Leasing czy zakup?

fot.Fotolia

  

Według Federacji Leaseurope Europejski rynek leasingu w pierwszej połowie 2018 r. osiągnął wartość 168 mld euro, przy wzroście 7,8 proc. r/r. Również polska branża leasingowa utrzymuje wysoką dynamikę – z danych Związku Polskiego Leasingu wynika, że po trzech kwartałach br. wynosi ona +18,7 proc. r/r, a wartość nowych kontraktów podpisanych w Polsce w ciągu 9 miesięcy 2018 r., sięga 58,2 mld zł.

Rosnące zainteresowanie leasingiem nie powinno dziwić – ta forma finansowania niesie za sobą bardzo duże korzyści dla przedsiębiorców, szczególnie podatkowe. Wydatki związane ze spłatą zobowiązania można bowiem wliczyć w koszty i odliczyć od podatku dochodowego. Dużo się mówi o procedowanych aktualnie zmianach prawnych w tym zakresie – warto choć na marginesie zasygnalizować, że nie obejmą one pojazdów o wartości do 150 tys. zł, wykorzystywanych wyłącznie do prowadzonej działalności gospodarczej.

Dla wielu osób wahających się między zakupem za gotówkę lub na kredyt a wyleasingowaniem samochodu decydująca może być kwestia własności – w przypadku leasingu właścicielem przedmiotu jest bowiem firma leasingowa. Ma to jednak także swoje plusy – choćby możliwość częstszej wymiany sprzętu lub floty pojazdów. Leasing może być w tym aspekcie pewnego rodzaju zabezpieczeniem przed zmianami rynkowymi i technologicznymi oraz szansą na stałe umacnianie pozycji wśród konkurencji.

Oczywistą zaletą leasingu jest także brak potrzeby posiadania pełnej kwoty wymaganej do nabycia środka trwałego – wkład własny może wynosić nawet 0 proc. jego wartości. Jednorazowa płatność w przypadku zakupu stanowi duże obciążenie, szczególnie dla małych firm. Gdy samochód lub inne aktywo firmy są kupowane, wydatek nie jest ujęty bezpośrednio w kosztach, a jedynie za pośrednictwem odpisów amortyzacyjnych rozłożonych w czasie. Leasing umożliwia rozłożenie kosztów w dłuższym okresie. Dodatkowo w leasingu operacyjnym środek nie stanowi majątku przedsiębiorstwa, nie trzeba więc przejmować się dokonywaniem odpisów amortyzacyjnych – to raty leasingowe są bezpośrednimi kosztami, tak jak wydatki związane z użytkowaniem pojazdu.

Po stronie leasingodawcy leży również spełnienie wszelkich formalności związanych z rejestracją samochodu i innymi procedurami, które zabierają czas przy zakupie. Przedsiębiorcy pozostaje jedynie podpisanie umowy leasingowej, składającej się z niewielkiej liczby dokumentów.

Warto zaznaczyć, że rosnący rynek leasingu w naturalny sposób wpływa na wprowadzanie nowych opcji dla leasingobiorcy. Pojawiają się innowacyjne usługi, które znacząco rozszerzają standardowe finansowanie. Przykładem może być pakiet Alior Stróż, który zapewnia przedsiębiorcom nie tylko pozyskanie nowych środków trwałych, ale umożliwia również dostęp do wielu dodatkowych usług, takich jak wieloletnia polisa OC/AC, polisa NNW z rozszerzoną opieką zdrowotną, GAP i assistance, a także asystent GPS, ułatwiający np. rozliczenia z urzędem skarbowym.

Oczywiście każda decyzja o zakupie większego aktywa do firmy wymaga osobnej kalkulacji dla przedsiębiorców, jednak rosnąca popularność leasingu jest uzasadniona na rynku. Leasing jest bardzo efektywną ekonomicznie, nowoczesną, a przy tym prostą i szybką metodą finansowania planowanych przez przedsiębiorcę inwestycji. Nie wymaga angażowania dużych środków własnych, za to umożliwia rozwój biznesu i pomnożenie zysków. Wygoda i wymienione wyżej korzyści podatkowo-finansowe stanowią atrakcyjną opcję głównie dla małych i średnich przedsiębiorstw.

                                                              

 

Patron cyklu Alior Leasing

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Alior Leasing

Wczytuję komentarze...

Ambasador USA w Polsce utarła nosa Tuskowi! O co poszło? Mosbacher postanowiła mu coś wyjaśnić

Donald Tusk / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Georgette Mosbacher w reakcji na słowa Donalda Tuska postanowiła udzielić mu przyspieszonej lekcji historii, geopolityki i dyplomacji w jednym. Wcześniej Tusk ostro krytykował działania polskiego rządu ws. konferencji bliskowschodniej.

Na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher napisała, że „konferencja bliskowschodnia była wspólnym przedsięwzięciem na rzecz społeczności międzynarodowej”. Podkreśliła też, że było to wydarzenie historyczne, a do swojego wpisu dołączyła hasztag, oznaczając w nim szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska.

„#WarsawSummit był wspólnym przedsięwzięciem na rzecz społeczności międzynarodowej. Polska powinna być doceniona za zgromadzenie przedstawicieli krajów z całego świata, którzy rozmawiali o promowaniu pokoju i bezpieczeństwa #BliskiWschod. To było historyczne wydarzenie #DonaldTusk”.
- napisała Mosbacher.

Wpis ambasador USA w Polsce to reakcja na słowa Donalda Tuska, który pytany w środę w TVN 24 o rezultaty ubiegłotygodniowej konferencji bliskowschodniej w Warszawie, ostro zaatakował polski rząd.

Nie wiem, jaka była intencja polskiego rządu, że zdecydował się tę usługę dla Waszyngtonu w Warszawie zrealizować. Usługę, tak, co do tego nie ma wątpliwości, interesu Polski tutaj nie widzę, może poza tym, że liczono na jakieś względy u prezydenta Trumpa w związku z tą usługą.
- mówił Tusk.

W organizowanej w dniach 13-14 lutego konferencji poświęconej sprawom pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie wzięli udział przedstawiciele ok. 60 krajów. Do Warszawy przyjechali m.in. wiceprezydent USA Mike Pence, sekretarz stanu Mike Pompeo, premier Izraela Benjamin Netanjahu, szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Włoch, Węgier, a także kilku krajów arabskich.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl