Katarzyna Zajdel-Kurowska była wiceministrem finansów między styczniem 2007 roku a lutym 2009 roku. Powołana została na stanowisko przez premiera Jarosława Kaczyńskiego, na wniosek wicepremier i minister finansów w jego rządzie Zyty Gilowskiej.

Pozostała w resorcie, gdy w rządzie Donalda Tuska objął go Jan Vincent-Rostowski, który był przez komisję przesłuchiwany w poniedziałek.

Wcześniej komisja przesłuchała także kilku innych jego zastępców - Elżbietę Chojnę-Duch, Dariusza Daniluka, Dominika Radziwiłła, Ludwika Koteckiego, Stanisława Gomułkę. Przesłuchała też byłych prokuratorów generalnych Andrzeja Seremeta, a także Zbigniewa Ćwiąkalskiego i Andrzeja Czumę, łączących tę funkcję ze stanowiskiem ministra sprawiedliwości.

Świadkiem był także Michał Kanownik, prezes Zarządu Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT – Cyfrowa Polska. Jako pierwszy świadek, we wrześniu br., zeznawał przed komisją prof. Witold Modzelewski, ekspert podatkowy, autor pierwszej ustawy o VAT, wiceminister finansów w latach 1992-96.

Modzelewski mówił, że jego zdaniem ekipa PO-PSL ponosi odpowiedzialność za to, że powstał mechanizm, który spowodował utratę dochodów budżetowych i powstanie biznesu optymalizującego podatki. Podkreślił, że nie jest to efekt niewiedzy czy nieudolności, tylko złej woli osób. Uważa też, że wręcz "stworzono prawo tak, by stało się ono źródłem zarobku dla kogoś".

Obciążające ekipę Rostowskiego zeznania złożyła także była wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch. Mówiła m.in., że to nie Rostowski, tylko szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak miał nieformalną polityczną władzę nad formułowaniem prawa podatkowego na etapie prac rządowych.

Z zeznań Chojny-Duch wynika też, że istotną rolę przy tworzeniu projektu ustawy odgrywał szef sejmowej komisji Przyjazne Państwo Janusz Palikot, który był jednym z głównych konsultantów Nowaka. Według Chojny-Duch minister Rostowski akceptował konflikt interesów, dopuszczając do wprowadzenia zewnętrznych doradców, którzy przejmowali proces legislacyjny od urzędników resortu.

Zdaniem byłej wiceminister szczególną rolę wśród doradców miała Renata Hayder, która była doradcą społecznym Rostowskiego i jednocześnie zatrudniona była w firmie konsultingowej Ernste&Young. Chojna-Duch nazywa ją "superpracownikiem" i twierdzi, że konsultowała ona z urzędnikami propozycje legislacyjne i przedstawiała swoje projekty. Jej ingerencja - zdaniem byłej wiceminister - daleko wykraczała poza funkcję opiniodawczo - doradczą.

Zeznania Chojny-Duch spowodowały, że komisja złożyła w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

Sam Rostowski zaprzeczał w poniedziałek zeznaniom swojej byłej zastępczyni, przekonując, że ani Nowak, ani Hayder nie mieli istotnego wpływu na tworzenie projektów ustaw w MF. Jego pełnomocnik nie wykluczył, że złożone zostanie w prokuraturze zawiadomienie o złożeniu fałszywych zeznań przez Chojnę-Duch.

Podczas przesłuchania Rostowski kwestionował też zasadniczy zarzut komisji, że w latach 2008-2015 luka w VAT wyniosła 300 mld zł, jak również, że luka wzrosła za rządów PO. Według niego jest to "zupełnie niedopuszczalne twierdzenie". Nie zgodził się też z tezą, że luka VAT to oszustwa, a szczególnie oszustwa zorganizowane, oraz że rząd PO kierował lub zezwalał lub w jakikolwiek sposób je tolerował.

Jak informował dziennikarzy szef komisji Marcin Horała, na styczeń komisja wezwała m.in. następcę Rostowskiego na stanowisku ministra finansów Mateusza Szczurka, byłych wiceministrów finansów Jarosława Nenemana, Hannę Majszczyk, Macieja Grabowskiego, społecznego doradcę ministra Rostowskiego Renatę Hayder, a także Adama Jassera, b. sekretarza Rady Gospodarczej przy premierze. Wezwany też będzie były szef CBA Paweł Wojtunik oraz były szef CBŚ Igor Parfieniuk.

Po nowym roku będzie również zeznawać obecny prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski, który w rządzie Tuska był ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym, a który miał być świadkiem już we wtorek.

Z kolei w dalszej kolejności mieliby zeznawać Paweł Graś, rzecznik rządu premiera Donalda Tuska, Sławomir Nowak, szef gabinetu politycznego Tuska oraz były minister sprawiedliwości (obecnie wicepremier i minister nauki) Jarosław Gowin.

Ponownie miałaby zeznawać Elżbieta Chojna-Duch, a także Rostowski, który według Horały może być "częstym gościem komisji". Szef komisji nie wykluczał także, że komisja wezwie na przesłuchanie Donalda Tuska.

Komisja ds. VAT została powołana na początku lipca br. Ma zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie.