Virtuti Militari Piłsudskiej

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz przekazał do Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku odnaleziony w USA krzyż Virtuti Militari, który należał do Aleksandry Piłsudskiej, żony marszałka Józefa Piłsudskiego.

Aleksandra Piłsudska

Jestem zaszczycony, że w tak wyjątkowym roku dla Polski (…) mogę przekazać na ręce Krzysztofa Jaraczewskiego i dyrektora Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku Roberta Supła, Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari, który należał do Aleksandry Piłsudskiej. Został on przyznany Aleksandrze Piłsudskiej za działania niepodległościowe podczas pierwszej wojny światowej.

– powiedział szef MSZ podczas uroczystości.

Czaputowicz dodał, że Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari - to jedno z najwyższych polskich odznaczeń wojskowych i jednocześnie jedno z najstarszych na świecie. Jak zaznaczył, w dokumencie źródłowym można przeczytać:

Męstwo i hart ducha wykazane w tym okresie daje jej świadectwo jej wysokiej miary cnoty żołnierskiej, poświęcenia w pracy i pogardy śmierci wobec szczytnego celu walki o niepodległość.

Aleksandra ze Szczerbińskich Piłsudska była jedną z najbardziej barwnych postaci II RP. Zanim została marszałkową Piłsudską, zasłużyła się jako działaczka Polskiej Partii Socjalistycznej, Polskiej Organizacji Bojowej i Legionów Polskich. Przewoziła i magazynowała broń i amunicję oraz brała aktywny udział w wielu akcjach bojowych. Jako pierwsza dama odrodzonej Polski wspierała liczne inicjatywy społeczne i charytatywne, a także kobiece organizacje wojskowe.

Minister przypomniał, że krzyż Virtuti Militari dla Aleksandry Piłsudskiej podzielił losy typowe dla wielu polskich pamiątek podczas i po zakończeniu drugiej wojny światowej. „W nieznanych okolicznościach zaginął. Dopiero 10 lat temu tę cenną pamiątkę historyczną zakupił obywatel Stanów Zjednoczonych o polskich korzeniach, pan Edward Bonk. Dowiedziawszy się, że krzyż pochodzi ze zbiorów rodzinnych Piłsudskich, postanowił przekazać go Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku”.

Dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku powiedział z kolei, że pamiątki związane z rodziną Piłsudskiego należą do najcenniejszych, jakie znajdą się w muzeum.

Te pamiątki zostały uratowane przez Aleksandrę Piłsudską i jej dzieci w momencie, kiedy zawierucha wojenna zrobiła to, co zrobiła. Te pamiątki wróciły po upadku PRL do Polski, ale jak widać nie wszystkie; cały czas wracają kolejne.

– mówił Supeł.

Na początku listopada w Sulejówku odbyła się uroczystość zawieszenia wiechy, czyli symbolicznego zakończenia prac konstrukcyjnych w powstającym tam Muzeum Józefa Piłsudskiego. Akt powołania muzeum został podpisany w listopadzie 2008 r. przez ministra kultury. Muzeum mieści się w willi Milusin w Sulejówku. W ramach budowy muzeum planowane jest odtworzenie wnętrz willi, a także remont pierwszego domu Piłsudskich w Sulejówku, willi Otrando – tzw. Drewniaka oraz willi Bzów. Integralną częścią muzeum ma być także oryginalny ogród marszałka.

 

Źródło: dzieje.pl, msz.gov.pl

#Virtuti Militari #Aleksandra Piłsudska #muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku #MSZ

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo