"Tego można było się spodziewać". Mocna ocena dzisiejszej decyzji warszawskiej rady

Tego można było się spodziewać. Jestem w stanie sobie wyobrazić, że ci, którzy aspirują do tego, żeby przejąć władzę, kłamią, by po wyborach wrócić do tego, co było przed 2015 r. - ocenił wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker, odnosząc się do obniżki bonifikaty przy przekształceniu użytkowania wieczystego w Warszawie.

fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

O zmniejszeniu bonifikaty przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości z 98 proc. do maksimum 60 proc. zdecydowała w czwartek Rada Warszawy. Przeciw zmianie byli radni PiS.

W połowie października, przed wyborami samorządowymi, rada miasta przyjęła uchwałę ustanawiającą 98-procentową bonifikatę jako standardową, a 99-procentową w przypadku użytkowania wieczystego trwającego powyżej 50 lat. Te stawki miały obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku.

Komentując tę kwestię w PR24, wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker ocenił, że "tego można było się spodziewać". "Wniosek z tego jest taki, że to, o czym mówił Patryk Jaki w kampanii wyborczej, dziś jest realizowane" - powiedział.

"Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski z PO mówi, że ta uchwała przed wyborami była błędem rozdawnictwa. Ja dziś jestem w stanie sobie wyobrazić, że ci, którzy aspirują do tego, żeby przejąć władzę, kłamią, by po wyborach wrócić do tego, co było przed 2015 r."

- ocenił Szefernaker.

"Jestem w stanie sobie wyobrazić, że to samo powiedzą dzień po wygranych wyborach parlamentarnych, zabiorą 500 plus, zabiorą 300 plus, podwyższą wiek emerytalny, zmniejszą emeryturę, zmniejszą płacę minimalną - powiedzą, że to jest błąd rozdawnictwa i oni wcale nie muszą realizować tego programu, z którym szli w kampanii wyborczej"

- powiedział wiceminister.

W przegłosowanej w czwartek uchwale zapisano, że bonifikata wynosi 60 proc., gdy opłata jednorazowa za przekształcenie zostanie wniesiona w roku, w którym nastąpiło przekształcenie. Jeśli opłata zostanie wniesiona w drugim roku, to bonifikata wyniesie 50 proc., w trzecim - 40 proc., w czwartym - 30 proc., w piątym - 20 proc., a jeśli w szóstym roku, to bonifikata wyniesie 10 proc.

Ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów ma na celu ustawowe przekształcenie z dniem 1 stycznia 2019 r. we własność gruntów na rzecz właścicieli domów jednorodzinnych i samodzielnych lokali położonych w budynkach wielorodzinnych wraz z budynkami gospodarczymi, garażami i innymi obiektami budowlanymi i urządzeniami budowlanymi, umożliwiającymi prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#bonifikata #użytkowanie wieczyste #Rada Warszawy #Paweł Szefernaker

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo