Japońskie lotniskowce przemianowane na niszczyciele

/ flickr.com

  

Rządząca w Japonii Partia Liberalno-Demokratyczna (PLD) oraz partia Komeito zrewidowały w ubiegłym tygodniu wytyczne Narodowego Programu Obrony (NDPG) dot. zmiany klasyfikacji okrętów Izumo z lotniskowca na wielozadaniowy niszczyciel.

Artykuł 9 z Konstytucji Japonii z uchwalonej w 1946 r. narzuca na rząd w Tokio wybitnie defensywne nastawienie i posiadanie sił zbrojnych umożliwiających obronę, a nie działania zaczepne. Dysponowanie okrętem, który określany byłby mianem lotniskowca naruszałby tę pacyfistyczną konstytucję. Dlatego też politycy Komeito zwrócili się o PLD o zmianę klasyfikacji okrętów typu Izumo z wielozadaniowych okrętów-matek kojarzących się z lotniskowcami na wielozadaniowy niszczyciel. 

Japonia dysponuje obecnie dwoma wielozadaniowymi okrętami typu Izumo które weszły na służbę w 2015 i 2017 r. Okręty te mają wyporność 19,5 tysięcy ton, długość 248 metrów oraz 38 m. szerokości. Z pokładu tych jednostek standardowo operuje siedem helikopterów i zmiennopłatów, służących do zwalczania okrętów podwodnych (ASW) oraz dwa służące do misji poszukiwawczo-ratowniczych (SAR), natomiast maksymalnie może zabrać ze sobą do 28 statków powietrznych. W planach jest dostosowanie okrętów typu Izumo do operowania z ich pokładu myśliwców wielozadaniowych F-35B czyniąc z nich pełnoprawne niszczyciele. Obronę okrętów typu Izumo zapewnia system artyleryjski Phalanx CIWS wykorzystywany do niszczenia samolotów i śmigłowców oraz pocisków przeciw-okrętowych na bardzo krótkich dystansach oraz rakietowy system RIM-116 Rolling Airframe Missile, którego zadaniem jest eliminacja pocisków przeciwokrętowych oraz samolotów na bliskim dystansie. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Podziękowania od Bodnara, a na nich... logo „Konstytucja”. Wdzięczność czy polityka?

Zdjęcie ilustracyjne / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska; twitter.com

  

Spotkanie adwokatów w biurze Adama Bodnara, specjalne podziękowania, a na nich... symbol "Konstytucja" wykorzystywany często do podgrzewania sporu politycznego. Tak wyglądały uroczystości z okazji Dnia Praw Człowieka u Rzecznika Praw Obywatelskich. W mediach społecznościowych zapanowało oburzenie. -„Obywatele zasługują na rzecznika, który nie stoi po stronie politycznego sporu” - brzmi jeden z wpisów.

Z okazji Dnia Praw Człowieka w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich zostało zorganizowane spotkanie adwokatów, na którym wręczano specjalne podziękowania:

"Podziękowanie rzecznika praw obywatelskich dla adwokata/adwokatki (tu pada imię i nazwisko) za konsekwentne zaangażowanie i wspieranie obywateli w działaniach na rzecz ochrony praw człowieka"

- napisano w treści. Wyróżnienie jest podpisane przez Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. Na Twitterze pochwaliły się nim dwie osoby.

Nie byłoby nic dziwnego w tym podziękowaniu, gdyby nie logo, jakie zostało na nim zamieszczone. To... "Konstytucja", wykorzystywana często przez polityków opozycji. Były prezydent Lech Wałęsa ten wzór ma nawet na każdej noszonej przez siebie koszulce. Symbol graficzny (nie samo słowo) postrzegany jest jednoznacznie, jako kojarzący się z polityką. Podziękowanie od Bodnara, którym chwalono się w sieci, wywołało falę oburzenia. Nic dziwnego, że zaczęły się pojawiać głosy takie jak ten:

- Obywatele zasługują na rzecznika, który nie stoi po stronie politycznego sporu

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: twitter.com, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl