Zobacz ZDJĘCIA z przysięgi żołnierzy WOT

/ terytorialsi.wp.mil.pl

Terytorialsi z Mazowsza złożyli dziś przysięgę w miejscu kaźni swojego patrona, na terenie dawnego aresztu śledczego Warszawa-Mokotów. Przysięgi składali też żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej w Ełku, Hajnówce i Lesznie. To jedne z ostatnich przysiąg żołnierzy WOT w tym roku.

Uroczyste przysięgi wojskowe złożyli dziś kolejni ochotnicy z 1 Podlaskiej, 4 Warmińsko-Mazurskiej, 6 Mazowieckiej i 12 Wielkopolskiej Brygady OT. Szeregi WOT powiększyły się o prawie 400 żołnierzy.  

Wyjątkowy wymiar miała przysięga Terytorialsów z 6 Mazowieckiej BOT. Już po raz drugi została zorganizowana na terenie dawnego aresztu śledczego Warszawa-Mokotów na ul. Rakowieckiej, gdzie obecnie mieści się Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. To właśnie w tym miejscu, ponad 70 lat temu został zamordowany patron 6 MBOT – rotmistrz Witold Pilecki. W uroczystości udział wzięła również Zofia Pilecka, córka zamordowanego w okresie PRL-u rotmistrza. 

Terytorialsi przysięgali również w Lesznie, Hajnówce i Ełku. W szeregi formacji dołączyli ochotnicy chcący służyć swoim małym ojczyznom. Wyrazem tego są słowa jednego z przemawiających dziś przedstawicieli zaprzysiężonych żołnierzy: 

Złożenie przysięgi wojskowej buduje w nas poczucie jedności i siły, dzięki czemu razem możemy więcej. Z każdą przysięgą tworzymy coraz silniejszą wspólnotę. Stajemy się tarczą dla swoich rodzin i bliskich nam społeczności. Od tej pory jesteśmy zawsze gOTowi, zawsze blisko!

Wśród przysięgających dziś żołnierzy była wielokrotna mistrzyni Polski w kolarstwie torowym i szosowym, uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro - szer. Edyta Jasińska, która słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziała w Lesznie w jednym z batalionów lekkiej piechoty 12 Wielkopolskiej Brygady OT.

Żołnierzom podczas przysięg towarzyszyły rodziny i przyjaciele.  

Ostatnie dwie przysięgi terytorialsów odbędą się za tydzień w Ciechanowie i Krakowie.

Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni już służbę ponad 17 tysięcy żołnierzy. Misją formacji jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: terytorialsi.wp.mil.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl