Ameryka sprzeciwia się Nord Stream 2. Kongresmeni USA za nałożeniem sankcji na rosyjski gazociąg

Donald Trump / http://en.kremlin.ru

  

Izba Reprezentantów Kongresu USA uchwaliła rezolucję wzywającą rządy państw europejskich do przeciwstawienia się budowie Nord Stream 2. Kongresmeni zaapelowali do prezydenta Donalda Trumpa o nałożenie przez USA sankcji w związku z tą inwestycją i wsparcie w ten sposób europejskiego bezpieczeństwa energetycznego.

W uchwalonej rezolucji stwierdzono, że Nord Stream 2 to krok wstecz dla europejskiego bezpieczeństwa energetycznego i interesów Stanów Zjednoczonych. Izba wezwała europejskie rządy do odrzucenia projektu rosyjskiego gazociągu, a amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa do wykorzystania wszelkich dostępnych środków, aby wesprzeć Europę.

Kongresmeni podkreślili, że administracja USA powinna wspierać Europę poprzez politykę dywersyfikacji dostaw energetycznych surowców, by zmniejszać w ten sposób zależność państw UE od Federacji Rosyjskiej. W rezolucji zwrócono uwagę, że Rosja kontroluje prawie 40 proc. wszystkich dostaw gazu do Europy, a 11 europejskich państw w co najmniej 75 proc. swojego rocznego zaopatrzenia polega na gazie rosyjskim.

„Nord Stream 2 zwiększy rosyjską kontrolę nad europejskim rynkiem energetycznym, a geopolitycznym interesem Rosji w Nord Stream 2 jest poróżnienie europejskich państw i drastyczne ograniczenie transportu gazu przez istniejący ukraiński system przesyłowy”

– napisano w dokumencie. W tekście przywołano słowa Sandry Oudkirk z Biura ds. Zasobów Energii Departamentu Stanu USA, według której powstanie rosyjskiego gazociągu może mieć duży wpływ na bezpieczeństwo narodowe niektórych z największych partnerów USA oraz samych Stanów Zjednoczonych.

Izba Reprezentantów opowiedziała się w rezolucji za nałożeniem przez USA sankcji w związku z Nord Stream 2, co przewiduje Ustawa o przeciwstawianiu się oponentom Ameryki poprzez sankcje (CAATSA) i wezwała prezydenta Donalda Trumpa do wykorzystania tych uprawnień.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie"

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zagrożenie powodzią - szef MON odbierze meldunek

/ Ministerstwo Obrony Narodowej

  

W Nisku (woj. podkarpackie) szef MON Mariusz Błaszczak na odprawie z dowódcami wojsk operacyjnych i obrony terytorialnej odbierze meldunek na temat gotowości jednostek i sprzętu do udzielenia pomocy w rejonach zagrożonych powodzią - poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej.

Jak czytamy w komunikacie MON, odprawa odbędzie się ok. godz. 18:30 w Nisku. Z powodu intensywnych opadów deszczu Brygady OT oraz wojska operacyjne pozostają w gotowości do działania w rejonach zagrożonych powodzią.

"Decyzją szefa MON, na wniosek wojewodów, wojska operacyjne dysponujące specjalistycznym sprzętem oraz brygady Obrony Terytorialnej udzielą niezbędnej pomocy w regionach zagrożonych powodzią. We wtorek Minister Obrony Narodowej po przejściu trąby powietrznej w województwie lubelskim zdecydował o wysłaniu na miejsce Wojsk Obrony Terytorialnej wraz ze sprzętem i agregatami"

- czytamy dalej.

Na Podkarpaciu alarmy przeciwpowodziowe obowiązują w gminach Czarna i Żyraków w powiecie dębickim, gminie Kolbuszowa w powiecie kolbuszowskim i w gminie Wadowice Górne w powiecie mieleckim.

Z kolei pogotowie przeciwpowodziowe dotyczy powiatu jasielskiego, gmin Radomyśl Wielki, Mielec, Przecław i Czermin w powiecie mieleckim, gmin Jodłowa i Brzostek w powiecie dębickim oraz gmin Ropczyce i Iwierzyce w powiecie ropczycko-sędziszowskim.

Ostatniej doby na Podkarpaciu zanotowano ok. 660 interwencji spowodowanych intensywnymi opadami deszczu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl