Areszt dla członka zarządu i dyrektora spółki Solaris. Chodzi o sprawę ustawiania przetargów

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/Ichigo121212

  

Sąd w Poznaniu zadecydował o tymczasowym aresztowaniu członka zarządu spółki Solaris Bus & Coach i jednego z dyrektorów tej firmy podejrzanych o niegospodarność i pranie pieniędzy. Obaj zostali zatrzymani w związku ze sprawą ustawiania przetargów w Rydze (Łotwa).

Jak poinformował dziś prokurator Prokuratury Regionalnej w Poznaniu Jacek Pawlak, śledczy wystąpili o areszt ze względu na grożącą obu mężczyznom surową karę i w związku z obawą matactwa procesowego.

Członek zarządu spółki i dyrektor działu eksportu odpowiedzialny za rynek łotewski usłyszeli zarzut popełnienia przestępstwa niegospodarności.

Jak podała prokuratura, chodzi o wyprowadzenie ze spółki około miliona euro pod pozorem zapłaty za usługi konsultingowe dla firmy cypryjskiej i firmy chińskiej. Drugi zarzut dotyczy prania brudnych pieniędzy. Jak wyjaśnił prokurator Pawlak, chodzi o przelewanie pieniędzy pochodzących z przestępstwa przez rachunki wielu podmiotów, które to środki ostatecznie miały zostać przetransferowane do Chin.

Przedstawiciele wielkopolskiego producenta pojazdów komunikacji miejskiej nie przyznali się do zarzucanych im przestępstw. Grozi im nawet 10 lat więzienia. Prokuratura nie wyklucza, że w sprawie postawione zostaną kolejne zarzuty.

W środę Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało, że w Polsce zatrzymało dwie osoby podejrzewane o ustawianie przetargów na autobusy i trolejbusy w Rydze. Na Łotwie zatrzymano kolejne cztery osoby. Według ustaleń Biura za ustawienie przetargów na transport miejski w latach 2013-2016 – w sumie na blisko 200 autobusów i trolejbusów dla stolicy Łotwy – do Rygi miało trafić 800 tys. euro łapówki.

Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA informował, że we wspólnej akcji z łotewskim Biurem Przeciwdziałania i Zwalczania Korupcji (KNAB) uczestniczyli agenci białostockiej delegatury CBA. Na Łotwie zatrzymany został m.in. odpowiedzialny za przetargi dyrektor ryskiej spółki komunikacyjnej Rigas Satiksme, wraz z nim zatrzymano osoby, które miały pomagać w ukryciu pieniędzy z łapówki.

Przeszukano biura zatrzymanych w siedzibie polskiej firmy i miejsca zamieszkania zatrzymanych osób. Do podobnych przeszukań prowadzonych przez KNAB doszło także na Łotwie. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Regionalna w Poznaniu.

Wielkopolska spółka nie komentuje decyzji prokuratury.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Lewacka partyzantka przyznała się do przeprowadzenia krwawego zamachu

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere/CC0 Public Domain

  

Skrajnie lewicowa partyzantka ELN przyznała się dzisiaj do przeprowadzenia zamachu na akademię policyjną w stolicy Kolumbii, Bogocie. Atak, w którym zginęło 20 osób, skłonił władze kraju do wstrzymania negocjacji pokojowych z ELN.

"Akcja przeciwko temu obiektowi i policjantom jest zgodna z prawem wojennym"

- głosi komunikat zamieszczony przez dowództwo ELN na stronie internetowej tej partyzantki. Podkreślono, że wśród ofiar śmiertelnych ataku nie było cywilów.

Samobójczy zamach na akademię policyjną w Bogocie, w którym zginęło 20 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych, miał miejsce w czwartek. Był to najkrwawszy atak w Kolumbii od 2003 roku.

Władze od początku oskarżały ELN o jego przeprowadzenie, ale dopiero w poniedziałek na ten temat wypowiedziała się sama organizacja.

W piątek prezydent Kolumbii Ivan Duque ogłosił, że z powodu zamachu rząd wstrzymuje proces pokojowy z ELN. Podkreślił, że dopiero po zamanifestowaniu przez partyzantkę zaangażowania w rozmowy - poprzez uwolnienie 16 zakładników i rezygnację z przemocy - możliwe będzie wznowienie dialogu. Duque poinformował też, że nakazy aresztowania dowódców ELN, zawieszone na czas rokowań, ponownie obowiązują.

ELN przez lata znajdowała się w cieniu FARC, ale od czasu zawarcia przez FARC porozumienia pokojowego z władzami w 2016 roku stała się najbardziej aktywną grupą rebeliancką w Kolumbii. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl