Krakowskie szopkarstwo będzie znane na całym świecie? Minister Gliński: To dopiero początek

Szopka krakowska, Bronisław Pięcik, MHK, 1998 / fot. Rafał Korzeniowski - Praca własna/creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

  

Cieszymy się, że szopkarstwo krakowskie trafiło na listę jako pierwsze spośród polskich niematerialnych dóbr kultury, bo jest to tradycja związana z katolicyzmem, wywodzi się z tradycji kościelnej, gdy w XIX wieku, podczas zim, bezrobotni murarze, cieśle i budowlańcy zaczęli tworzyć szopki, odwzorowując w nich elementy architektury krakowskiej - mówi minister kultury Piotr Gliński.

Nareszcie na Reprezentatywnej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości znalazła się tradycja z Polski – szopkarstwo krakowskie. I tak jesteśmy spóźnieni, bo lista obejmuje 500 pozycji, a nasz kraj uzyskał tam dopiero pierwszy wpis. Z kolei lista materialnego dziedzictwa liczy sobie 1000 punktów, a my mamy już piętnaście zaakceptowanych zgłoszeń. Trudno powiedzieć jak to wyglądało przed naszym przyjściem do Ministerstwa, ale obecnie bardzo pomyślnie rozwija się współpraca i naukowców, i dyplomatów – bo w tej sprawie aktywne jest także Ministerstwo Spraw Zagranicznych i pani Krystyna Żurek, Stały Przedstawiciel RP przy UNESCO. Efektem naszego wspólnego działania była 41. sesja UNESCO, która odbyła się w lipcu 2017 roku w Krakowie, a także fakt, że Polska jest obecna w radzie tego niematerialnego dziedzictwa i nawet została wybrana na wiceprzewodniczącego Międzyrządowego Komitetu ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO na kadencję 2018-2019.

Cieszymy się, że szopkarstwo krakowskie trafiło na listę jako pierwsze spośród polskich niematerialnych dóbr kultury, bo jest to tradycja związana z katolicyzmem, wywodzi się z tradycji kościelnej, gdy w XIX wieku, podczas zim, bezrobotni murarze, cieśle i budowlańcy zaczęli tworzyć szopki, odwzorowując w nich elementy architektury krakowskiej. Od 1937 roku organizowane są konkursy szopkarskie i od tego czasu datuje się zdynamizowanie ruchu szopkarskiego. Obecnie około 40 rodzin systematycznie zajmuje się tą sztuką, a co roku powstaje ponad sto szopek, które prezentowane są w konkursie.

Przygotowujemy następne wnioski, które upamiętnią polskie dziedzictwo kulturowe, bo choć istnieje wiele definicji kultury, to wszystkie sprowadzają się do dziedziczenia wartości – i chcemy, by to dziedziczenie trwało dalej.

- zapowiada wicepremier Gliński,

(oprac. Jakub Maciejewski)

NIE PRZEGAP! Tekst o krakowskim szopkarstwie w tygodniku „Gazeta Polska” nr 50 z 12 grudnia 2018.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska

Tagi

Wczytuję komentarze...

Broniarz: zawieszamy strajk. Nauczyciele: to zdrada! I pytają o stracone pieniądze. WIDEO

/ PrtSc/ Twitter

  

Choć szef ZNP oświadczył dziś, że nauczyciele zawieszają swój protest, okazało się, że decyzja nie została przedyskutowana... z uczestnikami strajku. "Jestem zawiedziona, a jako grono pedagogiczne czujemy się zdradzeni do tego stopnia, że jestem gotowa rzucić legitymację ZNP. Nauczyciele stracili 3-tygodniowy dochód i pan Broniarz, jednym zdaniem, przekreśla cały nasz trud" - mówi zdesperowana nauczycielka.

Od soboty 27 kwietnia Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesza ogólnopolski strajk, ale go nie kończy - poinformował dzisiaj przewodniczący ZNP Sławomir Broniarz.

Panie premierze Mateuszu Morawiecki, dajemy panu czas do września, czekamy na konkretne rozwiązania

- zwrócił się Broniarz do szefa rządu. [polecam:https://niezalezna.pl/269067-bdquobroniarz-do-dymisjirdquo-nauczyciele-sie-wsciekli-nikt-nie-rozmawial-z-nimi-o-zawieszeniu-strajku]

Co ciekawe, okazuje się, że nauczyciele sami również dowiedzieli się o przerwaniu strajku z briefingu prasowego Broniarza. 

Jesteśmy w szoku, ale skoro strajkowaliśmy pod sztandarem ZNP, musimy dostosować się do decyzji władz związku

- powiedzieli poznańscy nauczyciele, zrzeszeni w Międzyszkolnym Komitecie Strajkowym. [polecam:https://niezalezna.pl/269065-to-o-broniarzu-malowal-na-twarzy-barwy-wojenne-po-czym-de-facto-podkulil-ogon]

A głosy niezadowolenia nie milkną. W sieci pojawił się film z konferencji prasowej, na której członek ZNP z Poznania, nauczycielka, deklaruje gotowość do... rzucenia legitymacją związku.

Jestem zawiedziona, czujemy się zdradzeni, do tego stopnia, że jestem gotowa rzucić legitymację ZNP. Nauczyciele stracili 3-tygodniowy dochód, i pan Broniarz, jednym zdaniem, przekreśla cały nasz trud. Nie zgadzamy się, strajkujemy dalej!

- mówi.

Zobaczcie sami:

Prezydium Zarządu Krajowego Wolnego Związku Zawodowego "Solidarność-Oświata" podjęło w czwartek wieczorem decyzję o zawieszeniu strajku nauczycieli w sobotę 27 kwietnia.

Wolny Związek Zawodowy "Solidarność - Oświata" jest organizacją członkowską Forum Związków Zawodowych. Prezydium zarządu związku podjęło taką decyzję podczas wieczornego posiedzenia w Bydgoszczy.

"Nie chcemy rozbijać jedności związków. Prowadzenie strajku ogólnopolskiego jako jeden jedyny związek - nie ma sensu. Trzeba przemyśleć strategię działania. Strajk nie jest zakończony, a zawieszony"

- powiedział przewodniczący WZZ Sławomir Wittkowicz.


Od 8 kwietnia trwa ogólnopolski strajk nauczycieli zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności. W środę przed posiedzeniem Rady Ministrów premier Morawiecki zapowiedział nowelizację ustawy Prawo oświatowe. Przewiduje ona, że w szkołach, w których rady pedagogiczne nie podejmą decyzji o dopuszczeniu uczniów do matury, prawo takie będzie przysługiwać dyrektorowi szkoły, a w szczególnych przypadkach – organowi prowadzącemu, który wyznaczy nauczyciela do klasyfikacji uczniów. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl