Czy Macron się jeszcze podniesie?

  

„Żółte kamizelki” nie przerywają protestów. Obietnice rządu „zamrożenia” na 6 miesięcy podwyżek cen prądu czy wzrostu podatku na paliwa okazały się reakcją spóźnioną i niewystarczającą. Głośno mówi się już o zagrożeniu „pięciolatki” rządów Emmanuela Macrona.

Pojawiają się nie tylko postulaty i rewindykacje ekonomiczne, ale żądania polityczne – padają żądania reformy całego systemu, w tym nawet wprowadzenia zasady proporcjonalności wyborów, która dawałaby obecność w parlamencie szerszej reprezentacji i przekroju całego społeczeństwa. Rząd podejmuje spóźnione próby dialogu, ale formy protestu się radykalizują i rozciągają na nowe grupy społeczne. Napięta sytuacja przeniosła się ze stolicy na prowincję. W komentarzach pojawiają się określenia: „sytuacja insurekcyjna”, „guerilla”. Prezydent Macron bije rekordy niepopularności. To na jego osobie skumulował się gniew większości manifestantów. Nawet rząd i premier, którzy tradycyjnie stanowią we Francji role „zderzaków” ochronnych prezydenta, tym razem z tego kryzysu wychodzą trochę lepiej. Pozostaje pytanie, czy Macron się jeszcze podniesie?

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie,

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts