Co jest dla Polaków najważniejsze?

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/TheVirtualDenise

  

Praca i życie rodzinne – to dwie najważniejsze kwestie w życiu Polaków. Na dalszym miejscu zestawienia CBOS jest zarabianie pieniędzy, leczenie i ochrona zdrowia.

Z badania CBOS "Codzienna aktywność Polaków. Autoportret i obraz środowiska społecznego w latach 1988–2018" wynika, że Polacy niezmiennie od 20 lat oceniają, że osoby z ich towarzystwa najbardziej poświęcają się pracy (70 proc. pytanych) i życiu rodzinnemu (61 proc.). W dalszej kolejności w 2018 r. wskazali wśród znajomych zdobywanie pieniędzy (31 proc.) oraz leczenie i ochronę zdrowia (16 proc.). Zdecydowanie rzadziej ludzie ze środowiska badanych, ich zdaniem, poświęcają się edukacji (11 proc.), uprawianiu sportu (10 proc.), korzystaniu z życia (10 proc.), wspinaniu się po szczeblach kariery zawodowej (9 proc.) i działaniu na rzecz innych (8 proc.).

Nieco inaczej respondenci postrzegają samych siebie i swoją działalność, ponieważ na pierwszym miejscu stawiają rodzinę (72 proc.). Praca spada na drugie miejsce z odsetkiem 53 proc. deklaracji. Znacznie rzadziej wskazują zdobywanie pieniędzy (15 proc.), a 28 proc. poświęca czas na ochronę zdrowia i leczenie. Na aktywność fizyczną wskazuje 14 proc. ankietowanych, a 11 proc. na korzystanie z życia, np. na rozrywki.

W badaniu wskazano, że w ostatnich latach w zestawieniu aktywności społecznych wśród bliskich, zdaniem ankietowanych, znacznie spadło zdobywanie pieniędzy, poszukiwanie pracy za granicą, a także udzielanie się politycznie. Spadki zanotowano też w znaczeniu przypisywanemu zdobywaniu wykształcenia, a znacznie bardziej respondenci wskazywali rodzinę, aktywność fizyczną, działalność na rzecz innych, a także uczestnictwo w kulturze i ochronie zdrowia.

Jeśli chodzi o odczucia dotyczące siebie samych, badani zadeklarowali mniejszą uwagę poświęcaną zdobywaniu pieniędzy, szukaniu pracy poza Polską i życiu religijnemu. Popularność za to zyskał aktywny tryb życia i podróżowanie.

Autor opracowania Rafał Boguszewski zauważył, że badani coraz częściej podkreślają znaczenie, jakie w życiu Polaków odgrywa rodzina, która od dziesięciu lat, obok pracy, przoduje w zestawieniach. W opinii respondentów ich środowisko społeczne jest bardziej niż oni sami nastawione na pracę, zdobywanie pieniędzy i karierę zawodową, a mniej – na życie rodzinne, ochronę zdrowia czy na życie religijne. Swoją pozycję znacznie utraciło zdobywanie pieniędzy, które jeszcze trzydzieści lat temu uznawane było za najbardziej znaczące wśród bliskich respondentom osób, a przed dwudziestoma laty wymieniane w drugiej kolejności – przed rodziną. Systematycznie rośnie rola sportu, podróżowania, uczestniczenia w kulturze i działań na rzecz innych.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" (341) przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich, (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI), w dniach 4–11 października 2018 r. na liczącej 1016 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...


"Kto ma lądować w tej puszczy?". Trwa epidemia, a Braun... doszukuje się spisku w zamknięciu lasów

Grzegorz Braun / Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Posłowi Konfederacji Grzegorzowi Braunowi najwyraźniej nie spodobały się restrykcje wprowadzone w celu zatrzymania epidemii koronawirusa. W zamian postanowił... poszukać spisku. - Zamykać lasy? Co wy tam knujecie w tych lasach? Kto ma tam lądować w tej puszczy? - pytał Braun z sejmowej mównicy.

Dziś premier Mateusz Morawiecki przedstawił posłom informację w sprawie działań podjętych w kwestii przeciwdziałania COVID-19 w Polsce. Niektórym posłom nie podobały się jednak restrykcje wprowadzone przez rząd. Jeden z parlamentarzystów Konfederacji skrytykował zarówno mobilną aplikację, jak i ograniczenia ludności w kościołach czy zakaz wstępu do lasów. 

- Za parawanem, za zasłoną dymną, pod pretekstem walki z wirusem, budujecie nie zręby tyko wyższe piętra systemu totalnej inwigilacji i to tak kuchennymi drzwiami. Nie przez ministerstwo bezpieki, nie przez ministerstwo obrony, tylko przez ministerstwo cyfryzacji. Proponuje wszystkim Polakom taką aplikację, ściągnij sobie Polaku-rodaku-obywatelu na własnego smarfrona takiego elektronicznego pastucha dla grzecznych obywateli. Co wy tu robicie?

- grzmiał Grzegorz Braun z mównicy sejmowej. 

To jednak nie był koniec wywodu posła Konfederacji. Postanowił on poszukać spisku w tym, że wprowadzono ostatnio zakaz wstępu do lasów w związku z epidemią koronawirusa. 

- Jedna rzecz to jest opiekować się słabszymi, a więc tymi, których zdrowie wystawia na większe ryzyko wobec wszelakich infekcji. Trzeba się opiekować, jasna sprawa. Ale zamykać kościoły? Zamykać lasy? Co wy tam knujecie w tych lasach? Kto ma tam lądować w tej puszczy, że Polacy nie mogą wyjść na spacer przewietrzyć się przy pięknym, wiosennym słoneczku?

- wypalił. 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVP Info, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts