Krakowskie szopkarstwo będzie znane na całym świecie? Minister Gliński: To dopiero początek

Szopka krakowska, Bronisław Pięcik, MHK, 1998 / fot. Rafał Korzeniowski - Praca własna/creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

  

Cieszymy się, że szopkarstwo krakowskie trafiło na listę jako pierwsze spośród polskich niematerialnych dóbr kultury, bo jest to tradycja związana z katolicyzmem, wywodzi się z tradycji kościelnej, gdy w XIX wieku, podczas zim, bezrobotni murarze, cieśle i budowlańcy zaczęli tworzyć szopki, odwzorowując w nich elementy architektury krakowskiej - mówi minister kultury Piotr Gliński.

Nareszcie na Reprezentatywnej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości znalazła się tradycja z Polski – szopkarstwo krakowskie. I tak jesteśmy spóźnieni, bo lista obejmuje 500 pozycji, a nasz kraj uzyskał tam dopiero pierwszy wpis. Z kolei lista materialnego dziedzictwa liczy sobie 1000 punktów, a my mamy już piętnaście zaakceptowanych zgłoszeń. Trudno powiedzieć jak to wyglądało przed naszym przyjściem do Ministerstwa, ale obecnie bardzo pomyślnie rozwija się współpraca i naukowców, i dyplomatów – bo w tej sprawie aktywne jest także Ministerstwo Spraw Zagranicznych i pani Krystyna Żurek, Stały Przedstawiciel RP przy UNESCO. Efektem naszego wspólnego działania była 41. sesja UNESCO, która odbyła się w lipcu 2017 roku w Krakowie, a także fakt, że Polska jest obecna w radzie tego niematerialnego dziedzictwa i nawet została wybrana na wiceprzewodniczącego Międzyrządowego Komitetu ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO na kadencję 2018-2019.

Cieszymy się, że szopkarstwo krakowskie trafiło na listę jako pierwsze spośród polskich niematerialnych dóbr kultury, bo jest to tradycja związana z katolicyzmem, wywodzi się z tradycji kościelnej, gdy w XIX wieku, podczas zim, bezrobotni murarze, cieśle i budowlańcy zaczęli tworzyć szopki, odwzorowując w nich elementy architektury krakowskiej. Od 1937 roku organizowane są konkursy szopkarskie i od tego czasu datuje się zdynamizowanie ruchu szopkarskiego. Obecnie około 40 rodzin systematycznie zajmuje się tą sztuką, a co roku powstaje ponad sto szopek, które prezentowane są w konkursie.

Przygotowujemy następne wnioski, które upamiętnią polskie dziedzictwo kulturowe, bo choć istnieje wiele definicji kultury, to wszystkie sprowadzają się do dziedziczenia wartości – i chcemy, by to dziedziczenie trwało dalej.

- zapowiada wicepremier Gliński,

(oprac. Jakub Maciejewski)

NIE PRZEGAP! Tekst o krakowskim szopkarstwie w tygodniku „Gazeta Polska” nr 50 z 12 grudnia 2018.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska

Tagi

Wczytuję komentarze...

Horała krótko podsumował rządy PO-PSL. "Dominowała ideologia, że pierwszy milion trzeba ukraść"

Marcin Horała (w środku) / Filip Blażejowski/Gazeta Polska

  

Komisja śledcza badająca nieprawidłowości związane z podatkiem VAT za czasów rządów PO-PSL miała wiele pracy. Czas na pierwsze podsumowania, o które dziś pokusił się przewodniczący komisji Marcin Horała. W "Gościu Wiadomości" wyjaśnił, jaka ideologia dominowała w latach 2007-2015. Padły mocne stwierdzenia.

Komisja śledcza ds. VAT została powołana na początku lipca 2018 roku. Miała zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie. Bada okres od grudnia 2007 roku do listopada 2015 roku.  Zgodnie z uchwałą Sejmu powołującą komisję jej prace mają odnosić się w szczególności do działań, zaniedbań i zaniechań m.in. członków rządu, "w szczególności ministra właściwego do spraw budżetu, finansów publicznych i instytucji finansowych, i podległych im funkcjonariuszy publicznych".

Prace komisji dobiegają już końca. W związku z tym można pokusić się o pierwsze podsumowania.

„Za rządów PO-PSL luka VAT wzrosła kilkukrotnie. W przeliczeniu na złotówki doszło do 50-60 mld złotych rocznie, z 7,8% do 25-27%. Prawie czterokrotny wzrost”

– mówił w „Gościu Wiadomości” w TVP Info przewodniczący sejmowej komisji śledczej ds. VAT Marcin Horała z PiS.

Horała nie miał wątpliwości, jak wyglądały rządy w Polsce w latach 2007-2015.

„Dominowała ideologia, że pierwszy milion trzeba ukraść, a rządy PO zapomniały, że ktoś, kto ukradnie pierwszy milion i ujdzie mu to płazem, to będzie kradł i drugi, i piąty, i dziesiąty. Donald Tusk do tej pory nie widzi problemu”

– skwitował.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl