Odkryj swoje potrzeby i pragnienia

/ Antranias

  

Jakie są nasze najgłębsze pragnienia? Czy znamy je? Czy są prawdziwe i głębokie? Czy tylko powierzchowne i ulotne? Jak być obiektywnym w ocenie swych pragnień? Warto się im przyglądnąć, choćby tym najważniejszym.

Potrzeby a pragnienia
Jest rozróżnienie między potrzebami a pragnieniami. Potrzeby służą raczej przetrwaniu i mają określony przedmiot. Jeśli jestem głodny, to wiem, że muszę znaleźć pokarm, a nie oglądać telewizję , bo to nie zaspokoi mojego głodu. Potrzeba ma wyraźny cel i wiąże się z tymczasowym zaspokojeniem. Po nim znika napięcie i poczucie dyskomfortu.

Z pragnieniami jest inaczej. One nie muszą mieć wyraźnego obiektu, są bardziej abstrakcyjne, bardziej uniwersalne. Potrzeby są czymś bardziej pierwotnym, a pragnienia związane są z kontekstem kulturowym i z wychowaniem. Oprócz podstawowych potrzeb fizjologicznych takich jak pożywienie, schronienie itd. istnieją jeszcze inne również dotyczące wszystkich ludzi. Potrzeba zrozumienia, empatii, bycia wysłuchanym, dowartościowanym, potrzeba szacunku i poważania, potrzeba bezpieczeństwa, oparcia w grupie, potrzeba przynależności. Potrzeby odnoszą się do  kwestii egzystencjalnych, uczuciowych. Zaspokojenie potrzeb warunkuje nasze prawidłowe funkcjonowanie. Niezaspokojone potrzeby są źródłem złego samopoczucia, rzutują na zdrowie psychiczne, są przyczyną konfliktów w związku.

Zniekształcone pragnienia
W dynamikę ludzkich pragnień wpisana jest słabość ludzkiej natury. Pożądanie może być zniekształceniem pragnienia. Depresja jest kryzysem pragnień. 

Pragnienia często powiązane są z marzeniami z są siłą i energią do osiągania założonych celów, są inspiracją do rozwoju, pokonywania barier i przeszkód.

Ważne by mieć świadomość swoich potrzeb i pragnień, wiedzieć w jakiej mierze są zaspokojone. Powinniśmy mieć również świadomości potrzeb i pragnień swoich najbliższych oraz wiedzieć jak pomóc im w ich realizacji. 


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

"Ręce precz od naszych dzieci"! W Warszawie trwa protest rodziców przeciwko deklaracji LGBT+

/ Twitter

  

Kilkaset osób bierze udział w warszawskim proteście rodziców przeciwko deklaracji LGBT+. Uczestnicy domagają się od prezydenta stolicy wycofania się z zapowiedzi wprowadzenia do szkół edukacji seksualnej opartej na standardach WHO. Protestujący przynieśli transparenty z hasłami: "Stop manipulacji, dewiacji, pedofilii", "Stop LGBT", "Wychowanie tak, indoktrynacja nie", "Nie róbcie z polskich szkół sodomy", "Ręce precz od naszych dzieci".

"Ponieważ kochamy nasze dzieci, nie pozwolimy im robić krzywdy, przekazywać systemu wartości, z którymi się nie zgadzamy"

– powiedział Kazimierz Przeszowski, wiceprezes zarządu Centrum Życia i Rodziny, które jest organizatorem protestu.

Przeszowski podkreślił, że uczestnicy protestu nie zgadzają się na wprowadzenie do szkół edukacji seksualnej opartej na standardach WHO, które zakłada deklaracja LGBT+. W ocenienie Centrum Życia i Rodziny deklaracja stoi w sprzeczności z konstytucyjnymi prawami rodziców do wychowania dzieci zgodnie z wyznawanymi przez nich wartościami. Nie bierze pod uwagę, że wprowadzenie dodatkowych treści do nauczania szkolnego wymaga zgody rodziców. Wiceszef Centrum wskazał, że standardy WHO zalecają m.in. prowadzenie zajęć dla dzieci wieku od 6 do 9 lat, dotyczących zapobiegania ciąży czy akceptacji współżycia seksualnego. "Na to się nie możemy zgodzić" – oznajmił.

W lutym prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał deklarację na rzecz społeczności lesbijek, homoseksualistów, biseksualistów i osób transgenderycznych (LGBT+) w Warszawie. W dokumencie prezydent stolicy zobowiązał się m.in. do wspierania działań na rzecz edukacji seksualnej zgodnej ze standardami WHO. Rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak wyraził obawy, że zapis ten narusza konstytucyjne prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami. Dlatego w oficjalnym piśmie wezwał prezydenta stolicy do wyjaśnień. W ubiegłym tygodniu zaprosił go również do rozmów na ten temat.

Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny jest organizacją pozarządową. Od pięciu lat działa na rzecz obrony życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci oraz rodziny "opartej na nierozerwalnym małżeństwie między kobietą a mężczyzną".

Zobaczcie na żywo:

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl