Premiera "Strasznego dworu" w Polskiej Operze Królewskiej

Teatr Stanisławowski / fot. Adrian Grycuk - Praca własna/creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en

  

Przedstawienia premierowe "Strasznego Dworu" Stanisława Moniuszki w reżyserii Ryszarda Peryta odbędą się 30 grudnia i 3 stycznia w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach.

Będzie to bardzo osobiste przedstawienie w wielu wymiarach: w myśleniu o operze, o operze polskiej, o ojczyźnie, o moim domu, o moich przyjaciołach

 - powiedział na konferencji prasowej reżyser, dyrektor Polskiej Opery Królewskiej, Ryszard Peryt.

Mam poczucie, że "Straszny Dwór" jak żadna inna partytura opery polskiej, jest mi bliska i jest mi ciągle niedościgła. (...) Jest to żywioł tego, co najważniejsze w polskiej kulturze: żywioł "Dziadów" i "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza

- mówił Peryt.

Prapremiera "Strasznego Dworu" miała miejsce w Warszawie 28 września 1865 r. Mimo entuzjastycznego przyjęcia przez publiczność, opera została zdjęta z afisza zaledwie po trzech przedstawieniach. Carska cenzura szybko bowiem dostrzegła urzekającą atmosferę polskości zawartą zarówno w treści libretta przygotowanego przez Jana Chęcińskiego, jak i w samej muzyce

- przypomina Polska Opera Królewska. Jak piszą: "Moniuszko sięgnął nie tylko po rytmy charakterystyczne dla polskich tańców, ale też po szereg innych środków muzycznych. W ariach i chórach pobrzmiewają więc nawiązania a to do rodzimego folkloru, a to do lirycznych tradycji romantycznej pieśni". 

Solistom, orkiestrze i zespołowi wokalnemu Polskiej Opery Królewskiej przewodniczyć będzie Grzegorz Nowak. Za inscenizację, scenografię i reżyserię odpowiada Ryszard Peryt. Kostiumy i rekwizyty przygotowała Marlena Skoneczko. Zespół wokalny przygotowała Lilianna Krych. Kolejne przedstawienia odbędą się 10, 11 i 12 stycznia. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Poznań najlepszym celem podróży?

/ annajelec

  

Stolica Wielkopolski może zostać najlepszym tegorocznym celem podróży w Europie. Do głosowania w konkursie European Best Destinations 2019 zachęca Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna (PLOT).

Poznań to jedyne polskie miasto, które w tym roku bierze udział w plebiscycie na najlepszy europejski kierunek turystyczny. Głosy można oddawać do 5 lutego, wchodząc na stronę glosujnapoznan.pl.

Organizatorem plebiscytu jest European Best Destinations - działająca w Brukseli od 2009 roku organizacja, która promuje turystykę i kulturę w całej Europie. Prowadzony przez nią serwis internetowy europeanbestdestinations.com jest jedną z najchętniej odwiedzanych stron poświęconych turystyce w Europie.

Każdego roku do konkursu jest nominowanych dwadzieścia miast. PLOT przekonuje, że w tegorocznej rywalizacji, w gronie takich miast jak Londyn, Wiedeń, Rzym, Ateny czy Berlin stolica Wielkopolski nie jest bez szans.

Według PLOT, Poznań został nominowany w konkursie ze względu na swoją autentyczność i świeżość oraz wysoką jakość oferty.

"Jak podkreślają organizatorzy, nie bez znaczenia są także takie walory jak bezpieczeństwo, klimat miasta współtworzony m.in. przez studentów oraz rosnąca popularność w mediach społecznościowych. O sukcesie Poznania stanowi także różnorodność jego oferty. Składają się na nią nie tylko zabytki i klasyczne muzea, ale także innowacyjne i interaktywne placówki"

– podała Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna.

Jak dodano, wiele osób kojarzy także Poznań z klubem piłkarskim Lech, jedną z atrakcji turystycznych jest sam stadion. Coraz większe znaczenie ma w Poznaniu także turystyka zakupowa.

Prezes zarządu Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej Jan Mazurczak powiedział, że udział w konkursie to szansa na szersze zaistnienie miasta w świadomości turystów i branży turystycznej. Jego dotychczasowi laureaci z poprzednich lat zaobserwowali znaczny wzrost liczby turystów.

W 2018 roku zwycięstwo w konkursie na najlepszy europejski kierunek turystyczny odniósł Wrocław. Laureatami poprzednich edycji konkursu były m.in. Porto, Zadar i Bordeaux. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl