Drugi polski film z szansą na Oscara!

Jak podał Polski Instytut Sztuki Filmowej, szansę na nominację do Oscara otrzymał film dokumentalny Anny Zameckiej pt. "Komunia". W kategorii filmu nieanglojęzycznego szansę na nominację ma również "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego.

Kadr z filmu "Komunia"
mat.pras.

Nagrodzona Europejską Nagrodą Filmową „Komunia” Anny Zameckiej to poruszająca historia ubogiej rodziny zmagającej się prozą codziennych problemów. To zarazem kolejny dowód na to, że polskie kino dorobiło się wrażliwych twórców, którzy coraz śmielej sięgają po międzynarodowe laury:

Zamiast uczyć się angielskiego, Ola codziennie powtarza z bratem pacierz, a po zdanym szczęśliwie egzaminie dopuszczającym do sakramentu, rodzeństwo podejmuje nawet rozczulającą „próbę generalną” przyjęcia Komunii z użyciem… plasterków bananów udających komunikanty. Podobne rozbawienie widz przeżywa podczas rozmowy Nikodema z katechetą,  w której z ust chłopca pada kapitalne stwierdzenie, że dla niego obżarstwo nie jest grzechem, lecz… cnotą. 

[...]

Jednak cały komizm filmu Zameckiej to tak naprawdę śmiech przez łzy: w gruncie rzeczy współczujemy Oli, dla której przygotowania do komunii brata stają się szansą na posklejanie rozbitej rodziny, budzi się w nas naturalna złość na rodziców, którzy pozwolili, by to dziecko wzięło na siebie ich obowiązki. Szczególnie poruszający jest tu fakt, że nie mamy do czynienia z filmową fikcją - Zamecka prowadzi nas w świat ludzi z krwi i kości, zderza nas z historią, która równie dobrze może dotyczyć naszych bliskich lub sąsiadów. Autorka podchodzi do swoich bohaterów z dużym szacunkiem - podobnie jak Piotr Domalewski w znakomitej „Cichej nocy” nie epatuje patologią, ale pokazuje prostych, ubogich ludzi, którzy w pewnym momencie życia dokonali złych wyborów.

- pisała o filmie Magdalena Fijołek.

[POLECAM:https://niezalezna.pl/212112-quotkomuniaquot-mlodzi-filmowcy-maja-glos-recenzja]

Jak donosi Polski Instytut Sztuki Filmowej, dzięki zwycięstwu "Komunii" na  Yamagata International FF w Japonii oraz dystrybucji w USA "Komunia" może ubiegać się o nominację do Oscara. Oznacza to, że 22 stycznia, gdy zostaną ogłoszone oscarowe nominacje, oprócz nazwiska reżysera "Zimnej wojny" Pawła Pawlikowskiego, może paść nazwisko Anny Zameckiej, twórczyni "Komunii". Oby tak było!

[POLECAM:https://niezalezna.pl/206526-quotkomuniaquot-anny-zameckiej-z-kolejna-nagroda]

[POLECAM:https://niezalezna.pl/226377-zimna-wojna-recenzja]

 

 

Źródło: niezalezna.pl, PISF

#dokument #Paweł Pawlikowski #Oscary #Anna Zamecka #zimna wojna #Komunia

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo