Niezwykły film o internowanych w Łupkowie – dziś w TVP2

Uratowany napis z obozu w Łupkowie, wykonany charakterystyczną solidarycą / fot. Arek Gołębiewski

  

13 grudnia 1981 roku na terenie Zakładu Karnego w Łupkowie w Bieszczadach został wyodrębniony tzw. Ośrodek Odosobnienia dla Internowanych. Osadzono w nim działaczy Solidarności i peerelowskich opozycjonistów. Po 36 latach, w czasie prac remontowych w Zakładzie Karnym Łupków, na ścianie jednej z cel odnaleziono napis „SOLIDARNOŚĆ” wykonany przez (jak się później okazało) jednego z osadzonych. Wydarzenia te stały się pretekstem do powstania filmu dokumentalnego „Wolna Rzeczpospolita Łupkowska” w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego, którego premiera telewizyjna odbędzie się dziś (11 grudnia) o godz. 22.55, w TVP2.

Historia ratowania napisu, jego wykucie ze ściany i umieszczenie w gablocie jak zabytkowego fresku, staje się przyczynkiem do wielu wspomnień i refleksji – m.in. czym był stan wojenny wtedy, a czym jest po latach.

Film Arkadiusza Gołębiewskiego wraz z odkuwaniem kolejnych warstw tynku i farby pokrywającej napis pokazuje opresyjność poprzedniego systemu, jego brutalność, nie przez czołgi na ulicach czy działania SB, ale przez postrzeganie co oznaczały te czasy dla rodzin osadzonych. 

Wyjątkowością filmu jest nieobecny w przestrzeni publicznej dotyczącej tamtych dni wątek żon i dzieci internowanych, które aby odwiedzić swych bliskich musiały pokonać setki kilometrów, w ciężkich nierzadko warunkach klimatycznych, przy różnorakich ograniczeniach stanu wojennego. Dla 5-letniej wówczas Oli i 12-letniej Agaty stało się to przyczynkiem do trwającej do dziś przyjaźni.

Co z tych wspomnień zostało, czym był, czym jest dziś stan wojenny? Film przez losy jego bohaterów jest próbą świeżego spojrzenia na tamte czasy. Dlaczego 70 proc. osadzonych wtedy w Łupkowie działaczy związku i opozycji demokratycznej zostało zmuszonych do emigracji? Szukanie wartości pierwszej Solidarności przez ratowanie napisu staje się czymś metafizycznym.

To nie tylko malunek na ścianie, ale ikona wolności! Internowani w Łupkowie stworzyli podziemną przestrzeń wolności, wydawali gazetki, wykonywali własnoręcznie koperty i inne ciekawe przedmioty, które przetrwały do dziś i do których w przenośni nawiązuje tytuł filmu.

Jak nauczał Jan Paweł II „Niech jeden będzie obok drugiego, a nie jeden przeciw drugiemu”. Bohaterowie filmu udowodnili, że przeciwstawić się złu można tylko wzajemnie się wspierając i tworząc wspólnie dobro. Tak powstała nieformalna Wolna Rzeczpospolita Łupkowska.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Stowarzyszenie Scena Kultury
Tagi

Wczytuję komentarze...

Co warto wiedzieć o Memorial Day? Waszyngton - miejsce, które trzeba odwiedzić!

/ fot. Małgorzata Schulz/niezalezna.pl

  

W nadchodzący poniedziałek cała Ameryka będzie obchodzić (Memorial Day), święto upamiętniające tych, którzy zginęli w trakcie odbywania służby wojskowej. To długi weekend, podczas którego warto odwiedzić miejsca takie, jak Waszyngton. Zwiedzanie stolicy USA położonej pomiędzy stanami Maryland i Wirginia, to niewątpliwie najlepsza lekcja historii.

Główną atrakcją turystyczną Waszyngtonu obok Białego Domu, Biblioteki Kongresu, kompleksu muzeów Smithsonian jest Kapitol.

Amerykański parlament jest położony na wzgórzu Kapitol i otoczony malowniczym parkiem. Tutaj często odbywają się koncerty, wystawy oraz uroczystości z okazji obchodów świąt państwowych.

Jak podają rządowe statystki do stolicy USA rocznie przybywa około 19 milionów turystów, którzy wydają tam przynajmniej 7 miliardów dolarów. Jest to znaczący zastrzyk w budżecie miasta i pozwala władzom na utrzymanie niższych podatków w Dystrykcie Kolumbia.

Do stolicy przybywają liczne wycieczki szkolne aby tutaj uczyć dzieci i młodzież ze szkół podstawowych oraz średnich jak w stanach działa proces legislacyjny.

W kolejce do zwiedzania Kapitolu nieraz trzeba czekać nawet kilka godzin. Można zarejestrować się przez internet aby uniknąć kolejek. Parlament USA otwarty jest dla zwiedzających od godziny 8:30 rano do 16:30.

Waszyngton to miejsce skrajnych warunków klimatycznych, ostrych zim kiedy to temperatura spada nawet do minus 15 stopni Celsjusza i upalnych letnich miesięcy kiedy temperatury dochodzą do 38 stopni Celsjusza. W lutym siedziba kongresu była zamknięta z powodu śnieżycy przez 4 dni.
Temu regionowi nie obce są tornada. Trzy dni temu ewakuowano pracowników kongresu z powodu zagrożenia nadchodzącym tornadem, które przeszło obok Kapitolu.

Jednak statystyki pokazują, że nawet ekstremalne warunki pogodowe nie odstraszają turystów.

 

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl