Komisja Europejska przegrała w sądzie - zieloni się cieszą

Komisja Europejska / flickr.com/Thomas Quine/CC BY-SA 2.0

  

Sąd Unii Europejskiej przyznał dzisiaj rację skarżącym się na unijne przepisy Paryżowi, Brukseli i Madrytowi i uchylił rozporządzenie Komisji Europejskiej określające zbyt wysokie limity emisji tlenków azotu do badań wprowadzanych na rynek samochodów. Zieloni ogłaszają zwycięstwo.

Unijny sąd, będący częścią Trybunału Sprawiedliwości UE uznał, że zmiana wprowadzona przez Komisję Europejską podnosząca dopuszczalne limity emisji tlenków azotu z samochodów osobowych i dostawczych, wykroczyła poza jej kompetencje.

W regulacji, która weszła w życie w 2016 roku KE określiła limity emisji tlenków azotu, których nie należy przekraczać podczas nowych badań w rzeczywistych warunkach jazdy (ang. real driving emission - RDE). Była to odpowiedź na skandal z manipulowaniem wynikami prowadzonymi w warunkach laboratoryjnych. Nie odzwierciedlają one bowiem prawdziwego poziomu emisji zanieczyszczeń w warunkach rzeczywistej jazdy.

Komisja Europejska ustaliła swoje limity na podstawie tych określonych dla normy Euro 6, stosując do nich współczynniki korygujące, które miały uwzględnić niepewność statystyczną i techniczną. KE obniżyła standardy, które w warunkach rzeczywistych byłyby trudne do spełnienia.

Miasta Paryż, Bruksela i Madryt zakwestionowały te limity. Każde z nich wniosło skargę o stwierdzenie nieważności tej regulacji do sądu Unii Europejskiej. Argumentowano, że KE nie mogła przyjąć tych wartości emisji tlenków azotu, gdyż są one mniej rygorystyczne niż limity określone w obowiązującej normie Euro 6.

Dla miast tych ma to znaczenie, bo w ramach swoich kompetencji przyjęły środki ograniczające ruch samochodowy, by zwalczać zanieczyszczenia występującego na ich obszarach. Sąd przyznał, że rozporządzenie KE odnosi się do nich bezpośrednio, bo nie mogłyby ograniczyć ruchu drogowego, tych pojazdów, które przeszłyby pozytywnie badania oparte na nowych (mniej restrykcyjnych) normach.

"Komisja nie była uprawniona do wprowadzenia zmiany tych limitów dla badań w rzeczywistych warunkach jazdy poprzez zastosowanie współczynników korygujących"

- stwierdził unijny sąd.

Z takiego obrotu sprawy zadowoleni są Zieloni i organizacje zajmujące się ochroną środowiska.

"To wielki sukces, że sąd UE Trybunału Sprawiedliwości potwierdził dziś to co frakcja Zielonych mówiła od 2016 roku: KE nie miała uprawnień do zmiany emisji Euro6 bez zwykłej procedury ustawodawczej. Dzięki współczynnikowi zgodności Komisja Europejska sztucznie zwiększyła limity tlenów azotu"

- podkreślił europoseł Bas Eickhout, wiceprzewodniczący grupy Zielonych w PE.

Przepis, który został zakwestionowany przez sąd pozostanie jednak w mocy maksymalnie przez rok. Sędziowie w Luksemburgu stwierdzili, że przemawia za tym ochrona interesów konsumentów i producentów pojazdów.

Sąd UE odrzucił żądanie Paryża, który domagał się wynoszącego 1 euro symbolicznego odszkodowania za szkodę wizerunkową i wynikającą z naruszenia prawa wskazując, że zostanie ona wystarczająco wynagrodzona stwierdzeniem nieważności przepisu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Łódź: kamienice na Włókienniczej wypięknieją

/ HuBar; https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5/deed.en

  

Jest już komplet wykonawców remontów 14 kamienic przy ul. Włókienniczej w Łodzi, co oznacza, że jeszcze w tym roku we wszystkich obiektach rozpoczną się prace, a wiosną 2020 r. będą wprowadzać się do nich pierwsi lokatorzy – poinformował łódzki magistrat.

Jak podała dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich Agnieszka Kowalewska-Wójcik, na ul. Włókienniczej odnowionych zostanie 14 kamienic należących do miasta. Powstaną w nich 274 komfortowe mieszkania dla łodzian, a na parterach znajdzie się miejsce dla 49 lokali użytkowych.

Generalne remonty kamienic obejmą wymianę oraz montaż instalacji wodnej, kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, gazowej i elektrycznej. Stropy w budynkach zostaną wzmocnione, więźby dachowe wymienione, natomiast klatki schodowe i lokale mieszkalne przejdą gruntowny remont.

Sama ulica Włókiennicza zyska charakter tzw. woonerfu (rodzaj ulicy posiadającej też funkcje deptaku, z ograniczonym ruchem samochodów. Efekt ten podkreślić mają nowe elewacje kamienic zdobione detalami architektonicznymi, których koncepcję przygotowano w łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych oraz w Biurze Architekta Miasta. Wyjątkiem będzie wpisany do rejestru zabytków dom Hilarego Majewskiego pod numerem 11, który zostanie odrestaurowany pod okiem konserwatorów.

Remonty trzech pierwszych kamienic rozpoczęły się w zeszłym roku, natomiast wiosną ekipy budowlane wejdą do sześciu kolejnych - w tym do neorenesansowej siedziby Majewskiego. Latem rozpoczną się trzy kolejne remonty, a ostatnie dwa - przed końcem roku.

Według dyrektorki Biura ds. Rewitalizacji Joanny Skrzydlewskiej rewitalizacji ul. Włókienniczej towarzyszy także szeroki program społeczny. "W kamienicach poza mieszkaniami i lokalami użytkowymi powstanie przedszkole i placówka opiekuńczo-wychowawcza, zbudujemy mieszkania chronione i mieszkania przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami" – zaznaczyła.

Według planów ostatnie prace modernizacyjne w kamienicach mają był sfinalizowane w 2021 roku; wówczas rozpocznie się remont samej ulicy.

Cieszący się do tej pory złą sławą kwartał wokół Włókienniczej to "priorytetowy obszar rewitalizacji nr 1" - jedna z ośmiu części Łodzi oznaczonych w planie rewitalizacji obszarowej, obejmującej ponad 1,7 tys. ha, czyli ponad 6 proc. całkowitej powierzchni miasta. W najbliższych latach ulica oraz otaczający ją obszar ma zamienić się w przyjazną dla mieszkańców przestrzeń. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl