Trzy lata dyplomacji za rządów PiS. Podsumowuje minister Czaputowicz

Zdjęcie ilustracyjne / fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz podsumował dziś trzyletnią pracę resortu dyplomacji w rządzie kierowanym przez Prawo i Sprawiedliwość. Podsumowanie zdominowały tematy związane z Unią Europejską, ale także z kształtowaniem polskiej marki na całym świecie.

"Polityka zagraniczna, jako istotny element działań rządu, jest przede wszystkim odzwierciedleniem woli obywateli. Naczelną zasadą polskiej polityki zagranicznej jest zasada podmiotowości społeczeństwa polskiego. Działalność MSZ jest służbą na rzecz społeczeństwa i każdego obywatela RP"

- mówił Czaputowicz.

Czaputowicz oświadczył też, że aktywność resortu spraw zagranicznych w ostatnich trzech latach skupiała się na realizacji trzech głównych priorytetów.

"Po pierwsze bezpieczeństwa, a wiec działania służące rozbudowie własnych zdolności obronnych, wzmocnieniu potencjału relacji sojuszniczych w ramach NATO i Unii Europejskiej, prowadzeniu aktywnej polityki regionalnej. Po drugie rozwój rozumiany jako aktywność wspierająca budowanie siły gospodarczej i społecznej RP, a w konsekwencji wzrost dobrobytu obywateli. Po trzecie umacnianie korzystnego wizerunku Polski, jej wiarygodności w skali europejskiej i globalnej"

- wymieniał minister.

Minister powiedział też, że członkostwo w Unii ma dla Polaków dużą wartość, o którą warto się troszczyć.

"Chcemy współtworzyć i kształtować Unię, cenimy dorobek integracji europejskiej, mamy wobec Unii Europejskiej pewne oczekiwania i nie jesteśmy wobec niej bezkrytyczni"

- mówił Czaputowicz.

Czaputowicz przekonywał także, że Polska - obok Niemiec i Włoch - jest jednym z najbardziej aktywnych państw w Unii Europejskiej.

"Na tę liczbę nie składają się bynajmniej tylko skargi Komisji Europejskiej, których w tym roku było zaledwie kilka, lecz głównie sprawy prejudycjalne, w których wpływamy na interpretacje prawa unijnego we wszystkich jego obszarach, tak, aby ta interpretacja była zgodna z interesami Polski"

- wyjaśnił.

Szef polskiej dyplomacji podkreślał również, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych kształtuje polską markę, czyli pracuje nad dobrymi skojarzeniami z Polską. Jak uzasadniał, jest to kluczowe dla pozycji i powodzenia naszego kraju na arenie międzynarodowej Czaputowicz dodał też, że jego resort dba o to, aby Polacy mieszkający za granicą uzyskali wszystkie prawa, które wynikają z porozumień bilateralnych i standardów międzynarodowych.

Czaputowicz podkreślił też, że rząd PiS rozwija sieć polskich placówek dyplomatycznych. Przypomniał, że w ubiegłym roku otworzono ambasadę RP w Panamie oraz Tanzanii, a w styczniu tego roku na Filipinach i w Senegalu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prezydent Kazachstanu zdymisjonował rząd

zdjęcie ilustracyjne / Alex J. Butler CC BY 2.0

  

Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew zdymisjonował dziś rząd. Jego zdaniem gabinet nie podołał zadaniom podwyższenia standardów życia i dywersyfikacji źródeł energii.

- W wielu obszarach gospodarki, mimo licznych ustaw i decyzji rządu, nie zanotowano pozytywnych zmian - uzasadnił swoją decyzję prezydent.

Nazarbajew, który rządzi w Kazachstanie od 1991 roku, od uzyskania niepodległości przez ten kraj, oświadczył, że niedługo zaproponuje „szereg środków, by wzmocnić opiekę społeczną i podnieść poziom życia społeczeństwa”. Zapowiedział też wsparcie dla biednych, których dotyka stagnacja dochodów.

Tymczasowo na czele rządu Kazachstanu stać będzie Askar Mamin, który wcześniej był pierwszym zastępcą premiera. Proces tworzenia nowego gabinetu prawdopodobnie będzie przebiegał bez większych sprzeciwów, gdyż partia Nazarbajewa ma przytłaczającą większość w parlamencie - zauważa agencja Associated Press.

Decyzję prezydenta poprzedził głośny protest kilkuset matek 6 lutego w stołecznej Astanie. Apelowały one do władz o poprawę polityki socjalnej. Bezpośrednią przyczyną demonstracji była śmierć pięciu dziewczynek w pożarze.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl