Boże Narodzenie bez szopki? Galeria handlowa ma być religijnie neutralna i politycznie poprawna

zdjęcie ilustracyjne / LoboStudioHamburg; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Menedżerowie szkockiego centrum handlowego zadecydowali, że wśród świątecznych dekoracji w tym roku nie będzie bożonarodzeniowej szopki. Powodem takiej decyzji jest „religijna neutralność”, z której jest dumne kierownictwo domu handlowego.

Centrum handlowe Thistles w Stirling, niedaleko Edynburga, odrzuciło prośbę katolickiego stowarzyszenia The Legion of St. Mary’s, które chciało postawić na jego terenie małą świąteczną szopkę.

Nie pomogła nawet interwencja Stephena Kerr’a, pochodzącego ze Stirling posła z Partii Konserwatywnej (CP), który prosił sklep o ponowne rozważenie decyzji.

„Centrum handlowe Thistles jest dumne z religijnie i politycznie neutralnego zachowania [oraz uznania z tego powodu] wśród lokalnej społeczności. Mając to na uwadze, nie uważamy, że byłoby słuszne zgodzić się na organizację tego typu promocji w centrum handlowym, w którym nasi klienci mogą spędzić wolny czas bez bycia podawanym indywidualnym przekonaniom [przedstawicieli] organizacji. Nie będziemy ponownie rozważać wniosku i mamy nadzieję, że ta ostateczna decyzja zostanie przyjęta”.
- napisało kierownictwo galerii handlowej w liście do polityka.

The Legion of St Mary’s w mediach społecznościowych tłumaczy, że prośba była tylko o szopkę bożonarodzeniową, do której każdy mógłby podejść i zadać pytania o cokolwiek obecnej przy niej ekipie.

Pod wpisem organizacji katolickiej znalazło się też wiele komentarzy krytykujących centrum handlowe.

„Decyzja kierownictwa sklepu o tym, by nie uznać prawdziwego znaczenia Bożego Narodzenia, jest hańbą. Jest mi wstyd, że moje rodzinne miasto, w którym chodzę na msze i w którym żyję zgodnie z wartościami chrześcijańskimi, zdecydowało się całkowicie zignorować prawdziwy sens tego wspaniałego święta. Zamiast tego wolą skupić się na komercji”.
- napisała jedna z internautek.

Komentując sytuację, rzecznik katolickiej archidiecezji St. Andrews i Edynburga oświadczył, że o tej porze roku szopki bożonarodzeniowe są widoczne na wielu publicznych placach Wielkiej Brytanii, „przynosząc radość niemal wszystkim, którzy je spotykają, bez względu na ich religię”.
Nad decyzją centrum handlowego ubolewa również protestancki Kościół Szkocji.

Jesteśmy bardzo rozczarowani, że prawdziwe znaczenie świąt Bożego Narodzenia zostało tutaj całkowicie utracone. Kiedy centrum handlowe skupia się wyłącznie na komercji i odrzuca prawdziwe znaczenie Bożego Narodzenia, jest to smutny dzień dla nas wszystkich.
- powiedziała rzeczniczka Kościoła.

Według ostatnich badań chrześcijaństwo jest nadal największą religią w Szkocji. W spisie z 2011 r. 53,8 proc. mieszkańców określiło siebie jako chrześcijan.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dorota Kania UJAWNIA: Skąd Kwaśniewscy mają miliony?

Aleksander i Jolanta Kwaśniewscy / Fotomag/Gazeta Polska

  

Willa w Kazimierzu Dolnym należała nieformalnie do Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich – to, co do tej pory wiedzieliśmy w oparciu o fragmentaryczne dowody i poszlaki, potwierdziły niezbicie usystematyzowane materiały CBA. Ich zawartość pokazuje sieć powiązań, próby ominięcia prawa i poczucie bezkarności głównych bohaterów. Ale to nie wszystko – jak ustaliła „Gazeta Polska”, w związku z tą sprawą pojawiły się dowody dotyczące majątku byłej pary prezydenckiej. Dochody, które nie mają pokrycia w oficjalnych przychodach. Śledztwo dotyczy m.in. prania brudnych pieniędzy.

Gościem Doroty Kani w programie „Koniec systemu” na antenie Telewizji Republika był poseł PiS, prof. Przemysław Czarnek. Rozmowa dotyczyła przedstawionej w programie, a także w najnowszym numerze „Gazety Polskiej”, sprawy tzw. willi Kwaśniewskich w Kazimierzu.

Pytany o to, czy prokuratura, ujawniając materiał dowodowy, faktycznie złamała prawo – jak sugeruje część polityków opozycji - stwierdza jednoznacznie, że nic takiego nie miało miejsca.
 
Prawa nie złamano. Co do tego, czy to za wcześnie, to kwestia bardziej taktyki procesowej i taktyki prokuratury, niż przepisów prawa. Przepisy prawa jednoznacznie pozwalają prokuraturze na ujawnienie materiałów, tym bardziej jeżeli występuje interes społeczny. Nie byłoby ujawnienia tego materiału dowodowego, gdyby nie rewelacje byłego agenta CBA, Tomasza Kaczmarka, który stwierdził, że całe śledztwo ws. willi Kwaśniewskich było pod naciskiem ówczesnego szefa CBA, Mariusza Kamińskiego. Według Kaczmarka, wszystkie te zarzuty wobec państwa Kwaśniewskich, dotyczące nielegalnego posiadania willi w Kazimierzu oraz nielegalności środków finansowych, za którą nabyli tę willę, są efektem wyłącznie nacisków Mariusza Kamińskiego. Ujawnienie materiałów dowodowych ma przekonać i jednoznacznie przekonuje społeczeństwo, że w tej sprawie nie mamy nacisków
- tłumaczył poseł Przemysław Czarnek.
 
Polityk przekonuje, że sprawa, która miała miejsce 15 lat temu „powinna jak najszybciej mieć swój finał, aby rozwiać wszelkie wątpliwości”.

Materiały, które znamy dotychczas, dla przeciętnego obywatela nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Rozmowy, które znaliśmy wcześniej, śp. premiera Józefa Oleksego z Aleksandrem Gudzowatym są druzgocące dla państwa Kwaśniewskich. Wyłania się z nich obraz świata mafijnego.
- zwraca uwagę poseł Przemysław Czarnek.
 
Dorota Kania biorąc pod lupę majątek Kwaśniewskich zwraca szczególną uwagę na zaskakującą grypserę byłej pierwszej damy Jolanty Kwaśniewskiej. Czym jest „garaż”, „buty”, „zmniejszenie dziurek” i „szewc”? Odpowiedź w najnowszym numerze tygodnika „Gazeta Polska”.
[https://niezalezna.pl/311584-w-najnowszym-numerze-gp-izajasz-jeremiasz-i-ezechiel-w-sluzbie-pis]

 Jest to także infantylne, bo każdy, kto to czyta, wie od początku, o co chodzi. Ukrywanie się za „zielonymi butami” pokazuje, że sytuacja jest jednoznaczna.
- kwituje poseł Czarnek.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika, Gazeta Polska

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts