Odkryj swoje potrzeby i pragnienia

/ Antranias

  

Jakie są nasze najgłębsze pragnienia? Czy znamy je? Czy są prawdziwe i głębokie? Czy tylko powierzchowne i ulotne? Jak być obiektywnym w ocenie swych pragnień? Warto się im przyglądnąć, choćby tym najważniejszym.

Potrzeby a pragnienia
Jest rozróżnienie między potrzebami a pragnieniami. Potrzeby służą raczej przetrwaniu i mają określony przedmiot. Jeśli jestem głodny, to wiem, że muszę znaleźć pokarm, a nie oglądać telewizję , bo to nie zaspokoi mojego głodu. Potrzeba ma wyraźny cel i wiąże się z tymczasowym zaspokojeniem. Po nim znika napięcie i poczucie dyskomfortu.

Z pragnieniami jest inaczej. One nie muszą mieć wyraźnego obiektu, są bardziej abstrakcyjne, bardziej uniwersalne. Potrzeby są czymś bardziej pierwotnym, a pragnienia związane są z kontekstem kulturowym i z wychowaniem. Oprócz podstawowych potrzeb fizjologicznych takich jak pożywienie, schronienie itd. istnieją jeszcze inne również dotyczące wszystkich ludzi. Potrzeba zrozumienia, empatii, bycia wysłuchanym, dowartościowanym, potrzeba szacunku i poważania, potrzeba bezpieczeństwa, oparcia w grupie, potrzeba przynależności. Potrzeby odnoszą się do  kwestii egzystencjalnych, uczuciowych. Zaspokojenie potrzeb warunkuje nasze prawidłowe funkcjonowanie. Niezaspokojone potrzeby są źródłem złego samopoczucia, rzutują na zdrowie psychiczne, są przyczyną konfliktów w związku.

Zniekształcone pragnienia
W dynamikę ludzkich pragnień wpisana jest słabość ludzkiej natury. Pożądanie może być zniekształceniem pragnienia. Depresja jest kryzysem pragnień. 

Pragnienia często powiązane są z marzeniami z są siłą i energią do osiągania założonych celów, są inspiracją do rozwoju, pokonywania barier i przeszkód.

Ważne by mieć świadomość swoich potrzeb i pragnień, wiedzieć w jakiej mierze są zaspokojone. Powinniśmy mieć również świadomości potrzeb i pragnień swoich najbliższych oraz wiedzieć jak pomóc im w ich realizacji. 


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Program Koalicji Europejskiej? Prof. Krasnodębski: Machać chorągiewką i śpiewać "Odę do radości"

/ Marcin Pegaz/Gazeta Polska

Lidia Lemaniak

Dziennikarka portalu Niezalezna.pl

Kontakt z autorem

  

- Koalicja Europejska jest w ogóle pozbawiona programu. Wizja tego, co mówi o Europie, to kompletny infantylizm, który sprowadza się do tego, że mamy machać chorągiewką i śpiewać "Odę do radości" - mówi w rozmowie z Lidią Lemaniak prof. Zdzisław Krasnodębski, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego i "jedynka" PiS w Wielkopolsce w wyborach o europarlamentu.

Lidia Lemaniak, Niezalezna.pl: Dlaczego zdecydował się Pan ponownie kandydować do europarlamentu?

Zdzisław Krasnodębski: Ubiegam się o mandat dlatego, że chciałbym wykorzystać doświadczenie, które zdobyłem w poprzedniej kadencji. Myślę, że spełniłem swoje zobowiązania wobec wyborców, więc jestem zadowolony ze swojej poprzedniej kadencji i to pokazują też statystyki. W jednym z rankingów badających aktywność posłów jestem siódmy, w innym - byłem zaliczany do 10 najbardziej wpływowych posłów w dziedzinie energetyki. Dziennikarze wymieniali dziesięciu posłów, którzy ich zdaniem są najlepszymi polskimi posłami i tam też zostałem wymieniony. Nawet w bardzo nieprzychylnym sondażu, który preferuje duże grupy polityczne, byłem wymieniony wysoko.

Zdobyłem też zaufanie kolegów z innych grup - nawet tutaj w Wielkopolsce koledzy, którzy nie kandydują, a należą do innych formacji - potrafią o mnie powiedzieć parę ciepłych słów. Myślę więc, że mogę z czystym sumieniem ubiegać się o kolejną kadencję.

Dlaczego lepiej zagłosować na Prawo i Sprawiedliwość niż na Koalicję Europejską? Czym różnią się programy obu formacji?

PiS jest jedyną możliwością, dla rozsądnie myślącego, patriotycznie nastawionego Polaka. Inne formacje prezentują programy skrajne i nierealistyczne, natomiast Koalicja Europejska jest w ogóle pozbawiona programu. Wizja tego, co mówi o Europie. to kompletny infantylizm, który sprowadza się do tego, że mamy machać chorągiewką i śpiewać "Odę do radości". Są to ludzie, którzy natychmiast się rozpierzchną po różnych frakcjach w PE, które mają różne programy, więc nikt w gruncie rzeczy nie wie, na kogo głosuje. W zasadzie więc taki wyborca głosuje na frakcję w europarlamencie, więc warto byłoby się zapoznać z tym, co te frakcje głoszą. Koalicja Europejska to hucpa, nie ma nawet przykładu takiej formacji w Europie.

Frekwencja w Polsce na wyborach do Parlamentu Europejskiego nie zachwyca. Dlaczego warto iść na te wybory?

Jeżeli Polacy nie chcą decydować o swoim losie, to niech nie głosują. Natomiast jeśli chcą mieć wpływ, to muszą iść na te wybory. Zawsze mówię naszym zwolennikom, że jeśli nie chcą UE rządzonej przez Timmermansa i Verhofstadta, to muszą iść do tych wyborów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl