Ameryka sprzeciwia się Nord Stream 2. Kongresmeni USA za nałożeniem sankcji na rosyjski gazociąg

Donald Trump / http://en.kremlin.ru

  

Izba Reprezentantów Kongresu USA uchwaliła rezolucję wzywającą rządy państw europejskich do przeciwstawienia się budowie Nord Stream 2. Kongresmeni zaapelowali do prezydenta Donalda Trumpa o nałożenie przez USA sankcji w związku z tą inwestycją i wsparcie w ten sposób europejskiego bezpieczeństwa energetycznego.

W uchwalonej rezolucji stwierdzono, że Nord Stream 2 to krok wstecz dla europejskiego bezpieczeństwa energetycznego i interesów Stanów Zjednoczonych. Izba wezwała europejskie rządy do odrzucenia projektu rosyjskiego gazociągu, a amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa do wykorzystania wszelkich dostępnych środków, aby wesprzeć Europę.

Kongresmeni podkreślili, że administracja USA powinna wspierać Europę poprzez politykę dywersyfikacji dostaw energetycznych surowców, by zmniejszać w ten sposób zależność państw UE od Federacji Rosyjskiej. W rezolucji zwrócono uwagę, że Rosja kontroluje prawie 40 proc. wszystkich dostaw gazu do Europy, a 11 europejskich państw w co najmniej 75 proc. swojego rocznego zaopatrzenia polega na gazie rosyjskim.

„Nord Stream 2 zwiększy rosyjską kontrolę nad europejskim rynkiem energetycznym, a geopolitycznym interesem Rosji w Nord Stream 2 jest poróżnienie europejskich państw i drastyczne ograniczenie transportu gazu przez istniejący ukraiński system przesyłowy”

– napisano w dokumencie. W tekście przywołano słowa Sandry Oudkirk z Biura ds. Zasobów Energii Departamentu Stanu USA, według której powstanie rosyjskiego gazociągu może mieć duży wpływ na bezpieczeństwo narodowe niektórych z największych partnerów USA oraz samych Stanów Zjednoczonych.

Izba Reprezentantów opowiedziała się w rezolucji za nałożeniem przez USA sankcji w związku z Nord Stream 2, co przewiduje Ustawa o przeciwstawianiu się oponentom Ameryki poprzez sankcje (CAATSA) i wezwała prezydenta Donalda Trumpa do wykorzystania tych uprawnień.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie"

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zmarł żołnierz Wojska Polskiego na Łotwie. Szef MON złożył deklarację

/ / / terytorialsi.wp.mil.pl

  

W sobotę na Łotwie podczas biegania w czasie wolnym zmarł żołnierz Polskiego Kontyngentu Wojskowego – napisał dziś na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Szef MON złożył rodzinie wyrazy współczucia i zapewnił o opiece.

"Dotarła do nas smutna wiadomość z PKW na Łotwie. Wczoraj, podczas biegania w czasie wolnym, zmarł jeden z żołnierzy Wojska Polskiego" - napisał na Twitterze szef MON.

"Najszczersze wyrazy współczucia dla rodziny, bliskich i kolegów z jednostki. Rodzina zmarłego została otoczona odpowiednią opieką" - dodał Błaszczak.

Wcześniej informację tę podał również na Twitterze minister obrony narodowej Łotwy Artis Pabriks. Wpis przekazała polskim internautom dziennikarka portalu Niezalezna.pl.

PKW na Łotwie to część wielonarodowej batalionowej grupy bojowej NATO tworzonej przez Kanadę. Łącznie na Łotwie stacjonować będzie ponad tysiąc żołnierzy pod flagą NATO. Grupa jest elementem wzmocnionej Wysuniętej Obecności, czyli eFP (ang. enhancedForwardPresence), która została utworzona na mocy postanowień szczytu NATO w Warszawie. Główną siłę eFP stanowić będą cztery wielonarodowe batalionowe grupy bojowe NATO rozmieszczone w Polsce, Litwie, Łotwie i Estonii. Do PKW Łotwa Polska wystawia pododdział w sile kompani czołgów z 9. Brygady Kawalerii Pancernej z plutonami logistycznymi (170 żołnierzy) pod dowództwem mjr. Marka Potorskiego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Twitter

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl