Twórca pojęcia „ludobójstwo”

/ Danuta Matloch/MKiDN

  

Wystawa „Lemkin. Świadek wieku ludobójstwa” została zorganizowana w 70. rocznicę uchwalenia Konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa, wieńcząca długoletnie dzieło polskiego prawnika żydowskiego pochodzenia, który był autorem projektu i twórcą pojęcia „ludobójstwo”. „Rafał Lemkin był jednym z najwybitniejszych prawników XX wieku” – powiedziała wiceminister kultury prof. Magdalena Gawin otwierając nową ekspozycję w warszawskiej Galerii Kordegarda.

Konwencja w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa obok Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka należy do kluczowych dokumentów przyjętych przez ONZ. Do dziś uważa się ją za jeden z fundamentów porządku międzynarodowego i głos na rzecz prawa ludzkich zbiorowości do pokojowego współistnienia. Koncepcja Lemkina wyrosła na bazie doświadczenia dwóch totalitaryzmów XX wieku i ma charakter uniwersalny.

Dzięki Rafałowi Lemkinowi zmieniła się definicja zbrodni popełnianej głównie na ludności cywilnej.

– podkreśliła wiceminister Magdalena Gawin. Zaznaczyła też, że ekspozycja pokazuje nie tylko ewolucję opracowanej przez niego koncepcji ludobójstwa, ale i jego życie, spędzone przed wojną w II Rzeczpospolitej.

Danuta Matloch

Lemkin przyszedł na świat na Kresach Wschodnich, studia prawnicze ukończył we Lwowie, tam obronił też pracę doktorską. Przed wojną pracował w prokuraturze, a potem prowadził kancelarię adwokacką w Warszawie, skąd w 1939 r. musiał uciekać przed niemieckim terrorem. W 1940 r. przedostał się do Szwecji, a rok później do USA. W Stanach Zjednoczonych stworzył koncepcję, stanowiącą odpowiedź na zbrodnie drugiej wojny światowej. Koncepcja, którą Lemkin uważał za dzieło swojego życia, została sformułowana na gruncie prawa i filozofii politycznej.

Zdjęcia, dokumenty i materiały audiowizualne prezentowane na wystawie pochodzą z archiwów amerykańskich i w większości nie były dotychczas prezentowane w Polsce. Życie i dzieło Lemkina przedstawiono na tle dramatu niemieckiej i sowieckiej okupacji w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie skupiły się masowe zbrodnie dwóch totalitaryzmów. Ich świadectwem są rzeczy osobiste ofiar ludobójstw i indywidualne relacje ocalonych, które stanowią część ekspozycji. Wystawa ma charakter uniwersalny i skłania do refleksji nad sposobami zapobiegania ludobójstwu we współczesnym świecie. Została zorganizowana z inicjatywy Instytutu Pileckiego, który wokół postaci Lemkina stworzył już księgozbiór, składający się z ponad 160 książek. Zorganizował też konferencję, poświęconą postaci wybitnego prawnika, oraz planuje wydanie jego autobiografii.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: mkidn.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Leśnicy uratowali jelenia z bagna

zdjęcie ilustracyjne / bialystok.lasy.gov.pl

  

Pokaźnych rozmiarów jeleń wplątał się w bagienną pułapkę. Na ratunek ruszyli leśnicy z Nadleśnictwa Browsk. Zwierzę udało się uratować.

Kiedy ludzie zobaczyli zwierzę, z bagna wystawał tylko jego łeb i kark. Jeleń bezskutecznie próbowało wydostać się pokonując błotną przeszkodę. Każda próba wysiłku kończyła się niepowodzeniem. Racice nie znajdowały twardego gruntu tkwiąc w bagnie.

O zaistniałej sytuacji Nadleśnictwo zostało powiadomione przez pracownika Instytutu Badawczego Leśnictwa z Białowieży. Równolegle o sytuacji powiadomił leśniczy leśnictwa Rybaki, na którego terenie jelenia spotkała niemiła przygoda.

Liczyła się każda minuta by oswobodzić zwierzę nie tylko z pułapki, ale uwolnić je od śmiertelnego stresu. Od razu po zgłoszeniu na wskazane miejsce w Leśnictwie Rybaki pojechał Nadleśniczy wraz ze współpracownikami.

Oceniono, że jeleń w pułapkę złapał się stosunkowo niedawno, i jego kondycja jak na tragiczną sytuację jest w miarę dobra, chociaż zwierzę było już wyraźnie zmęczone. Prawdopodobnie jeleń chciał napić się wody, dlatego poszedł w głąb wyschniętego zbiornika i wpadł w bagno.

Leśnicy byli w kontakcie z lekarzem weterynarii.

Nadleśniczy wraz z miejscowym leśniczym weszli do bagienka, podleśniczy chwytając za poroże  – nieco ryzykowne posunięcie - siłą własnych mięśni „wypychali” zwierzę z pułapki.

Około godzinę zajęła leśnikom pomoc. Jeleń został wyciągnięty – dosłownie - z grzęzawiska. Akcja ratunkowa została przeprowadzona sprawnie i co najważniejsze bez zbędnego stresowania zwierzęcia.

Uratowany jeleń stając na stabilnym gruncie lekko podziękował, skłonił głową i oddalił się z niekomfortowego miejsca.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl