Rozmowy sztabowe Polski i Rumunii

/ mat. SG WP / http://sgwp.wp.mil.pl/pl/4_1086.html

  

Perspektywa współpracy w ramach rozpoznania i wczesnego ostrzegania oraz intensyfikacja szkolenia sił specjalnych były głównym tematem spotkania gen. broni Rajmunda T. Andrzejczaka z generałem Nicolae-Ionel Ciucă.

Istotnym wątkiem rozmów szefów sztabów generalnych obu krajów było poszerzenie współpracy w ramach wspólnych ćwiczeń oraz możliwość wykorzystania centrów symulacyjnych w szkoleniu bilateralnym. W toku dyskusji poruszono również tematy dotyczące perspektyw szkolenia pilotów F-16. 

Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rumunii przybył do Warszawy na zaproszenie szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W programie wizyty przewidziano również spotkanie z rumuńskimi żołnierzami służącymi w ramach eFP w Polsce oraz wizytę w dowództwie Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie.

Dwustronna współpraca wojskowa między resortami obrony narodowej Polski i Rumunii rozwija się intensywnie. Szczególnym impulsem do pogłębienia współdziałania było podpisanie w 2011 roku planu działania do polsko-rumuńskiej Deklaracji o Partnerstwie Strategicznym. Kontakty na szczeblu kierownictw ministerstw są cykliczne i odbywają się głównie w ramach kolejnych rund polsko-rumuńskiego Dialogu Strategicznego. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: SG WP
Tagi

Wczytuję komentarze...


Niedziela Palmowa bez procesji i święcenia palm

/ gdansk.pl

  

W archidiecezji gdańskiej, zgodnie z dekretem metropolity gdańskiego abpa Sławoja Leszka Głódzia, wszystkie uroczystości Niedzieli Palmowej, obrzędy upamiętniające wjazd Jezusa do Jerozolimy odbywają się wewnątrz kościołów. W świątyni może przebywać do pięciu wiernych oraz celebrans. Nie ma tradycyjnych procesji i święcenia palm.

Ze względu na stan epidemii odwołano Misterium Wjazdu Chrystusa do Jerozolimy na ulicach Wejherowa przez Stowarzyszenie Misterników Kaszubskich organizowane w Niedzielę Palmową oraz rozstrzygnięcie konkursu na tradycyjną palmę wielkanocną.

Podobnie jak w innych regionach Polski, również na Pomorzu zrezygnowano z obchodów 35. Światowego Dnia Młodzieży. W diecezji pelplińskiej, zaplanowane na 5 kwietnia w Kościerzynie uroczystości zostały przeniesione do Pelplina, odbędą się 20 czerwca podczas "Przystani – warsztatów dla duszy".

Duchowni zapraszają wiernych do duchowej łączności i uczestnictwa w niedzielnej liturgii za pośrednictwem transmisji telewizyjnych, radiowych, internetowych. W południe 2,3 tys. osób oglądało na portalu miejskim www.gdańsk.pl transmisję mszy świętej z kościoła św. Jana. Modlitwie przewodniczył duszpasterz środowisk twórczych archidiecezji gdańskiej ks. Krzysztof Niedałtowski.

Podczas kazania duchowny nawiązał do słów papieża Franciszka o Kościele, który w tym trudnym czasie powinien być szpitalem polowym. "My, chrześcijanie, powinniśmy być załogą tego szpitalnego ratunku. Polowym, bo polowe szpitale są na wojnie. Skala zagrożenia wydaje nam się taka, jak w czasie wojny, z niewidzialnym wrogiem. Co to znaczy? Nawet jeśli nie w maskach i rękawiczkach, nie w kombinezonach, tuż przy chorych - bo nie możemy, to spróbujmy nauczyć się tego, co to znaczy być jak pielęgniarz, jak sanitariusz, jak lekarz" – mówił ks. Niedałtowski.

W ocenie duchownego, po zakończeniu pandemii nadejdzie nowy czas dla społeczeństwa, rodzin oraz Kościoła. "Paradoksalnie to może być czas oczyszczenia, czas szansy, czas mobilizacji, ale i odrzucenia tych wszystkich pokus, które zagrażają Kościołowi" - powiedział ks. Niedałtowski. Podkreślił, że ludzie, którzy zachorowali nie powinni czuć się napiętnowani.

Z kolei biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej Zbigniew Zieliński odprawi o godz. 20 mszę św. w archikatedrze oliwskiej, podczas której będzie modlił się za ludzi młodych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts