Anna Dymna: "to cudownie, że Bóg stworzył poetów"

Anna Dymna / fot. Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

  

Jedenastu poetów, muzycy, aktorzy spotkają się w niedzielę w samo południe na dużej scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, by razem z Anną Dymną i tłumem bywalców świętować 600. Krakowski Salon Poezji. „Moje chwile wolności” - to temat przewodni jubileuszowego spotkania.

Czytanie wierszy w Krakowskim Salonie Poezji odbywa się od 20 stycznia 2002 roku w każdy niedzielny poranek w foyer Teatru im. Słowackiego.

Coraz mniej poezji w naszych czasach, a przecież jest nam ona bardzo potrzebna

 - mówiła przed pierwszym spotkaniem pomysłodawczynią wydarzenia, Anna Dymna. I widać miała rację, bo Krakowski Salon Poezji działa już 17 lat i to zawsze przy licznej widowni. Przez ten czas setki aktorów z całej Polski przeczytało tysiące wierszy, a słowom towarzyszyła muzyka w wykonaniu wybitnych instrumentalistów. 

Poezja pomaga zrozumieć świat, nazwać emocje i uczucia. Dzięki niej człowiek nie czuje się samotny ze swoimi problemami, bólem, zagubieniem. To cudowne, że Bóg stworzył poetów, którzy kilkoma dobrze zestawionymi słowami potrafią czasem nam coś wytłumaczyć, oswoić, uspokoić

– mówiła Anna Dymna.

Salon narodził się z tęsknoty wielu ludzi za poezją.

Powstało miejsce, gdzie ludzie mogą zatrzymać się na chwilę, wyrównać oddech i w spokoju, skupieniu posłuchać pięknych, mądrych słów. Przecież nasza codzienność zamienia się w coraz bardziej szaloną, nerwową bieganinę, zewsząd wylewają się lawiny słów, często agresywnych, byle jakich, za które nikt nie bierze odpowiedzialności. Tutaj w salonie słowa odzyskują godność, sens, swoją bezcenną wartość i pierwotne znaczenie

- podkreśla Dymna.

W 600. Salonie Poezji uczestniczyć będą: Krzysztof Orzechowski, Bronisław Maj, Tomasz Wysocki, Karolina Kazoń, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Grzegorz Łukawski, Tadeusz Zięba oraz muzycy Dorota Imiełowska, Halina Jarczyk, Jacek Bylica, Grzegorz Turnau, Leszek Szczerba, Łukasz Adamczyk, Marek Piątek, Renata Przemyk, Adam Nowak. Gośćmi specjalnymi będą poeci: Anna Piwkowska, Bronisław Maj, Wojciech Bonowicz, Józef Baran, Natalia De Barbaro, Patryk Czarkowski, Ryszard Krynicki, Małgorzata Lebda, Jan Polkowski, Stanisław Stabro i Adam Ziemianin.

Poeci będą czytać własne wiersze, których motywem jest szeroko pojęta wolność. Każdy z nich wybierze także utwór innego poety, który dał mu taką chwilę wolności, a który publiczność usłyszy w interpretacji aktorów.  W dotychczasowych edycjach Salonu Poezji w Krakowie uczestniczyło ponad 77 tys. słuchaczy. Wzorem Krakowa podobne salony odbywają się w ponad 50 miejscach w Polce oraz za granicą m.in. w Sztokholmie i Montrealu.

Gospodarzami Salonu są: Anna Dymna, Krzysztof Głuchowski, Bronisław Maj, Krzysztof Orzechowski, Bartosz Szydłowski. Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie jest wydawcą albumów-kronik o Krakowskim Salonie Poezji. Do tej pory ukazało się pięć części. Dwóm ostatnim towarzyszyły bezpłatne dodatki: płyty CD audio z fragmentami "Odysei" Homera oraz jubileuszowych spotkań Krakowskiego Salonu Poezji z utworami najwybitniejszych poetów w mistrzowskich interpretacjach znakomitych aktorów m.in.: Anny Polony, Jerzego Treli, Andrzeja Seweryna, Krzysztofa Globisza, Mariusza Benoita, Anny Dymnej, Radosława Krzyżowskiego, Jerzego Grałka, Andrzeja Grabowskiego, Urszuli Grabowskiej. Współorganizatorem Salonu Poezji od 2012 r. jest Fundacja "Bractwo Sympatyków Wielkiego Budynku Przy Placu św. Ducha".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tak się zdenerwował, że odreagowywał... na drzwiach

zdjęcie ilustracyjne / lubelska.policja.gov.pl

  

Policjanci zatrzymali 21-latka, który uszkodził elewację budynku świetlicy na terenie gminy Zamość. Straty oszacowano wstępnie na kwotę prawie 2 tys. zł. Sprawca tłumaczył policjantom, że był nietrzeźwy i zdenerwowany i w ten sposób chciał wyładować swoją złość.

Sołtys wsi, w której doszło do incydentu poinformował, że do uszkodzenia doszło w nocy, a sprawca poza elewacją uszkodził także drzwi wejściowe oraz obudowę instalacji odgromowej.
 
Przedstawiciel właściciela uszkodzonego budynku, wartość poniesionych strat wycenił wstępnie na kwotę prawie 2 tys. zł.
 
Policjanci pracujący nad sprawą jeszcze w poniedziałek zatrzymali 21-letniego mieszkańca gm. Zamość, podejrzanego o dokonanie tego przestępstwa. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu.
- informuje policja.
 
Jak się dowiedzieliśmy, usłyszał już zarzuty uszkodzenia elementów budynku świetlicy należącej do Gminy Zamość. Tłumaczył, że był nietrzeźwy i zdenerwowany, a swoją złość postanowił wyładował na budynku świetlicy. Kodeks karny za tego typu przestępstwa przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, lubelska.policja.gov.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl