Z OSTATNIEJ CHWILI

Belg Remco Evenepoel mistrzem świata elity w kolarskim wyścigu ze startu wspólnego • • •

Spotkanie opłatkowe „łamie konstytucję”. A co będzie z choinką..?

Dzisiaj, w przerwie sesji Rady Warszawy, odbyło się spotkanie opłatkowe, w którym wzięli udział m.in.: radni, przedstawicie ratusza, parlamentarzyści. Spotkaniu towarzyszył protest środowisk równościowych i części radnych Koalicji Obywatelskiej przeciwko obecności tam osób duchownych.

choinka
flickr.com/włodi/CC BY-SA 2.0

W spotkaniu wzięli udział m.in. powstańcy warszawscy: Wojciech Galperyn i Wanda Traczyk-Stawska oraz parlamentarzyści związani z Warszawą: były prezydent miasta Marcin Święcicki i senator Marek Borowski. Przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Dorota Malinowska-Grupińska i wiceprezydent stolicy Paweł Rabiej złożyli radnym życzenia z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

Na spotkanie przybyła też grupa działaczy m.in. Partii Razem oraz Kongresu Świeckości, która prezentowała transparenty z hasłami: "Świeckie państwo", "Religia do kościoła", "Polska solidarna, a nie klerykalna".

"Chcemy pokazać, że w radzie miasta łamana jest konstytucja, jej art. 25, który mówi o tym, że urzędy publiczne są zobowiązane do bezstronności wyznaniowej i światopoglądowej. To, co tutaj zaobserwowaliśmy, to był pokaz tego, w jaki sposób kościół uwikłany jest we władzę świecką i odwrotnie"

– powiedziała Bożena Przyłuska z Kongresu Świeckości.

Udziału w części spotkania, gdzie modlili się przedstawicie Kościoła Katolickiego i Prawosławnego, odmówiło kilkoro radnych Koalicji Obywatelskiej, m.in. Tomasz Sybilski i Dorota Łoboda.

"Sesja rady miasta to nie jest miejsce na obrządki religijne, dlatego uznaliśmy - bo nie byłem sam - żeby nie brać udziału w spotkaniu"

– wyjaśnił Sybilski.

Obecność osób duchownych nie przeszkadzała za to przedstawicielce SLD w radzie miasta Monice Jaruzelskiej, która zdecydowała się wraz z innymi radnymi i zaproszonymi gośćmi podzielić opłatkiem.

"Jestem osobą niewierzącą, ale opowiadam się za tolerancją"

– podkreśliła.


W środę grupa 12 radnych Koalicji Obywatelskiej, m.in. związani z lewicą Sybilski i Agata Diduszko-Zyglewska oraz Nowoczesną: wiceszef Rady Warszawy Sławomir Potapowicz, Anna Auksel-Sekutowicz i Marek Szolc, a także Dorota Łoboda wystosowała list do przewodniczącej rady Ewy Doroty Malinowskiej-Grupińskiej, w którym zaapelowała, by czwartkowe spotkanie było "wolne od treści religijnych".

Radni ci również wyrazili w swym liście pogląd, że obecność przedstawicieli kościoła i innych związków wyznaniowych podczas spotkań organizowanych przez radę miasta stoi w sprzeczności w art. 25 konstytucji, który stanowi, że "władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym".

 

 


Źródło: niezalezna.pl, pap

#Rada Warszawy #partia Razem #spotkanie opłatkowe

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo