Kiedy podpis pod nowelą ustawy o Sądzie Najwyższym? Prezydent zabrał głos

Prezydent Andrzej Duda poinformował dzisiaj, że decyzję ws. nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym podejmie w przewidzianym do tego konstytucyjnie terminie.

Andrzej Duda, zdjęcie ilustracyjne
fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

O decyzję ws. nowelizacji prezydent był pytany przez dziennikarzy podczas szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach.

- W przewidzianym do tego konstytucyjnie terminie będzie decyzja w tej sprawie

- powiedział Duda.

Według Kancelarii Prezydenta - zgodnie z konstytucją - głowa państwa ma czas na podjęcie decyzji w tej sprawie do 17 grudnia.

Nowelizacja została uchwalona przez Sejm 21 listopada, a 23 listopada zaakceptował ją Senat.


Nowelizacja dotyczy ustawy o SN z grudnia 2017 r., która weszła w życie 3 kwietnia i zakłada m.in., że sędzia SN albo sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, który zgodnie z ustawą z grudnia 2017 r., przeszedł w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, powraca do pełnienia urzędu na stanowisku zajmowanym 3 kwietnia 2018 r., czyli w momencie wejścia w życie obecnie obowiązującej ustawy.

Przepisy przewidują również, że jeśli na jej podstawie do pełnienia urzędu w Sądzie Najwyższym powrócił sędzia, który zajmował stanowisko I prezesa SN lub prezesa SN, kadencję uważa się za nieprzerwaną. 

Ponadto, zgodnie z nowelą, sędziowie, którzy objęli stanowisko w SN przed wejściem w życie tej nowelizacji przechodzą w stan spoczynku, przy zastosowaniu przepisu poprzedniej ustawy o SN z 2002 r,. czyli z dniem ukończenia 70 roku życia; sędzia będzie mógł przejść w stan spoczynku na swój wniosek po ukończeniu 65 roku życia (mężczyźni) lub po ukończeniu 60 lat (kobiety), po ukończeniu 60 lat jeżeli przepracował na stanowisku sędziego SN nie mniej niż 9 lat.

Sędziowie, którzy obejmą stanowisko w SN po wejściu w życie tej nowelizacji, będą przechodzić w stan spoczynku zgodnie z przepisem nowej ustawy o SN, która weszła w życie 3 kwietnia b.r., czyli z dniem ukończenia 65 roku życia, chyba że nie później niż na sześć miesięcy i nie wcześniej niż na 12 miesięcy przed ukończeniem tego wieku złożą oświadczenie o woli dalszego orzekania, a prezydent wyrazi na to zgodę.

Zgodnie z konstytucją prezydent w ciągu 21 dni od dnia przedstawienia mu ustawy może ją podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego. 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#nowelizacja ustawy o sn #ustawa o sądzie najwyższym #Andrzej Duda #podpis prezydenta

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo