Hakerzy zaatakowali systemy wojskowe. W ich ręce wpadły cenne dane. Ślady prowadzą do Rosji!

haker - zdjęcie ilustracyjne / na podstawie kurious i geralt; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała o cyberataku na dużą skalę, w wyniku którego doszło do włamania do systemów komputerowych ponad 100 instytucji wojskowych i państwowych na zachodniej Ukrainie. Z najnowszych informacji wynika także, że hakerzy w wyniku swoich działań wykradli „znaczne ilości danych”. Ukraińskie służby nie mają wątpliwości, że za atakiem stoi Kreml.

Sprawa jest niezwykle poważna, bowiem Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przyznaje otwarcie, że wykradzione informacje mogą zostać wykorzystane przez Rosję do szkodzenia bezpieczeństwu narodowemu Ukrainy.

Jak wynika z informacji portalu Ukraińska Prawda, powołującego się na SBU, łupem hakerów padły bazy danych różnych instytucji państwowych i wojskowych w obwodzie lwowskim. Kradzieży dokonali pracownicy pewnej firmy, którzy - wykonując zadania w tych instytucjach - instalowali zabronione na Ukrainie programy, służące do kopiowania informacji.

Wykorzystanie tych złośliwych programów umożliwiło przestępcom (...) uzyskanie dostępu do systemów informacyjno-telekomunikacyjnych ponad 100 instytucji państwowych i wojskowych, przedsiębiorstw i organizacji
- informuje Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

Ustalono, że złośliwe oprogramowanie „Parus” i „Afinia” jest rozpowszechniane i odnawiane z serwerów, znajdujących się na terytorium Federacji Rosyjskiej.

W sprawie kradzieży danych wszczęto na Ukrainie śledztwo. Według SBU sprawdzana jest m.in. wersja o sprzedaży bezprawnie skopiowanych danych służbom specjalnym Rosji.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Śmiertelny upadek w Tatrach

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/Jerzy81

  

W wyniku wypadku na szlaku prowadzącym na Rysy jedna osoba nie żyje, a druga bez obrażeń w stanie dobrym nie potrzebowała pomocy - poinformował ratownik dyżurny TOPR.

Turysta poniósł śmierć w wyniku upadku z dużej wysokości. Ratownicy na pokładzie śmigłowca transportują ciało do Zakopanego.

W Tatrach mimo słonecznej pogody panują bardzo trudne warunki z uwagi na oblodzenia szlaków.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts