Krajobraz po klęsce, czyli co pozostało po KPS Stoczni Szczecin

Zdjęcie ilustracyjne / fot. kpsstocznia.pl

  

KPS Stocznia Szczecin została wycofana z Plus Ligi, a jej prezes Jakub Markiewicz wyjaśnił powody takiego stanu rzeczy. Miałoby być to m.in. niewystarczające wsparcie ze strony miasta. W szczecińskim ratuszu odpierają te zarzuty i mówią o "wygórowanych ambicjach" Markiewicza.

Kolos na glinianych nogach

Latem tego roku KPS Stocznia zbudowała "dream team" sprowadzając do Szczecina gwiazdy siatkówki, m.in. Bartosza Kurka, Mateja Kazijskiego, Simona Van De Voorde, Nicholasa Hoaga czy Łukasza Żygadłę. Menedżerem klubu został Radostin Stojczew. Podpisując kolejne kontrakty władze klubu deklarowały podbój Ligi Mistrzów w ciągu dwóch lat. Skończyło się na... wycofaniu z ligi.

Powodem – zdaniem prezesa – jest brak wsparcia finansowego, by Stocznia mogła przetrwać chociażby do stycznia przyszłego roku. W swym oświadczeniu Markiewicz pisze, że kiedy rozpoczynał odbudowę siatkówki w Szczecinie, ustalił z Prezydentem miasta, że obie strony będą na równi partycypować w kosztach utrzymania. Tymczasem, jak pisze dalej Markiewicz, on wydał 8,9 mln zł, a miasto 3,8 mln zł i w żadnym roku partycypacja kosztów nie wyniosła 1:1.

Takie oświadczenie nie mogło obyć się bez reakcji szczecińskiego magistratu, który kilka godzin później też wysłał oświadczenie do mediów. Oto fragment:

„Nie jest prawdą, że Miasto zamierzało partycypować w kosztach utrzymania i prowadzenie siatkarskiej Stoczni na tym samym poziomie, co jej właściciele".

Jak czytamy w oświadczeniu, miasto wywiązywała się ze swoich zobowiązań wobec klubu co do kwot i terminów wpłat, nie miało wpływu na decyzje dotyczące prowadzonej przez Stocznię polityki finansowej, doboru sponsorów czy spraw organizacyjnych. W tym roku z kasy magistratu na konto KPS Stocznia wpłynęła kwota 1,2 mln zł., a rokrocznie Szczecin wszystkie kluby reprezentujące miasto na najwyższym krajowym poziomie rozgrywkowym wspiera łącznie kwotą 6 mln zł.

"Miasto nie może wziąć odpowiedzialności za zbyt wygórowane ambicje poszczególnych działaczy"

– czytamy w oświadczeniu. Tym bardziej, że projekt zbudowania tak silnej i jednocześnie drogiej drużyny nie był z władzami Szczecina konsultowany. KPS Stocznia przechodzi do niechlubnej historii polskiej siatkówki, jako klub, który szumnie zapowiadał wielkie rzeczy, a skończyło się na kompromitacji. Najbardziej szkoda kibiców, którzy oddali całe serce w doping dla drużyny.

Rozpaczliwa próba ratunku

Gdy kolejni zawodnicy opuszczali Stocznię, trener Michał Mieszko Gogol próbował zbudować zespół na nowo. Bezskutecznie.

Inne kluby Plus Ligi miały nas wesprzeć w odbudowie, ale jak przyszło do rozmów o konkretach, nikt nie chciał oddać nawet zawodników z głębokich rezerw, czwartych w kolejności do wyjścia na parkiet. Jedynie Andrea Anastasi wyraził wolę współpracy. Chciał nam przekazać jednego z graczy, by się ogrywał. Sami siatkarze, mimo iż w swych klubach są rezerwowymi, nie byli skłonni przejść do nas w obawie, że sytuacja klubu się nie poprawi”

– powiedział były już trener szczecińskiego klubu.

Ostatecznie udało się Gogolowi sprowadzić dwóch zawodników: rozgrywającego i przyjmującego (jeden z nich przybył z Niemiec). Wraz z piątką graczy, którzy pozostali z dotychczasowego składu drużyna trenowała przez kilka dni. W środę wieczorem (12 grudnia) zawodnikom przekazano informację, że klub zostanie wycofany. Nowi siatkarze wyjechali. Klub nie posiada drużyny juniorów, więc nie dało się zbudować drużyny, którą mógłby Gogol zgłosić do meczu. Światło ostatecznie zgasił prezes Markiewicz.

Wyniki anulowane

Po Stoczni w tabeli Plus Ligi nie pozostanie nawet ślad.

"Do wycofania doszło przed końcem pierwszej rundy fazy zasadniczej, a więc wyniki wszystkich meczów Stoczni zostaną anulowane, a w tabeli będzie 13 zespołów, tak jakby szczecińska drużyna w ogóle nie przystąpiła do rywalizacji. Gdyby zaś wycofała się w trakcie rundy rewanżowej, to rezultaty rozegranych przez nią spotkań byłyby uwzględniane, a w przypadku pozostałych przeciwnicy otrzymaliby punkty walkowerem"

- tłumaczy rzecznik Polskiej Ligi Siatkówki Kamil Składowski
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Polacy najliczniejszą grupą z Europy na Światowych Dniach Młodzieży

Zdjęcie ilustracyjne / flickr.com/Piotr Drabik/CC BY-SA 2.0

  

W Światowych Dniach Młodzieży w Panamie z papieżem Franciszkiem weźmie udział około 3500 Polaków. Wielu z nich jest już w tamtejszych diecezjach. Polskiej młodzieży towarzyszyć będzie 12 biskupów i 200 księży. W środę odbędzie się polskie spotkanie narodowe.

Na ŚDM, które potrwają od wtorku do niedzieli, Polacy będą najliczniejszą grupą pielgrzymów z Europy. Dla porównania z Włoch przybędzie 900 osób.

Tysiąc Polaków poleciało do Panamy specjalnymi lotami czarterowymi.

Około 300 młodych Polaków to wolontariusze. 150 członków ZHR będzie pełnić służbę jako Harcerskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Wśród Polaków najwięcej - około 700 - jest pielgrzymów z archidiecezji krakowskiej. Dla nich, jak się zauważa, podróż do Panamy to kolejny etap po poprzednich Światowych Dniach Młodzieży, które w 2016 roku odbyły się w Krakowie. Razem z nimi jest metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski, który przywiózł relikwie świętego Jana Pawła II, inicjatora Światowych Dni Młodzieży. Zostaną one złożone w ołtarzu stołecznej katedry z XVII wieku, którą w sobotę konsekruje papież po długich pracach remontowych, jakie tam wykonano.

Do Panamy udał się prymas Wojciech Polak. Obecny jest również biskup Marek Solarczyk - przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży Konferencji Episkopatu Polski i uczestnik synodu biskupów na temat młodzieży, który odbył się w październiku w Watykanie.

Od wtorku w Panamie będzie żaglowiec „Dar Młodzieży” płynący w Rejsie Niepodległości. Przybędzie nim 150 uczestników ŚDM.

W środę, 23 stycznia, w dniu przyjazdu papieża Franciszka, odbędzie się wydarzenie organizowane przez stronę polską.

Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży poinformowało, że polscy pielgrzymi spotkają się na placu przy centrum handlowym Albrook Mall. Mszy rozpoczynającej się o godzinie 18 będzie przewodniczyć prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak, a homilię wygłosi biskup Marek Solarczyk. Po mszy odbędzie się koncert w trzech językach: po polsku, angielsku i hiszpańsku, w czasie którego wystąpią Olga Szomańska, Darek Malejonek, Marcin Wyrostek, Marcin Januszkiewicz, zespół Siewcy Lednicy, a także gość specjalny z USA – franciszkanin Stan Fortuna.

Polskie spotkanie odbędzie się w miejscu, w którym w 1983 roku mszę odprawił św. Jan Paweł II.

Spotkanie narodowe zostało przygotowane przez Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży oraz organizatorów Rejsu Niepodległości. „Dar Młodzieży” będzie otwarty dla zwiedzających.

Z uczestnikami Rejsu Niepodległości spotka się żona prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda, która również wybiera się do Panamy. Spotka się ona w sobotę z polskimi pielgrzymami w parafii świętego Łukasza.

Na spotkanie z papieżem popłynął też jacht „Dunajec” Sądecko-Podhalańskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w Nowym Sączu.

Goszczący w tych dniach w diecezjach Polacy przekażą Panamczykom pamiątki: magnes w barwach polskiej flagi i kopie ikony Matki Bożej Częstochowskiej.

Polski MSZ przygotował poradnik konsularny dla pielgrzymów w Panamie ze wszelkimi niezbędnymi informacjami, zwłaszcza dla osób potrzebujących pomocy z powodów zdrowotnych, w przypadku zgubienia paszportu czy konieczności pilnego nawiązania kontaktu z rodziną w kraju.

Poradnik jest też dostępny na stronie internetowej ambasady RP w Panamie.

Od 16 stycznia działa w Panamie kwatera polska, służąca pomocą pielgrzymom. Punkt informacyjny uruchomiono w kościele Nuestra Senora del Carmen.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl