Trzy lata dyplomacji za rządów PiS. Podsumowuje minister Czaputowicz

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz podsumował dziś trzyletnią pracę resortu dyplomacji w rządzie kierowanym przez Prawo i Sprawiedliwość. Podsumowanie zdominowały tematy związane z Unią Europejską, ale także z kształtowaniem polskiej marki na całym świecie.

Zdjęcie ilustracyjne
fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

"Polityka zagraniczna, jako istotny element działań rządu, jest przede wszystkim odzwierciedleniem woli obywateli. Naczelną zasadą polskiej polityki zagranicznej jest zasada podmiotowości społeczeństwa polskiego. Działalność MSZ jest służbą na rzecz społeczeństwa i każdego obywatela RP"

- mówił Czaputowicz.

Czaputowicz oświadczył też, że aktywność resortu spraw zagranicznych w ostatnich trzech latach skupiała się na realizacji trzech głównych priorytetów.

"Po pierwsze bezpieczeństwa, a wiec działania służące rozbudowie własnych zdolności obronnych, wzmocnieniu potencjału relacji sojuszniczych w ramach NATO i Unii Europejskiej, prowadzeniu aktywnej polityki regionalnej. Po drugie rozwój rozumiany jako aktywność wspierająca budowanie siły gospodarczej i społecznej RP, a w konsekwencji wzrost dobrobytu obywateli. Po trzecie umacnianie korzystnego wizerunku Polski, jej wiarygodności w skali europejskiej i globalnej"

- wymieniał minister.

Minister powiedział też, że członkostwo w Unii ma dla Polaków dużą wartość, o którą warto się troszczyć.

"Chcemy współtworzyć i kształtować Unię, cenimy dorobek integracji europejskiej, mamy wobec Unii Europejskiej pewne oczekiwania i nie jesteśmy wobec niej bezkrytyczni"

- mówił Czaputowicz.

Czaputowicz przekonywał także, że Polska - obok Niemiec i Włoch - jest jednym z najbardziej aktywnych państw w Unii Europejskiej.

"Na tę liczbę nie składają się bynajmniej tylko skargi Komisji Europejskiej, których w tym roku było zaledwie kilka, lecz głównie sprawy prejudycjalne, w których wpływamy na interpretacje prawa unijnego we wszystkich jego obszarach, tak, aby ta interpretacja była zgodna z interesami Polski"

- wyjaśnił.

Szef polskiej dyplomacji podkreślał również, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych kształtuje polską markę, czyli pracuje nad dobrymi skojarzeniami z Polską. Jak uzasadniał, jest to kluczowe dla pozycji i powodzenia naszego kraju na arenie międzynarodowej Czaputowicz dodał też, że jego resort dba o to, aby Polacy mieszkający za granicą uzyskali wszystkie prawa, które wynikają z porozumień bilateralnych i standardów międzynarodowych.

Czaputowicz podkreślił też, że rząd PiS rozwija sieć polskich placówek dyplomatycznych. Przypomniał, że w ubiegłym roku otworzono ambasadę RP w Panamie oraz Tanzanii, a w styczniu tego roku na Filipinach i w Senegalu.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Jacek Czaputowicz #Ministerstwo Spraw Zagranicznych

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo