Kwiaty na miejscu Jolanty Szczypińskiej

/ Twitter/ @KancelariaSejmu

  

Posłowie składają kwiaty na miejscu, które w ławach sejmowych, zajmowała zmarła w sobotę posłanka PiS Jolanta Szczypińska. Prezes PiS Jarosław Kaczyński, wspominając w środę koleżankę z partii, podkreślił, że była ona "piękną postacią całej wspólnoty politycznej".

W środę prezes PiS zabrał głos na początku posiedzenia Sejmu. "(Szczypińska) była piękną postacią naszego ruchu politycznego, ale także szerzej - naszej całej politycznej wspólnoty, jakkolwiek jest ona dzisiaj podzielona" - powiedział prezes PiS. "Sądzę, że zasłużyła na dobrą, bardzo dobrą pamięć" - podkreślił Kaczyński.

Prezes PiS przypomniał polityczną drogę Szczypińskiej. Jak mówił, była ona osobą zaangażowaną w działalność Solidarności, prześladowaną działaczką podziemia. "Dowiedziałem się o niej po raz pierwszy, nie znając jej jeszcze, jako działacz Komitetu Helsińskiego, właśnie dlatego (...), że podlegała szczególnie brutalnym prześladowaniom" - wspominał prezes PiS.

Przypomniał, że Szczypińska wiele lat działała w Porozumieniu Centrum i PiS, była osobą głęboko zaangażowaną w sprawę Polski. "To zaangażowanie trwało aż do ostatnich tygodni. Kiedy odzyskiwała na chwilę możliwość jakiejś aktywności, to przez cały czas zajmowała się - nawet z daleka, przez telefon - tym, co dzieje się w jej okręgu, tym, co dzieje się w sferze życia publicznego" - podkreślił.

Kaczyński odmówił też modlitwę "Wieczne odpoczywanie".


Szczypińska zmarła w sobotę 8 grudnia po ciężkiej chorobie. Miała 61 lat. Uroczystości pogrzebowe posłanki PiS rozpoczną się w najbliższy poniedziałek 17 grudnia o godz. 11.30 w Kościele Mariackim w Słupsku; bezpośrednio po mszy świętej nastąpi przejście na cmentarz komunalny.

Posłanka PiS z zawodu była pielęgniarką. W latach 80. zakładała Solidarność w Służbie Zdrowia w Słupsku. Działała w podziemiu. Karierę polityczną zaczynała w Porozumieniu Centrum, partii Jarosława Kaczyńskiego. Następnie była wśród współzałożycieli Prawa i Sprawiedliwości.

Była posłanką na Sejm RP ze Słupska w IV, V, VI, VII oraz obecnej kadencji. Pracowała w Komisji Zdrowia oraz Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych. Była wiceprzewodniczącą Klubu Parlamentarnego PiS. Szczypińska była w delegacjach Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, do Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu RP i Sejmu Republiki Litewskiej. Pracowała też w czterech zespołach parlamentarnych - jako wiceprzewodnicząca w polsko-chorwackim i polsko-palestyńskim i jako członek w polsko-ukraińskim i w polsko-tajwańskim.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Lewacka partyzantka przyznała się do przeprowadzenia krwawego zamachu

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere/CC0 Public Domain

  

Skrajnie lewicowa partyzantka ELN przyznała się dzisiaj do przeprowadzenia zamachu na akademię policyjną w stolicy Kolumbii, Bogocie. Atak, w którym zginęło 20 osób, skłonił władze kraju do wstrzymania negocjacji pokojowych z ELN.

"Akcja przeciwko temu obiektowi i policjantom jest zgodna z prawem wojennym"

- głosi komunikat zamieszczony przez dowództwo ELN na stronie internetowej tej partyzantki. Podkreślono, że wśród ofiar śmiertelnych ataku nie było cywilów.

Samobójczy zamach na akademię policyjną w Bogocie, w którym zginęło 20 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych, miał miejsce w czwartek. Był to najkrwawszy atak w Kolumbii od 2003 roku.

Władze od początku oskarżały ELN o jego przeprowadzenie, ale dopiero w poniedziałek na ten temat wypowiedziała się sama organizacja.

W piątek prezydent Kolumbii Ivan Duque ogłosił, że z powodu zamachu rząd wstrzymuje proces pokojowy z ELN. Podkreślił, że dopiero po zamanifestowaniu przez partyzantkę zaangażowania w rozmowy - poprzez uwolnienie 16 zakładników i rezygnację z przemocy - możliwe będzie wznowienie dialogu. Duque poinformował też, że nakazy aresztowania dowódców ELN, zawieszone na czas rokowań, ponownie obowiązują.

ELN przez lata znajdowała się w cieniu FARC, ale od czasu zawarcia przez FARC porozumienia pokojowego z władzami w 2016 roku stała się najbardziej aktywną grupą rebeliancką w Kolumbii. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl