Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej Biura potwierdził, że agenci z lubelskiej delegatury CBA dokonali zatrzymań sześciu podejrzanych z zarządu grupy i jej członków oraz dwóch przedsiębiorców, którzy wykonywali prace przy inwestycjach realizowanych przez grupę.

Funkcjonariusze Biura przeszukują ich mieszkania i miejsca prowadzenia działalności. Po zakończeniu czynności zatrzymani przez CBA trafią do nadzorującej to śledztwo Prokuratury Okręgowej w Warszawie, która po analizie materiałów ze śledztwa powinna przedstawić im zarzuty.

Grupa miała wyłudzić z Agencji 17 mln zł, a zamierzała wyłudzić kolejne 5,5 mln zł poprzez składanie fałszywych faktur VAT dla rozliczenia wydatków na inwestycje.

Fałszowane miały być również dane o ilościach wyprodukowanych warzyw i owoców w grupie - wynika z ustaleń śledczych.

Jak podają śledczy, pięć wniosków o przyznanie pomocy finansowej dla grupy trafiło do mazowieckiego oddziału regionalnego ARiMR, a dwa kolejne do oddziału lubelskiego Agencji. Według ustaleń CBA sprawa dotyczy wyłudzeń z lat 2012-14.

"Wszystkie te wnioski miały zwierać nieprawdziwe dane przez co doprowadzono agencję rolną do niekorzystnego rozporządzenia mieniem"

- powiedział Brodowski.

Prokurator, po postawieniu zarzutów i odebraniu wyjaśnień od zatrzymanych zdecyduje o ich dalszych losach - czy wystąpi do sądu o areszt, czy też zdecyduje o innych środkach zapobiegawczych - poręczeniu majątkowym, dozorze policji, lub zakazie opuszczania kraju.