Boże Narodzenie bez szopki? Galeria handlowa ma być religijnie neutralna i politycznie poprawna

zdjęcie ilustracyjne / LoboStudioHamburg; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Menedżerowie szkockiego centrum handlowego zadecydowali, że wśród świątecznych dekoracji w tym roku nie będzie bożonarodzeniowej szopki. Powodem takiej decyzji jest „religijna neutralność”, z której jest dumne kierownictwo domu handlowego.

Centrum handlowe Thistles w Stirling, niedaleko Edynburga, odrzuciło prośbę katolickiego stowarzyszenia The Legion of St. Mary’s, które chciało postawić na jego terenie małą świąteczną szopkę.

Nie pomogła nawet interwencja Stephena Kerr’a, pochodzącego ze Stirling posła z Partii Konserwatywnej (CP), który prosił sklep o ponowne rozważenie decyzji.

„Centrum handlowe Thistles jest dumne z religijnie i politycznie neutralnego zachowania [oraz uznania z tego powodu] wśród lokalnej społeczności. Mając to na uwadze, nie uważamy, że byłoby słuszne zgodzić się na organizację tego typu promocji w centrum handlowym, w którym nasi klienci mogą spędzić wolny czas bez bycia podawanym indywidualnym przekonaniom [przedstawicieli] organizacji. Nie będziemy ponownie rozważać wniosku i mamy nadzieję, że ta ostateczna decyzja zostanie przyjęta”.
- napisało kierownictwo galerii handlowej w liście do polityka.

The Legion of St Mary’s w mediach społecznościowych tłumaczy, że prośba była tylko o szopkę bożonarodzeniową, do której każdy mógłby podejść i zadać pytania o cokolwiek obecnej przy niej ekipie.

Pod wpisem organizacji katolickiej znalazło się też wiele komentarzy krytykujących centrum handlowe.

„Decyzja kierownictwa sklepu o tym, by nie uznać prawdziwego znaczenia Bożego Narodzenia, jest hańbą. Jest mi wstyd, że moje rodzinne miasto, w którym chodzę na msze i w którym żyję zgodnie z wartościami chrześcijańskimi, zdecydowało się całkowicie zignorować prawdziwy sens tego wspaniałego święta. Zamiast tego wolą skupić się na komercji”.
- napisała jedna z internautek.

Komentując sytuację, rzecznik katolickiej archidiecezji St. Andrews i Edynburga oświadczył, że o tej porze roku szopki bożonarodzeniowe są widoczne na wielu publicznych placach Wielkiej Brytanii, „przynosząc radość niemal wszystkim, którzy je spotykają, bez względu na ich religię”.
Nad decyzją centrum handlowego ubolewa również protestancki Kościół Szkocji.

Jesteśmy bardzo rozczarowani, że prawdziwe znaczenie świąt Bożego Narodzenia zostało tutaj całkowicie utracone. Kiedy centrum handlowe skupia się wyłącznie na komercji i odrzuca prawdziwe znaczenie Bożego Narodzenia, jest to smutny dzień dla nas wszystkich.
- powiedziała rzeczniczka Kościoła.

Według ostatnich badań chrześcijaństwo jest nadal największą religią w Szkocji. W spisie z 2011 r. 53,8 proc. mieszkańców określiło siebie jako chrześcijan.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Co w praktyce oznacza wynik wyborów do Senatu? Gowin: Od znaków zapytania pobolewa głowa

Jarosław Gowin / fot. Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

  

- Nigdy do tej pory nie było takiej sytuacji, żeby obóz rządowy - mający większość w Sejmie - nie miał większości w Senacie. Co to oznacza w praktyce - czy to nie będzie paraliżować funkcjonowania rządu, instytucji państwowych - to są duże znaki zapytania - tak wyniki wyborów do Senatu RP ocenia lider Porozumienia, Jarosław Gowin.

Dzisiaj w programie Tłit Wp.pl wicepremier Jarosław Gowin mówił o wynikach wyboru do Senatu.

- Tu nie mamy większości, to bardzo komplikuje proces rządzenia. Polska wkracza na ziemię nieznaną. Nigdy do tej pory nie było takiej sytuacji, żeby obóz rządowy - mający większość w Sejmie - nie miał większości w Senacie. Co to oznacza w praktyce - czy to nie będzie paraliżować funkcjonowania rządu, instytucji państwowych - to są duże znaki zapytania. Mnie troszkę od tych znaków zapytania głowa pobolewa

 - powiedział.

Pytany, czy zna w Senacie kogoś, kto byłby w stanie przejść na stronę PiS, Gowin odpowiedział:

- Nie jest tajemnicą, że wysoko cenię - również w kampanii wyborczej dobrze oceniałem - działanie Władysława Kosiniaka-Kamysza. Ale to nie oznacza, że PSL czy w wymiarze sejmowym czy senackim może być koalicjantem. Na razie deklaracje liderów PSL są jednoznaczne - chcą pozostać częścią obozu opozycyjnego.

[polecam:https://niezalezna.pl/293254-senator-po-pochwalil-sie-propozycja-objecia-teki-ministra-szef-kprm-cos-mu-przypomnial]

Zdaniem Gowina, "jeżeli dojdzie do poszerzenia koalicji - czy w Sejmie, czy w Senacie - a prawdopodobnie poszerzenie koalicji wymagałoby uzgodnień i na poziomie sejmowym czy rządowym i na poziomie senackim - to najpierw musi być to porozumienie, poszerzenie programowe".

PiS uzyskał 48 mandatów w Senacie. Koalicja Obywatelska – 43 mandaty, PSL – trzy, a SLD – dwa. W Senacie zasiądą także Lidia Staroń (Komitet Wyborczy Wyborców Lidia Staroń – Zawsze po stronie ludzi) oraz Wadim Tyszkiewicz (Komitet Wyborczy Wyborców Wadim Tyszkiewicz), Krzysztof Kwiatkowski (Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztofa Kwiatkowskiego) oraz Stanisław Gawłowski (Komitet Wyborczy Wyborców Demokracja Obywatelska).

[polecam:https://niezalezna.pl/293080-czego-boi-sie-schetyna-opublikowal-senacka-odezwe-napisal-w-niej-o-korupcji-politycznej]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl