Anna Dymna: "to cudownie, że Bóg stworzył poetów"

Anna Dymna / fot. Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

  

Jedenastu poetów, muzycy, aktorzy spotkają się w niedzielę w samo południe na dużej scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, by razem z Anną Dymną i tłumem bywalców świętować 600. Krakowski Salon Poezji. „Moje chwile wolności” - to temat przewodni jubileuszowego spotkania.

Czytanie wierszy w Krakowskim Salonie Poezji odbywa się od 20 stycznia 2002 roku w każdy niedzielny poranek w foyer Teatru im. Słowackiego.

Coraz mniej poezji w naszych czasach, a przecież jest nam ona bardzo potrzebna

 - mówiła przed pierwszym spotkaniem pomysłodawczynią wydarzenia, Anna Dymna. I widać miała rację, bo Krakowski Salon Poezji działa już 17 lat i to zawsze przy licznej widowni. Przez ten czas setki aktorów z całej Polski przeczytało tysiące wierszy, a słowom towarzyszyła muzyka w wykonaniu wybitnych instrumentalistów. 

Poezja pomaga zrozumieć świat, nazwać emocje i uczucia. Dzięki niej człowiek nie czuje się samotny ze swoimi problemami, bólem, zagubieniem. To cudowne, że Bóg stworzył poetów, którzy kilkoma dobrze zestawionymi słowami potrafią czasem nam coś wytłumaczyć, oswoić, uspokoić

– mówiła Anna Dymna.

Salon narodził się z tęsknoty wielu ludzi za poezją.

Powstało miejsce, gdzie ludzie mogą zatrzymać się na chwilę, wyrównać oddech i w spokoju, skupieniu posłuchać pięknych, mądrych słów. Przecież nasza codzienność zamienia się w coraz bardziej szaloną, nerwową bieganinę, zewsząd wylewają się lawiny słów, często agresywnych, byle jakich, za które nikt nie bierze odpowiedzialności. Tutaj w salonie słowa odzyskują godność, sens, swoją bezcenną wartość i pierwotne znaczenie

- podkreśla Dymna.

W 600. Salonie Poezji uczestniczyć będą: Krzysztof Orzechowski, Bronisław Maj, Tomasz Wysocki, Karolina Kazoń, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Grzegorz Łukawski, Tadeusz Zięba oraz muzycy Dorota Imiełowska, Halina Jarczyk, Jacek Bylica, Grzegorz Turnau, Leszek Szczerba, Łukasz Adamczyk, Marek Piątek, Renata Przemyk, Adam Nowak. Gośćmi specjalnymi będą poeci: Anna Piwkowska, Bronisław Maj, Wojciech Bonowicz, Józef Baran, Natalia De Barbaro, Patryk Czarkowski, Ryszard Krynicki, Małgorzata Lebda, Jan Polkowski, Stanisław Stabro i Adam Ziemianin.

Poeci będą czytać własne wiersze, których motywem jest szeroko pojęta wolność. Każdy z nich wybierze także utwór innego poety, który dał mu taką chwilę wolności, a który publiczność usłyszy w interpretacji aktorów.  W dotychczasowych edycjach Salonu Poezji w Krakowie uczestniczyło ponad 77 tys. słuchaczy. Wzorem Krakowa podobne salony odbywają się w ponad 50 miejscach w Polce oraz za granicą m.in. w Sztokholmie i Montrealu.

Gospodarzami Salonu są: Anna Dymna, Krzysztof Głuchowski, Bronisław Maj, Krzysztof Orzechowski, Bartosz Szydłowski. Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie jest wydawcą albumów-kronik o Krakowskim Salonie Poezji. Do tej pory ukazało się pięć części. Dwóm ostatnim towarzyszyły bezpłatne dodatki: płyty CD audio z fragmentami "Odysei" Homera oraz jubileuszowych spotkań Krakowskiego Salonu Poezji z utworami najwybitniejszych poetów w mistrzowskich interpretacjach znakomitych aktorów m.in.: Anny Polony, Jerzego Treli, Andrzeja Seweryna, Krzysztofa Globisza, Mariusza Benoita, Anny Dymnej, Radosława Krzyżowskiego, Jerzego Grałka, Andrzeja Grabowskiego, Urszuli Grabowskiej. Współorganizatorem Salonu Poezji od 2012 r. jest Fundacja "Bractwo Sympatyków Wielkiego Budynku Przy Placu św. Ducha".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Sprzedała „na lewo” ponad sto kg tytoniu. Wpadła w ręce policji

Zdjęcie ilustracyjne / malopolska.policja.gov.pl

  

Policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą przedstawili zarzuty kobiecie, która nabywała, a później sprzedawała nielegalny tytoń. W wyniku jej przestępczego procederu dochody Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconego podatku zostały uszczuplone łącznie o kwotę 154 tysięcy złotych.

W toku realizowanych czynności funkcjonariusze walczący z przestępczością gospodarczą ustalili, że jedna z mieszkanek Nowego Sącza nabywa, przechowuje w swoim domu, a następnie sprzedaje wyroby akcyzowe w postaci krajanki tytoniu. W miejscu zamieszkania kobiety policjanci ujawnili i zabezpieczyli wagę elektroniczną oraz worki strunowe, w których znajdowało się ponad 30 kg tytoniu bez polskich znaków akcyzy skarbowej, który uszczupliłby dochody skarbu państwa o blisko 31 tysięcy złotych.

Dodatkowo policjanci ustalili, że sądeczanka w okresie od lipca do grudnia ubiegłego roku, co miesiąc nabywała po około 20 kg krajanki tytoniu, a następnie sprzedawała go swoim klientom na terenie Nowego Sącza i okolic. Kobieta w tym czasie sprzedała około 120 kilogramów tytoniu, czym naraziła Skarb Państwa na straty w wysokości blisko 123 tysięcy złotych.

10 stycznia br. kobieta usłyszała zarzuty, że działając w krótkich odstępach czasu i z wykorzystaniem tej samej sposobności dopuściła się siedmiu przestępstw określonych w art. 65 Kodeksu karnego skarbowego (nabywanie, przechowywanie, przewożenie lub przesyłanie wyrobów akcyzowych stanowiących przedmiot czynu zabronionego). Sądeczanka przyznała się do zarzucanych jej czynów i wyraziła chęć dobrowolnego poddania się karze.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl