Pożegnanie Busha

  

Odbył się pogrzeb George’a Herberta Walkera Busha, 41. prezydenta USA – i ojca 43. prezydenta. My, Polacy, zapamiętamy go jako polityka, który zarówno jako wiceprezydent u Ronalda Regana, jak i później jako główny lokator Białego Domu prowadził politykę oporu wobec imperialnych zakusów Rosji, wspierał też jesień ludów, czyli emancypację narodów w naszym regionie Europy. Zmarł siedem miesięcy po swojej żonie Barbarze.

Ojciec sześciorga dzieci zapisał bohaterską kartę w wojnie z Niemcami. W swoje 18. urodziny na ochotnika poszedł do armii, a mając niespełna 19 lat, został jednym z najmłodszych pilotów lotnictwa marynarki (zestrzelono go, ale został uratowany). Był ostatnim prezydentem USA, który miał szansę walczyć w II wojnie światowej. Autor wielkiego sukcesu w biznesie naftowym w Teksasie. Przeszedł do historii jako polityk rozważny – przewidział, że amerykańska interwencja w Iraku może być otwarciem puszki Pandory. Jego syn George Bush junior tej wyobraźni już nie otrzymał. To, że Bush senior odwiedzał Polskę – za komuny i po jej upadku – pamiętają wszyscy. O tym, że w latach 60. przyjmował w swoim domu polskich stypendystów Fundacji Eisenho-wera, wie niewielu. Cześć jego pamięci!

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie,

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl