Gersdorf wychwalała TSUE

/ Platforma Obywatelska RP [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

  

O orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości UE i jego wpływie na stosowanie prawa krajowego dyskutują w Białymstoku uczestnicy ogólnopolskiej konferencji na ten temat. W tym Małgorzata Gersdorf.

Rozpoczęta na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku konferencja potrwa dwa dni. Współorganizują ją: Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" i samorządy zawodowe adwokatów, radców prawnych i doradców podatkowych. Uczestnicy spotkania poznają praktyczną stronę działalności Trybunału Sprawiedliwości UE, podyskutują też np. o tym, jak przekazywać wiedzę o znaczeniu Trybunału Sprawiedliwości UE i ugruntowywać ją w świadomości społecznej.

"Trybunałowi zawdzięczamy ukształtowanie naczelnych zasad prawa europejskiego, takich jak zasada pierwszeństwa czy efektywności, bez których stosowanie norm unijnych, w sposób, który dzisiaj wydaje nam się absolutnie oczywisty, nie byłoby możliwe"

– podkreślała w słowie wstępnym do konferencji I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf.

Mówiła też, że w ostatnim czasie widać, że kwestie poruszane przez Trybunał Sprawiedliwości mają nie tylko doniosłe znaczenie w teorii prawa, ale również znaczenie praktyczne. Podała przykład zastosowania przez Trybunał środków tymczasowych w sprawie wycinki w Puszczy Białowieskiej i mówiła, że ma to "niewątpliwie bardzo istotny wpływ na ochronę środowiska w naszym państwie".

"Nie do przecenienia są orzeczenia odnoszące się do reformy sądownictwa (...), a zwłaszcza postanowienie o środkach tymczasowych w sprawie sędziów Sądu Najwyższego"

– mówiła prezes Gersdorf. Przypominała, że na rozpoznanie przez Trybunał czekają pytania prejudycjalne polskich sądów.

O trybie rozpatrywania takich pytań prejudycjalnych przez Trybunał Sprawiedliwości UE mówił na konferencji pierwszy rzecznik generalny trybunału Maciej Szpunar. Rzecznicy generalni wspierają pracę sędziów TSUE. Wydają opinie, które są wstępem do wyroku, ale sędziów nie wiążą.

"Bez procedury prejudycjalnej, bez pytań, bez współpracy pomiędzy sądami państw członkowskich a Trybunałem Sprawiedliwości nie byłoby Unii Europejskiej, nie byłoby w ogóle integracji"

– mówił Szpunar. Podkreślał, że możliwość zadawania pytań prejudycjalnych przez sądy państw członkowskich to "istotny element integracji". "To tak fundamentalna zasada związana ze stosowaniem prawa Unii, że gdyby nie to, UE byłaby czymś na kształt ONZ czy organizacji, która nie jest w stanie zapewnić jednolitości stosowania prawa" – podkreślał pierwszy rzecznik generalny TSUE.

"Bez jednolitości w stosowaniu prawa, bez zapewnienia przewidywalności prawa, przestrzegania fundamentalnych zasad dotyczących takich kwestii podstawowych, jak praworządność, ale też dotyczących ochrony praw w najbardziej drobnych sprawach, nie byłoby Unii Europejskiej i jej prawo nie miałoby takiego znaczenia, jakie w tej chwili posiada"

– dodał Maciej Szpunar.

W swoim wykładzie zwracał uwagę, że Trybunał Sprawiedliwości UE nie jest sądem ważniejszym od np. Sądu Rejonowego w Białymstoku, gdy ten zwraca się do niego z pytaniem. Bo to ostatecznie sąd białostocki wyda wyrok w sprawie, w której zadaje takie pytanie.

Odnosząc się do praktyki postępowania w Trybunale Sprawiedliwości UE, gdy wpływają do niego pytania prejudycjalne, mówił np. o tym, że dużo czasu zajmują tłumaczenia (dokumenty są tłumaczone na język roboczy TSUE, którym jest francuski). Mówił przy tym, by – biorąc pod uwagę właśnie niuanse tłumaczenia z jednego języka na inny – sędziowie formułowali pytania w taki sposób, by nie doszło przy przekładzie do zgubienia sensu pytania. Podawał przykłady pytań zajmujących 20 linijek tekstu; zwracał uwagę, że to nie tylko wyzwanie dla tłumacza, ale też niebezpieczeństwo, że sens pytania nie zostanie należycie przetłumaczony.

Zaznaczał przy tym, że Trybunał Sprawiedliwości UE jest związany pytaniem i nawet, gdy ona jest oczywista, musi udzielić odpowiedzi. "Nigdy nikt nie może mieć pretensji do sędziego krajowego, że zwraca się z pytaniem do Trybunału Sprawiedliwości" – mówił.

Szpunar wyraził satysfakcję z tego, że Trybunał Sprawiedliwości stał się w ostatnich miesiącach instytucją – jak się wyraził – "niezwykle popularną" w Polsce. Jako anegdotę przedstawił sytuację sprzed lat, gdy pełnił obowiązki pełnomocnika polskiego rządu przed TSUE, ale mimo dwóch prób zorganizowania konferencji prasowej na temat działalności tego Trybunału, nie zainteresowały się tym media. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Lewacka partyzantka przyznała się do przeprowadzenia krwawego zamachu

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere/CC0 Public Domain

  

Skrajnie lewicowa partyzantka ELN przyznała się dzisiaj do przeprowadzenia zamachu na akademię policyjną w stolicy Kolumbii, Bogocie. Atak, w którym zginęło 20 osób, skłonił władze kraju do wstrzymania negocjacji pokojowych z ELN.

"Akcja przeciwko temu obiektowi i policjantom jest zgodna z prawem wojennym"

- głosi komunikat zamieszczony przez dowództwo ELN na stronie internetowej tej partyzantki. Podkreślono, że wśród ofiar śmiertelnych ataku nie było cywilów.

Samobójczy zamach na akademię policyjną w Bogocie, w którym zginęło 20 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych, miał miejsce w czwartek. Był to najkrwawszy atak w Kolumbii od 2003 roku.

Władze od początku oskarżały ELN o jego przeprowadzenie, ale dopiero w poniedziałek na ten temat wypowiedziała się sama organizacja.

W piątek prezydent Kolumbii Ivan Duque ogłosił, że z powodu zamachu rząd wstrzymuje proces pokojowy z ELN. Podkreślił, że dopiero po zamanifestowaniu przez partyzantkę zaangażowania w rozmowy - poprzez uwolnienie 16 zakładników i rezygnację z przemocy - możliwe będzie wznowienie dialogu. Duque poinformował też, że nakazy aresztowania dowódców ELN, zawieszone na czas rokowań, ponownie obowiązują.

ELN przez lata znajdowała się w cieniu FARC, ale od czasu zawarcia przez FARC porozumienia pokojowego z władzami w 2016 roku stała się najbardziej aktywną grupą rebeliancką w Kolumbii. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl