Żubr - król polskich lasów

/ Lindasay

  

Żubr to największy ssak żyjący dziko w Europie. Mimo, że 20 tysięcy lat temu zwierzęta te żyły w całej Europie, w XX w. zostały wytępione. Polacy najbardziej przyczynili się do uratowania tego cennego gatunku.

Ostatni żyjący na wolności żubr nizinny zginął w 1919 r. w Puszczy Białowieskiej. W  1925 r. ten sam los spotkał na Kaukazie żubra górskiego. W sumie ocalało jednie kilkadziesiąt zwierząt żyjących w niewoli. Co ciekawe, wszystkie obecnie żyjące żubry pochodzą od 12 osobników, a żubry nizinne (białowieskie) tylko od 7 sztuk.

Pod koniec 2016 r. na świecie żyło 6573 żubrów. W hodowlach zamkniętych - 1706 żubrów, w hodowlach półwolnych - 395 żubrów, a w hodowlach wolnych 4472 żubry. W 2017 r. w Polsce żyło 1873 żubrów. W stadach zamkniętych - 238 żubrów, w stadach wolnych - 1635 żubrów.

Waga samca żubra  wynosi od 440 do 920 kg, a wysokość w kłębie dochodzi do 188 cm. Samice ważą od 320 do 640 kg. Pomimo swojej wagi i rozmiarów żubr  potrafi  biec  do 40 km/h i przeskakując strumień, zwalone drzewo lub płot.


Film przedstawia niezwykłą historię odtwarzania populacji żubrów, oraz życie zwierząt w ich naturalnych warunkach.
 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Minister Błaszczak zapewnia: wojsko jest przygotowane by nieść pomoc w sytuacji zagrożenia koronawirusem

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/RyanMcGuire/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Wojsko jest przygotowane do tego, żeby nieść pomoc i reagować w sytuacji zagrożenia koronawirusem - zapewnił dziś szef MON Mariusz Błaszczak. Dodał, że szpitale i transport wojskowy pozostają w gotowości.

[polecam:https://niezalezna.pl/312875-premier-ma-do-dyspozycji-200-mln-zl-na-walke-z-koronawirusem]

Minister Błaszczak pytany w radiowej Jedynce czy Polacy mają powody do obaw w związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem zapewnił, że administracja państwowa jest przygotowana do tego, by udzielić pomocy w sytuacji zagrożenia wirusem. Minister podkreślił, że wojsko polskie też jest dobrze przygotowane do tego, żeby nieść pomoc.

"Medyczne służby wojskowe są gotowe żeby nieść pomoc, żeby reagować w sytuacji zagrożenia. Wojsko jest przygotowane; wojsko dysponuje 14 szpitalami na terenie całego kraju. Przygotowany jest też transport wojskowy"

- zapewnił Błaszczak.

Minister zwrócił też uwagę, że kwestia wirusa jest obecna w kampanii wyborczej. "Mamy kampanię wyborczą i są tacy, którzy próbują wykorzystać do walki wyborczej właśnie to wszystko, co dzieje się w sprawie wirusa" - dodał.

[polecam:https://niezalezna.pl/312874-odwolanie-imprez-masowych-mozliwe-dworczyk-wladze-beda-postepowaly-zgodnie-z-rozwojem-sytuacji]

Według rządu Polska jest przygotowana na zarządzanie kryzysowe i sytuacje awaryjne m.in. przez zabezpieczenie odpowiedniego sprzętu oraz profesjonalnych pracowników opieki zdrowotnej. Zdaniem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że koronawirus dotrze do Polski, jednak - jak zapewnił - służby są w gotowości do przeciwdziałania epidemii.

We wtorek - jak informował wiceminister infrastruktury Marcin Horała - wprowadzono na wszystkich lotniskach procedury kontroli osób powracających z krajów zagrożonych koronawirusem, w tym z Chin i północnych Włoch. Procedury dotyczą m.in. pomiaru temperatury, a osoby ze wskazaniami podejrzenia zarażenia się koronawirusem są kierowane na badania lekarskie.

[polecam:https://niezalezna.pl/313011-chiny-ponad-400-nowych-przypadkow-koronawirusa]

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, wybuchła w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Zgodnie z ostatnim raportem WHO z 24 lutego na świecie potwierdzono blisko 80 tys. przypadków zarażeń koronawirusem. W Chinach potwierdzono ponad 77 tys. zarażeń i zanotowano ponad 2,5 tys. ofiar śmiertelnych. Poza Państwem Środka potwierdzono ponad 2 tys. przypadków zachorowań w 29 państwach, m.in. w Iranie, Włoszech, Niemczech i we Francji. Poza Chinami wirus spowodował 23 zgony.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts