal będą o tym decydować. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Jak Platforma dbała o onkologię? Na jaw wychodzą niewygodne fakty. "Być może zapomnieli"

Zdjęcie ilustracyjne / Aleksiej Witwicki, Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Jak w praktyce wygląda zainteresowanie onkologią przez partie polityczne? Zdradził to dziś prof. Adam Maciejczyk, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. Okazuje się, że Platforma Obywatelska, która obecnie najgłośniej krzyczy o wspieraniu onkologii, rok temu nawet nie raczyła odpowiedzieć na list prof. Maciejczyka.

Nadciąga onkologiczne tsunami, na które musimy się przygotować - takie zdanie znalazło się w treści listu, który prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego prof. Adam Maciejczyk skierował do polityków przed ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi. Dziś w programie Roberta Mazurka w RMF FM padło pytanie: Kto odpowiedział na ten list?

- Trzeba oddać, że odpowiedziało ugrupowanie rządzące (PiS), bo też pewne projekty prowadzimy, i Lewica

- powiedział prof. Maciejczyk.

A Polskie Stronnictwo Ludowe, którego przewodniczącym jest lekarz? Albo Platforma Obywatelska, która obecnie najgłośniej krzyczy o wspieraniu onkologii?

- Reszta być może zapomniała, bo dla nich było oczywiste...

- dodał szef PTO. 

Tymczasem obecnie Platforma Obywatelska kreuje się na partię, chcącą w najbardziej wydatny sposób wspierać leczenie onkologiczne. Sprawa ta jest wykorzystywana politycznie i codziennie porównywana z rekompensatą dla mediów publicznych. Tymczasem minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił, że obecny rząd zastał polską onkologię "w stanie, który niewątpliwie wymagał działań". Planowane w 2020 roku wydatki na świadczenia onkologiczne mają wzrosnąć do ponad 11 miliardów złotych. 

[polecam:https://niezalezna.pl/311497-opozycja-chce-wspierac-onkologie-a-w-jakim-stanie-ja-zostawila-to-ujawnia-minister-szumowski]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: twitter.com, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts