Kolejne Bieliki dla polskiej armii

/ CO MON

  

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podjął decyzję o zakupie dodatkowych czterech samolotów szkoleniowych M-346 Bielik dla Sił Zbrojnych RP. Dzięki temu Siły Powietrzne RP będą posiadać do końca października 2022 roku 16 samolotów M-346. Polska będzie drugim krajem, po Włochach, z największą liczbą tego typu statków powietrznych na świecie.

Oprócz dostaw kolejnych czterech samolotów M-346 firma Leonardo S.p.A. dostarczy do 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego dodatkowe elementy wchodzące w skład pakietu logistycznego oraz dokona modernizacji systemu identyfikacji „swój-obcy” (IFF) do najnowszego standardu NATO STANAG 4193 Edition 3 we wszystkich, posiadanych przez polskie siły powietrzne Bielikach.

Polska decydując o zakupie nowych statków powietrznych skorzystała z prawa opcji zawartego w umowie na dostawę Zintegrowanego Systemu Szkolenia Zaawansowanego – Advanced Jet Trainer (AJT). 

Pierwszych osiem samolotów M-346 wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym wchodzącym w skład Zintegrowanego Systemu Szkolenia – Advanced Jet Trainer trafiło pod koniec 2017 roku do 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie w efekcie umowy zawartej w dniu 27 lutego 2014 roku pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a firmą Alenia Aermacchi S.p.A. (obecnie Leonardo S.p.A.). Wartość tej umowy wyniosła 1 436 014 762, 23 złotych brutto.

Zgodnie z umową zawartą w dniu 27 marca 2018 roku dokonano zakupu dodatkowych czterech samolotów M-346 wraz z pakietem logistycznym oraz siedmiu stanowisk Simulation Based Training zwiększających funkcjonalność systemu szkolenia pilotów z terminem realizacji do końca października 2020 roku. Kolejne cztery statki powietrzne zostały przewidziane, uruchomionym właśnie, Prawem Opcji. Firma Leonardo S.p.A. zobowiązała się je dostarczyć do końca października 2022 roku.

Wartość łączna umowy z 2018 roku to 1 275 387 880,68 złotych brutto, z czego na zamówienie podstawowe przypada 599 999 998,71 złotych, a koszt elementów przewidzianych Prawem Opcji to 675 387 881,97 złotych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: CO MON
Tagi

Wczytuję komentarze...

14-latek utonął w zalewie na Zakrzówku

Zakrzówek / Mach240390 [CC BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)]

  

Prawie dwie godziny był reanimowany 14-letni chłopiec, który wczoraj wieczorem został wyłowiony przez strażaków z zalewu Zakrzówek w Krakowie. Mimo udzielonej pomocy – zmarł.

Jak poinformował rzecznik małopolskiej straży pożarnej Sebastian Woźniak, zgłoszenie o tym, że jedna z kąpiących się w zalewie osób zniknęła pod wodą ratownicy otrzymali we wtorek wieczorem od świadka zdarzenia. Według świadka chłopiec miał skakać do wody z okolicznych skał.

Na miejsce, 15 metrów do brzegu, dopłynęli na łodzi strażaccy płetwonurkowie, którzy zaczęli przeszukiwać dno. Chłopiec został znaleziony na głębokości ponad 20 metrów. Reanimację podjęto jeszcze na łodzi, potem była kontynuowana na brzegu. Niestety pomimo trwającej ponad dwie godziny akcji reanimacyjnej, ofiara zmarła.

Zakrzówek to bardzo popularne wśród krakowian dzikie kąpielisko, znajdujące się na terenie dawnych kamieniołomów. Przez to jest niebezpieczne – głębokość wody w niektórych miejscach dochodzi do kilkudziesięciu metrów. Zakrzówek co roku zbiera śmiertelne żniwo wśród kąpiących się tam osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl